آموزش ذخیره سازی ارز دیجیتال بر روی کیف پول Ledger Nano S

برای نگهداری ارز دیجیتال کیف پول‌های کاغذی، نرم افزاری و سخت افزاری در انواع مختلفی وجود دارد. هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند. اگر قصد دارید میزان قابل توجهی ارز دیجیتال نگهداری کنید و امنیت برای شما اهمیت دارد کیف پول سخت افزاری گزینه مناسبی است. در این مقاله با کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S و نحوه راه اندازی آن آشنا می‌شویم.

چگونه ارز دیجیتال را بر روی کیف پول Ledger Nano S ذخیره کنیم؟ راهنمای مرحله به مرحله

برای هر فردی که ارز دیجیتال را نگهداری می‌کند زمانی فرا می‌رسد که می‌خواهد بداند چگونه سرمایه خود را به صورت امن نگهداری کند. بسیاری از افراد ارز‌های دیجیتال خود را به روش‌هایی نگهداری می‌کنند که برای آنها مشکل‌ ساز می‌شود. این روش‌ها عبارت اند از:

 • قرار دادن کوین‌ها در کیف پول صرافی که می‌تواند همراه با فعال سازی احراز هویت دو عاملی (۲FA) یا بدون آن باشد.
 • استفاده از یک کیف پول مبتنی بر مرورگر همراه با یک کامپیوتر نا امن
 • استفاده از یک کیف پول موبایل با شکاف‌های امنیتی شناخته شده
 • نگهداری کیف پول بر روی موبایل روت شده
 • استفاده از یک کیف پول نرم افزاری بر روی کامپیوتر ویروسی
 • استفاده نکردن از کیف پوا سخت افزاری یا کاغذی برای نگهداری مقادیر زیادی از ارز دیجیتال

شما نباید ارز‌های خود را در صرافی بگذارید و بدین منظور نباید از کیف پول نرم افزاری استفاده کنید. اگر ارز بیشتری نگهداری می‌کنید باید از یک کیف پول سخت افزاری یا کیف پول کاغذی استفاده کنید.

امن سازی ارز دیجیتال باید جدی گرفته شود. دو گزینه محبوب برای امن‌سازی ارز دیجیتال کیف پول‌های سخت افزاری و کاغذی هستند. کیف پول‌های کاغذی یک گزینه خوب در شرایط خاص است، اما نه برای دسترسی منظم به دارایی‌ها در یک کامپیوتر متصل به اینترنت.

کیف پول‌های سخت افزاری: Ledger Nano S یا Trezor؟

کیف پول‌های سخت افزاری بسیاری موجود هستند و مدل‌های بسیاری توسط تولید کنندگان پیشنهاد شده است. از میان آنها دو گزینه بررسی می‌شود که موجودند و محبوبیت بیشتری دارند.

از آنجا که خرید کیف پول ارز دیجیتال، خرید بسیار مهمی است مزایا و معایب این دو کیف پول را به طور مختصر ذکر می‌کنیم.

Ledger Nano S

مزایا:

 • دارای صفحه نمایش با قیمت مقرون به صرفه
 • پشتیبانی از عبارت عبور
 • پشتیبانی از چندین ارز
 • یکپارچه شدن با کیف پول‌های نرم افزاری مختلف

معایب:

 • در حال حاضرکمتر از Trezorمورد قبول واقع شده است.

Trezor

مزایا:

 • دارای صفحه نمایش
 • پشتیبانی از عبارت عبور
 • پشتیبانی از چندین ارز
 • یکپارچه شدن با کیف پول‌های نرم افزاری مختلف

معایب:

 • مسائل امنیتی
 • قیمت بالاتر
 • پشتیبانی از ارز‌های کمتر

جمع بندی

Ledger Nano S به دلیل قیمت پایین‌تر و پشتیبانی از ارز‌های بیشتربرنده است. این به مفهوم آن نیست که سایر کیف پول‌های سخت افزاری خوب نیستند.  تحقیقات خود را انجام داده و کیف پولی خریداری کنید که مناسب نیاز‌های شما است. هم چنین کیف پول‌های سخت افزاری را از فروشندگان یا توزیع کنندگان مجاز خریداری کنید. اگر نسبت به دستکاری نشدن این دستگاه‌ها اطمینان ندارید هرگز آنها را از Amazon ،eBay و اشخاص ثالث نخرید.

راهنمای راه اندازی Ledger Nano S

استاندارد استفاده شده در Nano و بیشتر کیف پول‌های سخت افزاری BIP 39 است.

BIP 39طرح بهبود بیت کوین برای لایه کاربردی است که از اجرای جملات یاد‌‌آور (mnemonic sentence) برای ایجاد یک کیف پول استفاده می‌کند. در مورد Ledger Nano S این بدان معناست که شما یک عبارت یاد آور ۲۴ کلمه‌ای تولید می‌کنید که برای ایجاد و بازگرداندن کیف پولتان از آن استفاده می‌کنید.

راه اندازی

 اطمینان پیدا کنید که وب کم یا تلفن همراهی به دستگاه Ledger شما اشاره نمی‌کند. کابل USB که همراه Nano S است به کامپیوتر وصل کنید. کیف پول بارگذاری می‌شود و یک پیغام خوش‌‌آمدگویی در صفحه ظاهر می‌شود. هر دو دکمه‌ای که در لبه بالایی دستگاه است همزمان فشار دهید. تا راه اندازی آغاز شود.

از شما سوال می‌شود که آیا می‌خواهید Nano S را به عنوان یک دستگاه جدید راه اندازی کنید که اگر پاسخ مثبت است “yes” را انتخاب ‌کنید و هر دو دکمه را برای انتخاب با هم فشار دهید.

در مرحله بعدی یک پین کد درخواست می‌شود. رمزی که برای کارت‌های اعتباری خود یا سایر برنامه‌ها و دستگاه‌ها استفاده کرده‌اید انتخاب نکنید.  می‌توان دو رمز برای دستگاه انتخاب کرد. هر دو دکمه را با هم همزمان فشار دهید و رمز خود را وارد کنید با فشار متوالی هر دکمه اعداد نشان داده شده و با فشردن همزمان هر دو دکمه عدد انتخاب می‌شود. سپس از شما خواسته می‌شود که پین کد را تأیید و آنرا تکرار کنید.

اکنون از شما درخواست می‌شود که عبارت بازیابی را وارد کنید.

این یک مرحله مهم است شما نمی‌توانید عبارت خود را بدون نوشتن آن تأیید کنید، بنابراین با دقت آنرا انجام دهید. عبارت کامل وارد شده تأیید می‌شود و بعدا برای بازیابی کیف پول شما در صورت خرابی، گم شدن یا سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر روی کلمات قرار بگیرید و آنرا روی کارت‌ ارائه شده بنویسید. پس از اتمام برای ادامه هر دو دکمه را با هم فشار دهید. اکنون زمان آن فرا رسیده که عبارت بازیابی (seed) خود را تأیید کنید. seed words رشته‌ای از کلمات تصادفی است که برای بازگرداندن کیف پول و ریکاوری ارز استفاده می‌شود.

از شما خواسته می‌شود که چند کلمه از عبارت خود را که با عدد داده شده مطابقت دارد انتخاب کنید تا تأیید شود آنرا به درستی نوشته‌اید. در بین کلمات حرکت کنید تا یکی از کلماتی که مطابقت دارد تأیید کنید. سپس هر دو دکمه را برای تأیید کلیک کنید. اکنون دستگاه شما آماده است، اما سرعت بالایی ندارد. برای افزایش سرعت باید کارهای بیشتری انجام شود.

با رفتن به مسیر زیر مطمئن شوید که دستگاه شما به روز رسانی شده است.

Setting Device Firmware

اطمینان حاصل کنید که نسخه فرمور شما با آخرین نسخه که در وب سایت Ledger نشان داده شده مطابقت دارد. در مرحله‌ای قرار داریم که باید یک عبارت عبور را به صورت زیر اضافه کنیم.

استفاده از یک عبارت عبور

افزودن یک عبارت عبور به کیف پول سخت افزاری این امکان را به شما می‌دهد که چندین کیف پول را در دستگاه مخفی کنید. عبارت عبور (یا seed word 25ام) به طور صریح در استاندارد ۳۹BIP مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. آنچه انجام می‌شود در واقع این است که seed شما را بر اساس یک الگوریتم از پیش تعیین شده بر می‌دارد. اما خیلی بر روی آن پافشاری نکنید، شما به seed و عبارت عبور فقط برای بازیابی دستگاه خود نیاز دارید.

نحوه کار به صورت زیر است:

 • شما می‌توانید با یک پین منحصر به فرد یک عبارت عبور را به دستگاه خود اضافه کنید.
 • عبارت عبور شبیه به رمز عبور بر روی seed 24 کلمه است.
 •  شما می‌توانید به هر کدام از کیف پول‌های پیش فرض seed 24 کلمه دسترسی داشته باشید
 •  کیف پول عبارت عبور، از seed 24 کلمه یه اضافه عبارت عبور شما به دست آمده است.
 •  کیف پولی که شما به آن دسترسی دارید به آن Pin بستگی دارد که استفاده می‌کنید.
 •  زمان بازیابی کیف پول، شما از seed 24 کلمه‌ای استفاده می‌کنید و عبارت عبور را (با پین جدید در صورت تمایل) مجددا اضافه می‌کنید.

Settings Security Passphrase

از شما سوال می‌شود که آیا می‌خواهید یک عبارت عبورموقت برای دسترسی به کیف پول داشته باشید یا به یک PIN متصل شوید. در اینجا ما افزودن یک عبارت عبور به PIN را انتخاب می‌کنیم.

پیش از افزودن عبارت عبور به شما گفته می‌شود که این ویژگی برای کاربران پیشرفته و خواندن پرسش‌های متداول است. شما باید این کار را انجام دهید. اگر با این فرایند راحت نیستید باید از آن رد شوید. اما از نقطه نظر امنیتی این کار سودمند است. چندین مرتبه وارد فرایند بازیابی می‌شویم تا مطمئن شویم شما به درستی عملیات بازیابی را می‌توانید انجام دهید.

از شما خواسته می‌شود که یک پین کد مخفی انتخاب کنید، پیش بروید و یک پین جدید انتخاب کنید. این پین فقط برای دسترسی به کیف پول عبارت عبور شما استفاده می‌شود. پین کدی که پیش از این تنظیم کرده بودید برای دسترسی به کیف پول پیش فرض شماست.

 

هنگامی که پین عبارت عبور را وارد کردید، از شما خواسته می‌شود که یک عبارت عبور مخفیانه وارد کنید.

 

شما می‌توانید در این بخش بین حروف و نشانه‌ها بگردید تا عبارت عبور خود را وارد کنید. عبارت عبور شما یک رمز عبور در بالای seed شماست، از یک عبارت واضح و بدیهی استفاده نکنید چرا که مانند رمز عبور می‌تواند تهدید آمیز باشد. با دقت آنرا وارد کنید و مطمئن شوید و زمانی که خواسته شد آنرا بررسی و تأیید کنید.

در پایان از شما خواسته می‌شود که پین صحیح خود را وارد کنید. این همان پین اصلی است که پیش از این قرار داده بودید.

هنگامی که پین کنونی خود را تأیید کردید، عبارت عبور شما به Nano S متصل خواهد شد.

دلیل الحاق عبارت عبور آن است که شما می‌توانید مقدار کمی ارز را بر روی کیف پول seed پیش فرض خود ذخیره کنید. بعدها می‌توانید ارز‌های دیجیتال بیشتری بر روی کیف پول عبارت عبور نگهداری کنید. با این روش اگر ارز‌های دیجیتال شما به خطر بیفتند، سارقان فقط به کیف پول پیش فرض دسترسی دارند.

در ادامه مراحل ضروری تست و تأیید راه اندازی را انجام می‌دهیم. هنگامی که تأیید به اتمام رسید، Nano S به صورت امن راه اندازی شده و کیف پول‌های شما می‌توانند با موفقیت بازیابی شوند.

تأیید تنظیمات

برای تأیید تنظیمات شما، مراحلی را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم کیف پول پیش فرض و کیف پول‌های عبارت عبور شما دسترس پذیر و قابل بازیابی هستند. برای تست کیف پول‌ها، نیاز به استفاده از برخی نرم افزار‌ها جهت ارسال پول هستیم. Ledger Live را نصب کرده و مراحل زیر را انجام دهید:

۱. با پین پیش فرض خود به Nano S لاگین کنید، برنامه Ledger Live را اجرا کنید و آدرس کیف پول خود را یادداشت کنید.

۲. با پین عبارت عبور خود به Nano لاگین کنید، برنامه Ledger Live را اجرا کنید و آدرس کیف پول خود را یادداشت کنید.

۳. دستگاه خود را با سه مرتبه وارد کردن پین اشتباهپاک کنید.

۴. دستگاه خود را از سید ۲۴ کلمه‌ای (word-24 seed) بازگردانید. (این کار طولانی و خسته‌کننده است اما باید انجام شود)

۵. مجدداً عبارت عبور خود را به یک پین اضافه کنید.

حالا شما می‌توانید کیف پول‌های خود را به حالت اولیه برگردانید. اما ما هنوز تراکنشی انجام ندادیم. برای انجام تراکنش مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

۱. مقدار کمی ارز به آدرس کیف پول پیش فرض خود ارسال کنید.

۲. آنرا به جایی که از آنجا ارسال کرده بودید بازگردانید.

۳. مقدار کمی ارز به آدرس کیف پول عبارت عبور خود بفرستید.

۴. این مقدار را به مبدا که از آن ارسال انجام شده بود برگردانید.

پس شما می‌توانید ارز را ارسال و دریافت کنید

مجدداً در ادامه:

۱. دستگاه خود را با سه مرتبه وارد کردن پین اشتباهپاک کنید.

۲. دستگاه خود را از سید ۲۴ کلمه‌ای (word-24 seed) بازگردانید.

۳. مجدداً عبارت عبور خود را به یک پین اضافه کنید.

شاید مراحل طولانی به نظر برسد، اما حالا شما دوبار تأیید شدید و می‌توانید ارز دیجیتال را از هر دو کیف پول خود ارسال و دریافت کنید. از طرفی دوبار دستگاه خود را به حالت اولیه بازگردانده‌اید، اگر در آینده نیاز شد بدون نگرانی می‌توانید آنرا انجام دهید و کمتر احتمال اشتباه وجود دارد.

 ترفند‌های امنیتی 

نکات زیر به شما کمک می‌کند که Ledger Nano S را امن‌تر کنید:

 •  به مسیر Settings Security Auto-lock رفته و این زمان را بر روی ۳ دقیقه قرار دهید.
 •  به مسیر Setting Security Shuffle PIN رفته و این گزینه را بر روی yes  قرار دهید.
 •  همیشه تراکنش‌ها را پیش از تأیید بر روی صفحه نمایش دستگاه بررسی کنید.
 •  اگر شما طرف سومی برای ارسال از Nano دارید (مثل MyEtherWallet) همیشه دامین را چک کنید و از لینک‌ بوک مارک شده استفاده کنید.

ذخیره عبارت بازیابی

شما Nano را راه اندازی کرده، چند مرتبه عبارت بازیابی (seed) خود را چک کرده‌اید. حالا باید عبارت بازیابی را در جایی ذخیره کنیم.

کاربران معمولاً seed خود را بر روی کارتی که همراه Nano است با خودکار می نویسند. اما این روش مناسبی نیست، زیرا کاغذ در برابر حرارت و رطوبت مقاوم نیست. راه حل این مشکل ذخیره seed بر روی وسیله‌ای از جنس استیل مانند cryptosteel است که برای این منظور طراحی شده است. این دستگاه عبارت بازیابی را در برابر آتش سوزی، آب، جریان برق و آلودگی محافظت می‌کند. این دستگاه حروفی به همراه دارد که می‌توانند به ترتیب مورد نیاز برای نوشتن seed word ها در دستگاه قرار گیرند. شما می‌توانید برای داشتن یک بک آپ امن ۴ حرف اول هر کلمه را نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا