فارم ماینینگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارز دیجیتال که کمتر به آن پرداخته شده فارم‌های ماینینگ وراه اندازی آن است که می‌تواند نقطه ورود سرنایه گذاران جدید به دنیای ارز دیجیتال باشد. در این مقاله فارم ماینینگ، دلایل اهمیت آن، نحوه عملکرد و چگونگی راه‌اندازی آن بررسی می‌شود.

فارم ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی از بهترین و قانونی‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال ماینینگ (استخراج) این ارزها . ماینر‌های بیت کوین به ازای هر بلاکی که کامل می‌شود ۱۲.۵بیت کوین به دست می‌آورند. کسانی که زود‌تر به نتیجه می‌رسند برندگان اصلی هستند. تا قبل از ژوئن ۲۰۱۶ ماینر‌های بیت کوین ۲۵ بیت کوین پاداش به ازای کامل کردن یک بلاک به‌دست می‌آوردند. پیش از ۲۰۱۲ ماینر‌ها ۵۰ بیت کوین به‌دست می‌آوردند. ماینینگ بیت کوین یک مفهوم ساده است که اگر به خوبی شرح داده نشود پیچیده به نظر می‌رسد. ماینینگ فرایند تأیید تایید و ثبت تراکنشهاست، به طوری که به یک دفتر کل به نام بلاک چین اضافه می‌شود. تراکنش‌ها در بلاک‌ها ثبت می‌شوند. همه آنچه یک کاربر برای انجام یک تراکنش بیت کوین نیاز دارید یک کامپیوتر یا تلفن همراه با قابلیت اتصال به اینترنت و یک برنامه نرم‌افزاری است که به بلاک چین متصل می‌شود. به این نرم افزار کیف پول (Wallet) می‌گویند.

ماینینگ بیت کوین فرایندی است که از طریق آن بیت کوین‌های جدید وارد شبکه بلاک چین میشود. همان‌گونه که ذکر شد هر مرتبه که ماینر‌ها یک بلاک تراکنش را کامل می‌کنند ۱۲.۵ بیت کوین استخراج میکند که به عنوان پاداش به ماینر‌ها داده می‌شود. یک بلاک تراکنش معادل یک مگابایت و به طور متوسط ۱۴۰۰تراکنش است. امروزه راه‌اندازی یک فارم ماینینگ پیچیده‌تر و فنی‌تر از گذشته شده است ولی همچنان امکان پذیر و سود آور است.

فارم ماینینگ فضا یا سوله‌ای است که به ماینینگ ارز‌ رمز‌ها اختصاص یافته است. فارم می‌تواند یک زیر زمین با چند ماینر ایسیک در خانه شما یا یک انبار بزرگ با چندین هزار GPU یا ایسیک ماینر باشد. فارم‌های ماینینگ شامل منبع تغذیه‌ها و فن‌های بزرگ برای خنک کردن تجهیزات هستند و چندین نفر آنها را مدیریت می‌کنند. یک فارم ماینینگ شبیه به یک استخر ماینینگ کوچک با ماینر‌هایی است که در یک جا قرار گرفته‌اند.

چگونه فارم ماینینگ راه‌اندازی کنیم

ماینینگ بیت کوین که همان تایید تراکنش‌ها‌ست نه تنها ارزشمند است، بلکه به ماینر‌ها نیز پاداش می‌دهد. اگر پاداشی که بابت تایید تراکنش‌ها دریافت کردید را جمع کنید، می‌توانید ماینینگ را به یک حرفه بسیار سود‌آور تبدیل کنید. پیش از راه‌اندازی یک فارم ماینینگ باید طرح و ابزار‌های اصلی مورد نیاز ماینینگ را بشناسیم.

مراحل راه اندازی یک فارم ماینینگ

۱. یک تیم تخصصی مشاور و طراح: پیش از هر اقدامی و قبل از تهیه تجهیزات شما نیاز به یک طرح مالی و فنی برای ایجاد فارم دارید. باید مشخص شود که سرمایه گذاری شما در چه زمانی باز می‌گردد. به زمان بازگشت سرمایه اولیه در تجارت (ROI(Return of Investment می‌گویند. علاوه بر این نیاز به یک طرح فنی مناسب دارید که امنیت سرمایه‌گذاری شما را تضمین و در عین حال کارایی لازم را جهت منابع انرژی و تهویه فارم تأمین کند و کمترین هزینه ممکن را داشته باشد. تهیه طرح فنی فارم‌های ماینینگ یک پروسه کاملاً علمی و فنی است که باید توسط متخصصانی که در این زمینه تجربه، دانش و مهارت لازم را داشته باشند انجام شود. این کار معمولاً توسط تیمی از مهندسان مکانیک، برق و تأسیسات به طور هماهنگ انجام می‌شود.

۲. یک کیف پول: کیف پول یک برنامه موبایل، سخت افزار یا یک برنامه تحت وب با حفاظت از رمز عبور است که کوین‌های شما به عنوان مثال بیت کوین یا مونرو یا اتریوم را ذخیره می‌کند.

۳. نرم افزار ماینینگ: BTC miner و CG mine نمونه‌هایی از نرم افزار‌هایی هستند که از ایسیک ‌ها پشتیبانی می‌کنند.

۴. عضویت در یک استخر ماینینگ: ماینر‌ها قدرت محاسباتی خود را برای کامل کردن یک بلاک بیت کوین روی هم می‌گذارند و زمانی که یک بلاک بیت کوین تکمیل می‌شود پاداش‌ها تقسیم می‌شود. این کار توسط سرورهایی به نام استخر (Pool) انجام می‌شود. البته راه دیگری به نام ماینینگ انفرادی (Solo Mining) نیز وجود دارد که در این روش باید قدرت هش بسیار بالایی در اختیار داشته باشید تا شانس رسیدن شما به پاداش بیشتر و سریع‌تر شود.

۵. ریگ ماینینگ یا ایسیک ماینر: امروزه ماینر‌های حرفه‌ای از ماشین‌های ایسیک برای ماینینگ استفاده می‌کنند. ایسیک‌ها دستگاه‌های قدرتمندی هستند که برای ماینینگ رمز ارز‌ها طراحی شده‌اند و نسبت به ریگ‌ها که از قدرت پردازش کارت‌های گرافیکی برای انجام محاسبات استفاده می‌کنند بهره وری بیشتری دارند.

۶. منبع انرژی: شما بسته به مقیاس فارم خود به هزاران کیلو وات برق برای یک فارم ماینینگ نیاز دارید. علاوه بر آن به تجهیزاتی جهت حفاظت از ماینر‌های خود در برابر قطعی برق، اضافه و کاهش ولتاژ، نوسانات فاز و سایر مشکلاتی که در هر سیستم الکتریکی پیش می‌آید نیاز دارید تا سرمایه‌گذاری شما به خطر نیفتد.

۷. تجهیزات تهویه و خنک کننده: تجهیزات ماینینگ گرمای زیادی تولید می‌کنند. شما برای کنترل و انتقال این حرارت به بیرون از محیط فارم نیاز به تجهیزات ویژه‌ای دارید. این تجهیزات می‌تواند از یک فن ساده تا تجهیزات و مبدل‌های حرارتی پیچیده هوا خنک، آب خنک و روغن های ویژه انتقال حرارت را در بر گیرد. البته الزاماً تمام فارم‌ها نیاز به راه حل‌های پیچیده و گران قیمت ندارند. مشاور و طراح پروژه شماست که باید در مورد مناسب‌ترین سیستم خنک‌سازی تصمیم درست را بگیرد و بهینه‌ترین انتخاب را انجام دهد. بهینه ترین تجهیزات الزاماً به معنی استفاده از گران قیمت ترین تجهیزات خنک سازی نیست بلکه باید بهترین تعادل را بین هزینه، بازدهی تاسیسات خنک سازی و تهویه برقرار کرد.

مصرف برق

دستگاه‌های فارم ماینینگ برق زیادی مصرف می‌کنند. یک ماشین خوب باید قدرت محاسباتی بالا و مصرف انرژی پایین داشته باشد. اگر شما یک فارم ماینینگ با چندین دستگاه ماینر ایسیک دارید خود را برای هزینه برق بالا آماده کنید. البته در مورد کشور ما این قضیه به نفع ماینر‌هاست. هزینه انرژی در ایران نسبت به سایر نقاط جهان حتی کشورهایی مانند چین نیز ارزان‌تر است. هزینه انرژی در ایران در بعضی موارد حتی کمتر از یک سی‌ام برخی کشور های اروپایی و آمریکایی است.

خطا‌ها و راه حل‌ها

برای ایجاد یک فارم عالی جهت ماینینگ بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، شما باید آنرا در شرایط مناسبی نگهداری کنید. اگر شما می‌خواهید یک فارم ماینینگ راه اندازی کنید نیاز است که چند نفر برای مراقبت از آن به کار گیرید یا از شرکت‌هایی که راه اندازی و پشتیبانی فارم‌های ماینینگ را انجام می‌دهند و در این حوزه تخصص دارند کمک بگیرید.

یک فارم ماینینگ ساده برای شروع نیاز به سرمایه زیادی ندارد. قیمت ماینر‌های ایسیک در حدود ۱۰۰ دلار است و با این میزان راه‌اندازی یک فارم امکان پذیر است. با این وجود ماینینگ صنعتی به سرعت در حال تغییر است. الگوریتم‌‌های ماینینگ مرتباً به روز می‌شوند و تقریباً هر هفته تغییراتی در این بازار صورت می‌گیرد، دستگاه‌های جدیدتر و قوی‌تری معرفی می‌شود و شما باید بهترین و بهینه‌ترین تجهیزات را انتخاب کنید.

دلایل اهمیت فارم ماینینگ

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارز دیجیتال که کمتر به آن پرداخته شده فارم‌های ماینینگ است که بخش ضروری از زیرساخت بیت کوین و نقطه ورود تازه ‌وارد‌ها به دنیای ارز شده است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات هر رمز ارز تضمین اعتبار تراکنش‌ها است. در شبکه بانکی این کار با استفاده از راهکار‌های متمرکز انجام می‌شود که در آن تراکنش‌ها توسط افراد یا نرم افزار‌ها چک می‌شوند. فناوری بلاک چین غیر متمرکز است به طوری که نیاز است راهکار دیگری برای پیشگیری از جعل تراکنش‌ها توسط کاربران و اعتبارسنجی آنها در نظر گرفته شود.

در حال حاضر رایج‌ترین راه برای انجام این کار با استفاده از مکانیزمی به نام پاداش کار (POW) صورت می‌گیرد. بیت کوین، اتریوم و لایت کوین نیز همگی از این روش استفاده می‌کنند. این روش نیاز به کامپیوتر‌هایی برای پردازش تراکنش‌ها بر روی شبکه دارد و امن‌ترین روشی است یک بلاک چین می‌تواند در آن عمل کند. اکنون ماینینگ بیشتر به وسیله فارم‌های ماینینگ حرفه‌ای انجام می‌شود و این به تعدادی از شرکت‌های غیر مرتبط با مقوله ارز دیجیتال نیز این اجازه را می‌دهد که وارد بازار رمز ارز‌ها شوند.

تغییر رویکرد ماینر‌ها با افزایش سختی

در روز‌های اول تولید رمز ارز‌ها، برای علاقه‌مندان و ماینر‌های حرفه‌ای، راه اندازی یک ریگ ماینینگ در خانه غیر معمول نبود. اما امروزه سختی بیشتر رمز ارز‌ها رو به افزایش است. تاثیر این امر از دو جهت قابل بررسی است: با افزایش سختی، دستگاه‌های تخصصی به نام ایسیک برای ماینینگ به صورت کارآمد‌تر ایجاد شدند. این موضوع موجب شد ماینر‌های بسیاری که با استفاده از تجهیزات خانگی ماینینگ را انجام می‌دادند دیگر ادامه نداده یا به سمت کوین‌های کوچک‌تر (smaller altcoin) بروند. در نتیجه قدرت ماینینگ یا قدرت هش در دست فارم‌های ماینینگ متمرکز شد که در مناطقی با هزینه برق کم مستقر شده‌اند. پیش از این فارم‌های ماینینگ چینی ماینینگ ارز را در دست داشتند. اما اخیراً با ورود دستگاه‌های ایسیک که برخی از آنها تا بیش از صد برابر یک کارت گرافیک قدرتمند، توان پردازش دارند این انحصار از بین رفته است.

افزایش شرکت‌هایی که به دنبال فارم ماینینگ هستند

هر روز بر تعداد شرکت‌های سرمایه گذاری که به دنبال راه اندازی فارم‌های ماینینگ هستند افزوده می‌شود؛ چرا که ساده‌ترین راه برای ورود به بازار پر سود ارز دیجیتال است. با افزایش آگاهی نسبت به رمز ارز‌ها تعدادی از شرکت ها به دنبال آن هستند که با سرمایه‌گذاری در این حرفه سهم بیشتری از این کیک را به خود اختصاص دهند.

یکی از نمونه‌هایی که در ICO قدرت گرفته ERC20 است. ERC20 یک پروتکل است که تراکنش‌ ها را اعتبار سنجی می‌کند و از سوء استفاده برخی از ICO ها (عرضه اولیه سکه) جلوگیری می‌کند. در این صنعت هم مانند هر صنعت دیگری ICO هایی وجود دارد که در اجرای این پروتکل اختلال ایجاد می‌کنند تا به اهداف خود برسند؛ با این وجود موفقیت کمی در این کار داشته‌اند و این پروتکل هر روز توسط زیرساخت‌های بیشتری پشتیبانی می‌شود.

اما شیوه سوء استفاده و ایجاد این اختلال چگونه است؟ تعدادی از شرکت‌ها بدون پیشینه قبلی در زمینه بازار رمز ارز‌ها اقداماتی در جهت راه‌اندازی فارم‌های ماینینگ انجام داده‌اند. دو عامل را می‌توان در این اتفاق موثر دانست. اولین عامل به صرفه بودن هزینه برق در برخی از مناطق است. عامل دوم این است که ایسیک‌ها هم اکنون برق کمتری مصرف می‌کنند، انعطاف‌پذیر‌تر هستند و این امکان را به وجود می‌آوردند که رمز ارز‌های بیشتری را پوشش دهند. فارم‌های ماینینگ راهی بسیار خوب برای به دست آوردن رمز ارز‌های ارزان‌تر هستند. آنها می‌توانند رمز ارز‌های به دست آمده را برای برق و بخش‌های دیگر هزینه کنند و توکن‌های خود را تا زمان مناسب شدن موقعیت بازار نگهداری کنند.

ورود شرکت‌های جدید به بازار ماینینگ رمز ارز به چند دلیل اهمیت دارد. اول کمک به شکستن انحصار فارم‌های ماینینگ است و تاثیر آنها را بر جهت دهی بسیاری از رمز ارز‌ها کاهش می‌دهد. دوم به توزیع کوین‌هایی که به تازگی استخراج شده‌اند کمک می‌کند و تضمین می‌کند که افراد کمتری کنترل بخش زیادی از رمز ارز‌ها را به صورت متمرکز در اختیار داشته باشند.

بهترین ریگ‌های ماینینگ اغلب هش ریتی در حدود ۱GH/s را برای بیت کوین ارائه می‌دهند. برای اغلب ارز‌های دیگر نیز قدرت نسبت به فارم‌ها به همین اندازه ضعیف است. با سرعت تغییرات بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال، برای اجرای عملیات ماینینگ کامل شما باید به طور منظم تجهیزات جدید را خریداری کنید. علیرغم این، فارم‌های ماینینگ هم‌چنان وجود دارند و در حال فعالیت و توسعه و درآمد‌زایی هستند؛ زیرا مدل کسب و کار فارم بلند مدت است و نوسانات کوتاه مدت بازار بر آنها اثر ندارد.

بزرگ‌ترین فارم ماینینگ جهان

در حال حاضر بزرگ‌ترین فارم ماینینگ، Bitcoin mine واقع در پارک صنعتی SanShangLiang در ۴۰۰ مایلی پکن است. این فارم بیت کوین متعلق به بیت مین است. شرکتی مستقر در پکن که نه تنها ماینینگ را انجام می‌دهد بلکه دستگاه‌های ماینینگی می‌سازد که می‌توانند میلیارد‌ها محاسبات را در هر ثانیه انجام دهد. Bitcoin mine دارای هشت ساختمان با ۲۵۰۰۰ دستگاه است که توسط ۵۰ نفر مدیریت می‌شود. علاوه بر این استخر Antpool متعلق به بیت مین یکی از بزرگ‌ترین استخر‌های جهان است. بیت مین به تازگی سرمایه‌گذاری جدیدی نیز در سانفراسیسکو به صورت Joint venture (سرمایه‌گذاری مشترک) انجام داده است. این شرکت علیرغم پیدا شدن رقبای جدید و قدر در بازار همچنان تلاش می‌کند تا شرایط تک قطبی را بر بازار تحمیل کند. اما با ورود سرمایه‌گذاران قدرتمند جدیدی که این حوزه را بسیار سودآور می‌بینند نمی‌توان پیش بینی کرد این رویکرد تک قطبی تا کی ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا