بیت کوین چیست؟ تاریخچه، ویژگی‌ها، مزایا و معایب (قسمت دوم)

غیر متمرکز بودن بیت کوین

یکی از اهداف اصلی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) زمان ایجاد بیت کوین استقلال شبکه از هر گونه قدرت دولتی بود. این شبکه به گونه‌ای طراحی شده که هر شخص، کسب و کار یا دستگاهی بتواند در ماینینگ و تأیید تراکنش مشارکت کند و بخشی از یک شبکه گسترده باشد. علاوه بر آن حتی اگر بخشی شبکه متوقف شود، پول انتقال خود را حفظ می‌کند.

ناشناس بودن

این روز‌ها بانک‌ها به صورت مجازی هر چیزی را درباره مشتریان خود می‌دانند. تاریخچهخ اعتبار، آدرس‌ها، شماره‌های تماس، عادت‌های خرج کردن و مانند آن. تمام این موارد با بیت کوین متفاوت است، زیرا لازم نیست کیف پول‌ به اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود.

در حالی که برخی افراد نمی‌خواهند سرمایه‌هایشان توسط هر قدرتی مدیریت و ردیابی شود، سایرین ممکن است بر این باور باشند که تجارت مواد مخدر، تروریسم و دیگر فعالیت‌های غیر قانونی و خطرناک در این فضای نسبتاً ناشناس رونق پیدا می‌کند.

شفافیت

ناشناس بودن بیت‌کوین نسبی است، به طوری که هر تراکنش بیت کوین که اتفاق افتاده در بلاک چین ذخیره می‌شود. در تئوری، اگر آدرس کیف پول شما به صورت عمومی استفاده شده است، هر فردی می‌تواند با بررسی دقیق لجر بلاک چین بگوید چه مقدار پول در آن وجود دارد. با این حال ردیابی یک آدرس خاص بیت کوین تقریباً هنوز غیر ممکن است.

آنهایی که تمایل دارند تراکنش‌هایشان ناشناس بماند می‌توانند اقداماتی برای پنهان ماندن انجام دهند. انواع مشخصی از کیف پول‌ها وجود دارد که شفافیت و امنیت را اولویت بندی می‌کنند. اما ساده‌ترین اقدام استفاده از چندین آدرس و انتقال ندادن مقادیر انبوه پول به یک کیف پول است.

سریع

شبکه بیت کوین پرداخت‌ها را تقریباً به صورت آنی پردازش می‌کند. در این شبکه معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد تا یک نفر در طرف دیگری از جهان پول را دریافت کند، اما بانک‌ها معمولاً این کار را در چند روز انجام می‌دهند.

غیر قابل بازگشت

زمانی که شما بیت‌کوین‌های خود را به فرد دیگری ارسال می‌کنید، راهی برای بازگرداندن آنها وجود ندارد، مگر آنکه گیرنده بخواهد آنرا به شما بازگرداند. این امر پذیرش پرداخت را تضمین می‌کند، به این معنی که فردی که شما با او مشغول معامله هستید نمی‌تواند با این ادعا که شما پولی به او نفرستادید کلاهبرداری کند.

با بیت کوین چه می‌توانم بخرم؟

به سال ۲۰۰۹ بازمی‌گردیم زمانی که بیت‌کوین برای اولین بار معرفی شد. روشن نبود که چگونه و کجا می‌توانید آنرا خرج کنید. اکنون شما می‌توانید آنرا خرج و به صورت مجازی هر چیزی را خریداری کنید. برای مثال شرکت‌هایی چون مایکروسافت و Dell برای برخی از محصولاتو محتوای دیجیتال خود بیت کوین را می‌پذیرند. شما می‌توانید ازایرلاین‌هایی مثل AirBaltic و Lithuania خریداری کنید.

گزینه‌های دیگر شامل پرداخت هتل و خرید دارایی و رستوران‌ها، خرید کارت هدیه و اقدمات خیرخواهانه است. بیت کوین نوعی پرداخت نسبتاً جدید و کاملاً پیچیده است. بنابراین کاملاً طبیعی است که گزینه‌های هزینه هنوز محدود هستند. اما هر روز مشاغل بیشتری از کافی شاپ‌های کوچک محلی گرفته تا غول‌های صنعت پرداخت بیت کوین را پذیرش می‌کنند.

علاوه بر آن، به دلیل نوسان نرخ ارز به طور مداوم، بیت کوین به یک فرصت اصلی برای سرمایه گذاری تبدیل شد. علی رغم اینکه هنوز ارزی ناپایدار و تا حدودی ناشناخته است.

کد مرجع : DC-CO-00690

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا