بلاک چین جدید برای اپلیکیشن‌های دیفای دارای حداقل کارمزد و سریعترین تراکنش

دیفای (DeFi) کارمزد اتریوم را به رکورد میانگین ۱۵ دلار می‌رساند، اما یک بلاک چین جدید اظهار کرده که می‌تواند تراکنش مشابهی را تنها با ۰.۰۰۰۸ دلار کارمزد انجام دهد.

یک شبکه جدید بلاک چین می گوید که با کاهش هزینه ها برای اپلیکیشن های مالی غیر متمرکز، به عنوان جایگزین ارزان تر اتریوم عمل می کند. به گزارش کوین تلگراف، کارمزدهای تراکنش پرداخت شده توسط کاربران اتریوم اخیراً به بالاترین حد رسیده و تراکم در شبکه میانگین کارمزد را در ابتدای سپتامبر به ۱۵ دلار رساند.

اما لایت استریمز (Lightstreams) می‌گوید که همین اپلیکیشن در بلاک چین آن می‌تواند به ازای کسری از سنت انجام شود و حتی به پروژه‌هایی که این تغییر را اعمال کرده و از بلاک چین آن استفاده کنند ۱۲ ماه تراکنش بدون گس ارائه میدهد.

با وجود کاستی‌ها بسیاری از پروتکل‌های دیفای به بلاک چین اتریوم وابسته هستند

تعداد قابل توجهی از پروتکل های دیفای، با وجود این واقعیت که بلاک چین اتریوم با مسئله مقیاس پذیری (scalability) روبه‌رو بوده است، به آن متکی هستند. نسخه بهبودیافته‌ای که موجب افزایش توان عملیاتی بلاک چین خواهد شد در حال آماده سازی است، اما بارها به تاخیر افتاده است. فاز ۰ اتریوم ۲.۰ با آن که قرار بود در ژانویه ۲۰۲۰ عرضه شود، هنوز هم ارائه نشده است.

به گفته تیم لایت استریمز از آنجا که ممکن است اتریوم ۲.۰ تا دو سال دیگر هم عرضه نشود، به راه حل‌های فوری نیاز داریم، زیرا احتمال آن می رود که سطوح فعلی ریسک تراکم موجب فرونشاندن رشد صنعت دیفای شود.

بلاک چین لایت استریمز اکنون یک سال است که در حال اجراست و قابلیت ترکیب با ماشین مجازی اتریوم به این معنی است که هر اپلیکیشن اتریوم می تواند بدون عیب و نقص روی شبکه لایت استریمز اجرا شود. به گفته تیم لایت استریمز بازرسی هایی به منظور تایید توانمندی زیرساخت های آن انجام شده است.

این شرکت می گوید که بلاک چین آن ۲۵ برابر سریع تر است و تراکنش ها در مقایسه با دو دقیقه انتظار در اتریوم، تقریباً بلافاصله انجام می‌شوند. سهولت استفاده هم یک برتری است. با سرویس gas relay لایت استریمز، کاربران برای شروع استفاده از لایت استریمز نیازی به شارژ حساب ندارند. درعوض اپلیکیشن های غیرمتمرکز این امکان را دارند که کارمزدهای تراکنش را تا زمانی که مشتریان آن ها آماده پرداخت برای کاربری توسط خودشان شوند، از طرف آن ها پرداخت کنند.

درنهایت این بلاک چین «لایه منحصر به فرد حریم خصوصی» برای اپلیکیشن های دیفای فراهم می‌کند تا داده‌ها بتوانند به صورت امن تبادل شده و احتمالاً به صورت پول دربیایند.

بلاک چین لایت استریمز

تراز کردن میدان رقابت

لایت استریمز که در استونی به ثبت رسیده در سال ۲۰۱۸ تشکیل شد. می توان گفت که زمان بندی این شرکت از این بهتر نمی توانست باشد چون نه کسی می توانست رشد فوق العاده‌ای که بخش دیفای از آن برخوردار شد را پیش بینی کند و نه تاثیری که این امر بر شبکه اتریوم داشت.

چشم انداز این شرکت این است که میدان رقابت در بازارهای مالی را با تکنولوژی همتا به همتا که محصولات و خدمات دموکراتیک‌تر، عادلانه‌تر و مقرون به صرفه را رواج می دهد، تراز کند.

بنیان گذار لایت استریمز، مایکل اسمولنسکی (Michael Smolenski)، متخصص بلاک چین است که برنده جوایزی شده و در رقابت های برگزار شده توسط کانسنسیس (ConsenSys)، سانتاندر (Santander) و سیتی بانک (Citibank) رتبه های بالایی کسب کرده است. او قبل از پرداختن به بلاک چین، به عنوان مهندس نرم افزار و معمار راهکار (solutions architect) در گلدمن ساکس کار می کرد، به این معنا که او با بخش خدمات مالی به خوبی آشنایی دارد.

تفاوت قابل توجه بین بلاک چین‌های لایت استریمز و اتریوم

تفاوت بین عملکرد در بلاک چین های لایت استریمز و اتریوم بدون اغراق می تواند فاحش و چشمگیر باشد. در حالی که اتریوم قادر به انجام ۲۴ تراکنش در ثانیه است، لایت استریمز می تواند ۶۰۰ تراکنش انجام دهد. زمان پرداخت در دومین بلاک چین بزرگ جهان تقریباً یک دقیقه و نیم طول می کشد اما در این شبکه جدید می توان آن ها را در کمتر از سه ثانیه وصول کرد. و بعد بحث هزینه هاست: اتریوم هزینه های متغیری دارد اما یک محاسبه اخیر نشان داده در حالی که یک تراکنش پیچیده در اتریوم می تواند ۱۰.۰۷ دلار هزینه داشته باشد، همان تراکنش در لایت استریمز تنها ۰.۰۰۰۸ دلار هزینه خواهد داشت.

لایت استریمز می گوید تکنولوژی ای که در حال کار بر روی آن است به این منظور خواهد بود که تمام توکن های قابل تعویض قادر به انتقال بین بلاک چین آن و اتریوم باشند. تمام این ها متناسب با انتظارات مشتریان در قرن بیست و یکم، پتانسیل ایجاد تجربه ای سریع‌تر برای کابران را دارد.

بلاک چین لایت استریمز با استفاده از الگوریتم اجماع تندرمینت (Tendermint) برای اثبات سهام و جهت قطعیت سریع و توان عملیاتی بالای تراکنش، ساخته شده است.

کد مرجع : DC-CO-00687

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا