آمار ها نشان می دهد: نتایج بی سابقه در مورد نحوه استفاده ایرانیان از بیت کوین و ... (اخبار ماینینگ و ارز دیجیتال ۲۱ شهریور ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

مطالعه جدیدی در مورد ماینر‌ها و تریدر‌های بیت کوین ایرانی انجام شده که نشان می‌دهد ایرانیان تمرکز بیشتری از ثروت خود را بر روی ارز دیجیتال قرار داده‌اند.

مطالعه‌ای توسط تحلیل گران شرکت Gate Trade انجام شده که نشان می‌دهد از بین 1650 ایرانی که در زمینه ماینینگ یا خرید و فروش بیت کوین فعالیت می‌کنند و در گروه های تلگرامی فارسی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، 25% بین 500$ تا 3000$ در یک ماه از کار کردن با ارز دیجیتال به دست آورده‌اند.

این داده‌ها یک نگاه ویژه به تحول به وجود آمده در جامعه بیت کوین ایران را نشان می‌دهد. از این رو، بیت کوین شبیه به سرمایه گذاری در یک ذخیره ارزش سنتی عمل می‌کند.

بیش از یک سوم پاسخ‌ها یعنی 35%،این درآمد را از راه ماینینگ به دست آورده‌اند، در حالی که 58% در آمد خود را از طریق خرید و فروش از صرافی یا شبکه های تبدیل پول که نقدینگی را با ریال ایران فراهم می‌کنند به دست آورده اند.

این مطالعه به رشد قابل توجه صنعت ماینینگ خانگی اشاره کرده است. 70% پاسخ دهندگان اعلام کردند که علاقه مند به یادگیری بیشتر درباره کسب و کار‌های ماینینگ هستند.

بازار ارز دیجیتال ایران تمرکز خود را از پلتفرم های مبادله جهانی به مبادلات محلی و ماینر‌ها انتقال می‌دهد، چرا که بیشتر صرافی های متمرکز با فرایند شناسایی مشتریان (Know-your-customer (KYC ایرانی ها را نمی‌پذیرند. حدود 83% پاسخ دهندگان در این نظر سنجی گفتند که جامعه نیازمند پایداری بیشتری برای دسترسی به مبادلات جهت رشد خود می‌باشد.

سخنگوی Trade spokeperson به کوین دسک گفت بسیاری از ایرانیان برای دور زدن این شرایط از VPN استفاده می‌کنند یا ID card های خارجی را در بازار سیاه خریداری می‌کنند.

Jimmy Song از توسعه دهندگان بیت کوین به کوین دسک گفت توسعه های مشابهی در سایر مناطق مشاهده کرده است. مسیر آنها ممکن است متفاوت باشد، اما از الگو‌های آشنایی پیروی می‌کنند. در چین گروه هایی برای تریدر‌ها در وی چت وجود دارد، چراکه دسترسی مستقیم به صرافی ها ندارند. او افزود:

"من مطالبی درباره صرفه قیمت در آرژانتین شنیدم، چرا که اقتصاد با مشکلاتی رو به رو است. آنچه که ما برای تمام این مکان ها می‌خواهیم آن است که مردم بتوانند سرمایه های خود را جمع کنند و پول بیشتری به دست آورند."

شرایطی که ایرانی ها با آن رو به رو هستند به دور شدن تقاضای محلی از فاکتور‌های جهانی مانند قیمت دلار، بازار طلا یا حتی بازار سهام محلی کمک کرده است. بالای 60% پاسخگویان گفتند چنین شرایط خارجی تأثیر کمی بر روی سرمایه گذاری آنها دارد یا به کلی تأثیر ندارد. بیشتر پاسخ دهندگان نگه دارندگان بلند مدت بودند که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کردند و قصد داشتند آنرا برای بیشتر از یک سال نگهداری کنند.

چنین موردی برای محمود اسکندری یکی از توسعه دهندگان بلاک چین در تهران وجود دارد. او بیت کوین را نگهداری می‌کند، به عنوان یک کار جانبی ارزهای دیجیتال مختلف را برای دانشجویان ایرانی در خارج از کشور نقد می‌کند تا به آنها در پرداخت هزینه هایشان کمک کند. او گفت:

" من به روشنی می بینم که افراد بیشتر و بیشتری در حال استفاده از بیت کوین هستند. بیت کوین تأثیر عمیقی بر روی زندگی مردم ایران نداشته است، اما استفاده از آن در بین مردم در حال رشد است و من می‌توانم آنرا ببینم."

تقریباً 29% پاسخ دهندگان، ارز دیجیتال به ارزش بیش از 5000$ نگهداری می‌کنند که اکثر آن بیت کوین است. در مقایسه با آمار به دست آمده از یکی از خوانندگان کوین دسک در سال 2018 که مطالعه ای درباره کاربران بیت کوین آمریکایی و اروپایی انجام داده بود، ایرانی ها میزان بیشتری در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند.

اگرچه 63% پاسخ دهندگان به کوین دسک بیش از 5000$ در کریپتو سرمایه گذاری کردند، اما ایرانی‌ها تمرکز بیشتری از ثروت خود را بر روی ارز دیجیتال قرار داده‌اند. فقط 14% پاسخ دهندگان ایرانی بیش از 10,000$ در سال درآمد دارند.

با این حال فقط یک سوم پاسخ دهندگان به نظر سنجی کوین دسک سرمایه گذاران معتبر بودند و 13% خود را به عنوان "میلیونر‌های کریپتو" توصیف کردند.

به گفته Song تقاضا برای بیت کوین در اقتصاد‌های آشفته بیشتر از اقتصاد کشور‌های جهان اول است. این امر قابل انتظار است، چرا که آنها تأثیر تورم را بیشتر احساس می‌کنند.


سختی ماینینگ جدید به قیمت 31K$ بیت کوین تا سال ۲۰۲۱ اشاره می‌کند

داده های جدید که بر اساس سختی ماینینگ به دست آمده نشان می‌دهد قیمت بیت کوین طی چرخه قیمت کنونی اش باید به 30,000$ برسد.

این آمار و ارقام که توسط PlanB یکی از تحلیل گران معروف منتشر شد قیمت بیت کوین را به عنوان درصدی از پایین ترین میزان سختی با تعداد بلاک ها ترکیب می‌کند.

سختی معیاری است که نشان می‌دهد پیدا کردن یک هش زیر هدف مشخص شده چقدر دشوار است. در واقع سختی، پیچیدگی معادلاتی که ماینر‌ها باید برای معتبر کردن بلاک های تراکنش ‌های بیت کوین حل کنند اندازه می‌گیرد.

هم چنین سختی به عنوان معیاری برای اندازه گیری اینکه چه میزان رقابت بین ماینر های بیت کوین جهت پیدا کردن بلاک بعدی وجود دارد عمل می‌کند. هر چه رقابت بیشتر باشد انگیزه برای افزایش سختی هم افزایش می‌یابد.

اگر این روند ادامه پیدا کند قیمت بیت کوین به 31000$ خواهد رسید

به گفته PlanB، بیت کوین سیکل های سختی مختلفی در تاریخ خود دیده است. هر بار میزان افزایش قیمت به شکلی است که ارتباط کمتری با پایین ترین میزان سختی دارد.

در اواخر سال 2013، بیشترین قیمت بیت کوین یعنی 1,300$ افزایش 50,000% در مقابل کمترین میزان سختی داشته است. افزایش قیمت بیت کوین به 20,000$ یک جهش 9,000% بود.

بر اساس مدل، پیک بعدی پایین تر خواهد بود، حدود 1000% یا تقریباً 31,000$ تا سال 2021. زمانی که سختی در دسامبر 2018 به کف خود رسید، بیت کوین با قیمت 3,100$ معامله می‌شد. قدرت استثنایی بیت کوین با قیمت آن در در تضاد است. در حالی که ویژگی هایی چون هش ریت به افزایش خود ادامه می‌دهد، قیمت در بن بست قرار گرفته و سبب عدم موفقیت در رونق بازار می‌شود که در ماه آوریل آغاز شد.

دیدگاه خود را بنویسید