آنچه در آینده صنعت ماینینگ ارز دیجیتال اهمیت دارد قدرت پردازش خواهد بود

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

به گفته مدیر عامل RRMine آینده ماینینگ ارز دیجیتال به جای وابستگی به نیروی کار، بیشتر بر اساس فناوری خواهد بود. او در مصاحبه‌ای پیش از نشست جهانی بلاک چین گفت آنچه در آینده صنعت ماینینگ ارز دیجیتال اهمیت دارد قدرت پردازش است.

به گفته مدیر عامل RRMine آینده ماینینگ ارز دیجیتال بیشتر بر اساس فناوری خواهد بود. استیو تسو (Steve Tsou) در مصاحبه‌ای پیش ازنشست جهانی بلاک چین در روز ۲۹ ژوییه گفت آینده ماینینگ ارز دیجیتال از شرکت‌های وابسته به نیروی کار زیاد به سمت شرکت‌های وابسته به فناوری خواهد رفت. آنچه در آینده مهم خواهد بود قدرت پردازش است.

قدرت پردازنده و اقتصاد دیجیتال

با توسعه سریع نسل جدید فناوری اطلاعات مانند 5G، کلان داده و پردازش ابری، تقاضا برای قدرت پردازش احتمالاً افزایش خواهد یافت. تسو معتقد است انقلاب در قدرت پردازش حتمی است. او ادامه داد:

"به عنوان یک صنعت زیرساخت جدید در بازار، قدرت پردازش نقش "موتور" را در اقتصاد دیجیتال خواهد داشت و به سرعت رشد خواهد کرد. این بازار یک اقیانوس آبی است که می‌تواند یک رقابت چند بُعدی را در خود جای دهد. سازمان‌ها و افراد می‌توانند نقاط قوت خود را در سرمایه، فناوری، زنجیره تأمین، منابع، بازار و دیگر جنبه‌ها مطابق با مزایای خود توسعه دهند و در مسیر مناسب نقش ایفا کنند."

به گفته تسو قدرت پردازش دارای خصوصیات مالی نیز می‌باشد. از این رو معرفی فناوری مالی و نورآورانه یک چالش اجتناب ناپذیر و فرصتی برای این پلتفرم است.

ریسک‌های بالقوه ماینینگ ارز دیجیتال

تسو می‌گوید در هر صنعتی ریسک‌هایی وجود دارد. خطرات اصلی در ماینینگ ارز دیجیتال شامل آماده سازی کافی برای محصولات، استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها، پیش بینی بازار و روش‌های پوشش ریسک موثر است. او توضیح داد:

"نیاز به توسعه جهانی و قابلیت‌هایی برای مقابله با ریسک وجود دارد. بدین منظور لازم است که سازمان‌ها قدرت فنی و توسعه لازم برای مطابقت قوانین IPFS و مدل اقتصادی آنرا داشته باشند. پس از آن به فناوری استخر ماینینگ نیاز است تا نرخ تولید بلاک و خروجی پایدار را با یک هزینه واحد قدرت محاسبات تضمین کند."

تسو این گونه جمع بندی کرد که امروزه ماینینگ نسبت به قبل متمرکز‌تر شده است. این یک روند اجتناب ناپذیر است. او گفت:

"این نوعی متمرکز سازی پس از غیر متمرکز سازی است و من آنرا "متمرکز سازی ضعیف" می‌نامم. این تمرکز نسبت به افراد وجود دارد، در حالی که با در نظر گرفتن کل شبکه این تمرکز زدایی سالم‌تری است. هم چنین می‌توان آنرا به عنوان مجموعه‌ای از افراد مرتبط به هم در نظر گرفت که نشان دهنده ویژگی‌های بلاک چین است و بیشتر با روند توسعه جامعه واقعی مطابقت دارد."


افزایش ۵۰ درصدی قیمت اتر در پنجمین سالگرد تولد آن

همزمان با پنج ساله شدن اتریوم، قیمت آن ۵۰٪ طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است. دو کاتالیزوری که در این روند صعودی نقش داشته‌اند، اقتصاد غیر متمرکز (DeFi) و به روز رسانی اتریوم ۲.۰ هستند.

قیمت توکن اتر بیشترین سرعت حرکت قیمت را داشته است. در ابتدای ماه اتریوم ۵۰٪ افزایش قیمت داشت و در صرافی (Coinbase) کوین بیس از ۲۲۵.۵ دلار به ۳۴۰ دلار رسید. این افزایش با پنجمین سال راه اندازی بلاک چین قرارداد‌های هوشمند اتریوم مصادف شده است.

به نظر می‌رسد دو فاکتور کلیدی موجب افزایش قیمت اتریوم شده است. اولین عامل، انتظاری است که در بازار برای عرضه اتریوم ۲.۰ به وجود آمده است. دومین فاکتور رشد انفجاری بازار اقتصاد غیر متمرکز است که تکانه قیمت اتریوم را افزایش داده است.

افزایش قیمت اتریوم از اول تا ۳۱ ژوییه
افزایش قیمت اتریوم از اول تا ۳۱ ژوییه

اقتصاد غیر متمرکز و تأثیر آن بر بلاک چین اتریوم

در اواسط ژوئن پلتفرم اقتصاد غیر متمرکز کامپاند (Compound) پدیده ای موسوم به yield farming را آغاز کرد. کاربران اتریوم در پلتفرم‌های اقتصاد غیر متمرکز تجمع خواهند کرد که بیشترین مشوق‌ها را خواهند داشت و تلاش می‌شود تا بیشترین بازدهی ممکن به دست آید.

از آن پس، چندین پلتفرم مهم اقتصاد غیر متمرکز ظهور پیدا کرده‌اند. به گفته Defipulse.com، توکن‌های Aave، Balancer و Curve Finance به ترتیب ۴۸۲ میلیون دلار، ۲۹۱ میلیون دلار، ۲۶۳ میلیون دلار در این اقتصاد قفل کرده‌اند.

در نتیجه ارزش کل قفل شده در فضای اقتصاد غیر متمرکز به ۳.۹۴ میلیارد دلار افزایش یافته است. از ابتدای ماه ژوئن این میزان به بیش از سه برابر افزایش یافته است.

مسیر صعودی بازار اقتصاد غیر متمرکز می‌تواند به دلایل مختلفی بر اتریوم تأثیر مثبت داشته باشد. مهم‌ترین فاکتور، استفاده آن به عنوان گس (gas) است. زمانی که کاربران، بلاک چین اتریوم را با تراکنش ‌های بسیاری پر می‌کنند اتریوم باید کارمزد تراکنش یا همان گس را پرداخت کند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از اتر اسکن (Etherscan) مقدار گس استفاده شده در هر روز با رسیدن به ۷۶ میلیون به بیشترین مقدار خود رسید. داده‌ها نشان می‌دهد که تقاضا برای اتریوم به دنبال افزایش فعالیت کاربران در بلاک چین اتریوم حال افزایش است.

مقدار گس روزانه استفاده شده در اتریوم
مقدار گس روزانه استفاده شده در اتریوم

اما برخی از متخصصان درباره پایداری بازار اقتصاد غیر متمرکز تردید دارند. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) از بنیان گذاران اتریوم در Unchain Podcast روز ۲۹ ژوییه گفت yield farming پایدار نیست. او گفت:

"آنها نمی‌خواهند فقط به چاپ پول ادامه دهند تا افراد را برای ورود به اکوسیستم خود فریب دهند. این یک اقدام کوتاه مدت است. به محض اینکه این وسوسه‌ها از بین رفت، به سادگی می‌توان شاهد آن بود که نرخ بازدهی به ۰٪ کاهش خواهد یافت."

اتریوم ۲.۰

بزرگ ترین کاتالیزور برای افزایش قیمت اتریوم در نیمه اول سال ۲۰۲۰، اتریوم ۲.۰ است. اتریوم ۲.۰ کاربران را تشویق می‌کند که در پروژه اتریوم مشارکت کنند، چرا که اتریوم به الگوریتم توافق اثبات سهام (proof-of-stake) روی خواهد آورد.

الگوریتم اثبات سهام سرانجام ماینر‌ها را از اتریوم حذف خواهد کرد. این اقدام در اصل برای بهینه سازی و افزایش سرعت شبکه انجام می‌شود. انتظار می‌رود شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ که مدالا (Medalla) نام دارد در ماه اوت راه اندازی شود.

آفری شودون (Afri Schoedon)، هماهنگ کننده اتریوم ۲.۰ در Github گفت:

"پیش از آنکه چنین شبکه‌ای راه اندازی شود، ما به شبکه‌های آزمایشی نیاز داریم که شرایط شبکه اصلی را به خوبی شبیه سازی کند. شبکه آزمایشی Schlesi یکی از چندین شبکه‌ای است که در این مسیر است. شبکه Witti و Altona نیز از دیگر شبکه‌های آزمایشی هستند. هدف آن است که شبکه آزمایشی مدالا شبکه نهایی پیش از راه اندازی شبکه اصلی باشد.

قرارداد‌های آتی اتریوم که با قرارداد‌های باز تجمیع شده است
قرارداد‌های آتی اتریوم که با قرارداد‌های باز تجمیع شده است

در حالی که قرارداد‌های آتی اتریوم در حال به دست آوردن جایگاه خود در میان معامله کنندگان هستند، تعداد کل قرارداد‌های باز پس از سقوط ماه مارس به رکورد جدیدی در ماه ژوییه دست یافت. با توجه به اینکه به کاربران بر اساس کوین‌هایی که به اشتراک می‌گذارند پاداش داده می‌شود، با نزدیک شدن به زمان عرضه اتریوم ۲.۰ تقاضا برای اتر می‌تواند افزایش پیدا کند. همزمانی رشد سریع در اقتصاد غیر متمرکز و انتظار به روز رسانی اتریوم ۲.۰، چشم انداز خوش بینانه‌ای برای قیمت اتریوم به وجود آورده است.

کد مرجع : DC-CO-00607

دیدگاه خود را بنویسید