آیا سهامداری پاسخی برای مشکلات ماینینگ ارز دیجیتال است؟ و ... (اخبار ارز دیجیتال ۶ فروردین ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

ارز دیجیتال زیر مجموعه یک فناوری است که می‌تواند سیستم‌های مالی را از کنترل بانک‌های دولتی آزاد کند و عرضه پول را به دست مردم بازگرداند. با این حال به نظر می‌رسد بخشی از زیر ساخت بیت کوین در یک مکان واحد متمرکز شده و مشکلاتی در استخراج آن وجود دارد. دنیای ارز دیجیتال به دنبال راهکاری برای این مسائل است.

ارز دیجیتال زیر مجموعه یک فناوری است که تصور می‌شود با ویژگی دموکراتیک بودن و توزیع شدگی می‌تواند سیستم‌های مالی را از چنگ بانک‌های تحت نفوذ دولت آزاد کند و کنترل عرضه پول را به دست مردم بازگرداند. به نظر می‌رسد ارز‌ دیجیتال در این خصوص به نتیجه مطلوبی رسیده است. مطالعه‌ جدید انجام شده نشان می‌دهد ۶۶% ماینینگ بیت کوین در چین و ۵۴% آن دراستان سیچوان انجام می‌شود. سه استخر ماینینگ چینی به تنهایی نصف هش ریت شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهند. در این روز‌ها علاقه مندان به بیت کوین می‌توانند در خانه بیت کوین استخراج کنند و برای کمک به انجام تراکنش‌ها پاداش دریافت کنند.

در این میان مشکلی وجود دارد و آن فقط به دلیل متمرکز شدن بخش مهمی از زیر ساخت بیت کوین در یک مکان واحد و تحت کنترل یک دولت متمرکز نیست. بلکه دلیل این مشکل آن است که سیچوان به علت داشتن برق آبی ارزان به یک سایت جذاب تبدیل شده است. ماینینگ می‌تواند روش مفیدی برای کنترل انتشار کوین‌های جدید باشد، اما برق زیادی مصرف می‌کند و این درست در زمانی است که جهان سعی دارد مصرف انرژی را بهینه کند.

از این رو دنیای ارز دیجیتال به دنبال راهکاری برای این مسئله است. به دنبال راه‌های جدید برای ایجاد بلاک‌ها و پاداش به افرادی که منابع خود را برای حفظ زیرساخت ارز دیجیتال اختصاص می‌دهند.

یک راهکار به شکل سهامداری مطرح شده است. ماینینگ به افرادی که قدرت محاسبات خود را به بلاک چین اختصاص می‌دهند پاداش می‌دهد. هر چقدر منابع محاسباتی که یک استخر ماینینگ اختصاص می‌دهد بیشتر باشد، شانس بیشتری دارد که بتواند پروتکل اثبات کار (Proof of Work) را ارائه کند. این مکانیسم به آنها اجازه می‌دهد بلاک‌ها را به بلاک چین اضافه کنند و پاداش درخواست کنند.

سهامداری به گونه دیگری به افراد پاداش می‌دهد. به جای آنکه از قدرت پردازش استفاده شود در ازای توافق برای آزاد کردن مقدار مشخصی کوین دیجیتال، کاربران می‌توانند مسترنود‌هایی ایجاد کنند که تراکنش‌ها را مدیریت کند. هر چقدر تعداد کوین‌هایی که آنها تأیید می‌کنند بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت کارمزد تراکنش دارند. در این مورد هیچ ماینینگی انجام نمی‌شود و از آنجا که هیچ معمای اثبات کار دشواری وجود ندارد، تقاضای کمتری هم برای برق وجود دارد.

دش (Dash) که یک فورک بیت کوین است، یکی از اولین ارز‌های دیجیتالی بود که از مسترنود‌ها استفاده کرد. عملکرد آنها مانند نود‌های بیت کوین است، اما در عوض به ۱۰۰۰ دش به عنوان ضمانت برای ۴۵% پاداش بلاک نیاز دارید. از آنجا که تعداد مسترنود‌های شبکه تغییر می‌کند، زمان بازگشت سپرده نیز می‌تواند متغیر باشد. در حال حاضر بازدهی سالانه ۶/۵۵% است، از این رو تقریباً ۴۶۰۰۰ دلار مورد نیاز برای ایجاد یک مسترنود دش باید حدود ۳۰۰۰ دلار در سال برگرداند.

PIVX ارزی است که تقاضای کمتری برای آن وجود دارد و به کاربران خود دو راه جهت کسب سود از فعالیت‌هایشان پیشنهاد می‌کند. یک مسترنود نیاز به ۱۰۰۰۰ PIV دارد که ارزش آن در حال حاضر حدود ۲۰۵۵ دلار است. از سوی دیگر کاربران می‌توانند به سادگی مقداری PIV را در یک کیف پول فعال نگهداری کنند که این مقدار PIV به عنوان سهام عمل می‌کند. PIVX نشان می‌دهد که هر مسترنود باید حدوداً هر یکی دو روز یک بار پاداش دریافت کند، در حالی که با حدود ۱۰۰۰ PIV در یک کیف پول فعال هر 30 روز یک بار پاداش دریافت می‌شود. بازدهی مسترنود‌های PIVX در حال حاضر حدود ۲۱۸ دلار در هر سال است.

پروژه Divi هم از یک ساختار اثبات سهام (Proof of stake) پیچیده استفاده می‌کند. سیستم مستر نود چند لایه آن پاداش‌های متفاوتی بر اساس میزان سهام ارائه می‌دهد. کاربرانی که می‌خواهند یک میلیون کوین به اشتراک بگذارند در مقایسه با آنها که صد هزار کوین به اشتراک گذاشته‌اند شانس خود را برای دریافت پاداش افزایش داده‌اند. هم چنین در هر سطح، پاداش‌های جداگانه‌ای وجود دارد. مدیر عامل شرکت Geoff McCabe در مدیوم گفت:

"ما بر این باوریم که این سیستم افراد را تشویق می‌کند که DIVI بیشتری ذخیره یا خریداری کنند تا به سطح بعدی برسند و کمک کنند تا یک سیستم نود سالم ایجاد شود."

حتی برخی از بزرگ ترین سازمان‌ها اکنون به دنبال اثبات سهم هستند. بایننس (Binance) اکنون یک ویژگی سهامداری دارد و فهرستی از کوین‌هایی را ارائه می‌کند که کاربران می‌توانند آنها را به دست آورده، نگهداری کنند و از این راه درآمد کسب کنند. شما می‌توانید آنرا به صورت سود حساب سپرده در نظر بگیرید.

به روز رسانی اتریوم در سال ۲۰۲۰ نیز این ارز دیجیتال را از مکانیسم اثبات کار به اثبات سهام انتقال خواهد داد. در این موج جدید ارز دیجیتال، هر فردی می‌تواند با مشارکت در این سیستم و بدون پیوستن به استخر ماینینگ سیچوان کسب درآمد کند.


تبدیل یک بحران به فرصت: چین یک گام دیگر به انتشار ارز دیجیتال خود نزدیک‌تر شد

در حالی که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان نرخ بهره خود را به صفر رسانده و به دلیل همه گیری ویروس کرونا اقدامات سخت گیرانه‌ای در برابر رکود اقتصادی اتخاذ کرده‌اند، بانک مرکزی چین در حال شتاب بخشیدن به طرح ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود می‌باشد.

به گزارش Global Times در روز ۲۴ مارس، چین یک گام دیگر به انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی خود نزدیک‌تر شد. بانک چین توسعه عملیات اساسی ارز دیجیتال رسمی را به اتمام رسانده و اکنون در حال تهیه پیش نویش قوانینی است که به اجرای آن کمک می‌کند.

Global Times هم چنین اشاره کرد که تعدادی از شرکت‌های خصوصی مستقر در شنژن از جمله علی بابا (Alibaba)، تنسنت (Tencent)، هواوی (Huawei)، و مرچنتز بانک چین (China Merchants Bank) در توسعه این ارز دیجیتال مشارکت داشته‌اند.

کائو یان (Cao Yan) مدیر Digital Renaissance Foundation گفت این شرکت‌های خصوصی به دلیل تجارب گرانبهایی که در زمینه بلاک چین و سیستم‌های پرداخت داشته‌اند انتخاب شده‌اند.

Alipay و WeChat Pay روی هم رفته بیش از ۱/۷ میلیارد حساب کاربری فعال در سراسر چین دارند که ۳۰۰ میلیون بیشتر از جمعیت کشور است. آنها ترکیبی از شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌های پرداخت را برای ایجاد یک زیرساخت تجاری پیشرفته به کار گرفته‌اند. Alipay فقط امتیاز پنج اختراع را در بازه زمانی ۲۱ ژانویه تا ۱۷ مارس در رابطه با ارز دیجیتال رسمی چین ثبت کرده است.

این ثبت اختراعات حوزه‌های مختلفی در ارز دیجیتال را پوشش می‌دهند، صدور ارز دیجیتال، ثبت تراکنش، کیف پول‌های دیجیتال، پشتیبانی از معامله ناشناس و کمک به نظارت و برخورد با حساب‌های غیر قانونی از جمله مواردی است که این حوزه آنها را دربرمی‌گیرد.

کائو معتقد است که شتاب بخشیدن به ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند کمک کند تا بحران به یک فرصت تبدیل شود. چراکه ارز دیجیتال راحت ترین ابزار برای برقراری سیاست نرخ بهره منفی و صفر در بانک‌های تجاری است. او افزود:

"چین در حال بررسی کاهش نرخ بهره و منفی کردن آن به عنوان یک گزینه نهایی و هدایت این سیاست به وام‌های تجاری است. یک ارز دیجیتال در گردش بهتر از M0 می‌تواند در رسیدن به این هدف کمک کند."

چین ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را به عنوان یک راهبرد مهم می‌بیند که سبب می‌شود پول چین دست بالاتر را در توسعه اقتصادی بین المللی داشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید