آیا قیمت بیت کوین مانند طلا قابلیت افزایش تا سال ۲۰۲۱ را دارد؟

دسته: مقالات تحلیلی تاریخ:

برخی از بانک‌های برتر جهان پیش بینی می‌کنند قیمت طلا تا سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند. مقاله منتشر شده در بلومبرگ نشان می‌دهد که فاکتور‌های موثر در افزایش قیمت طلا می‌تواند قیمت بیت کوین را نیز افزایش دهد.

بانک‌های مورگان استنلی (Morgan Stanley)، جی پی مورگان (JPMorgan) و گلدمن ساکس (Goldman Sachs) همگی پیش بینی می‌کنند قیمت طلا تا سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند. بر اساس مقاله‌ منتشر شده توسط بلومبرگ، روند صعودی قیمت این فلز گرانبها می‌تواند در افزایش قیمت بیت کوین موثر باشد.

محققان در بلومبرگ در مقاله‌ای با عنوان "چشم انداز ارز دیجیتال بلومبرگ: ویرایش ژوئن ۲۰۲۰" گفتند همان فاکتور‌هایی که از طلا پشتیبانی می‌کنند می‌توانند قیمت بیت کوین را نیز به شکل مثبتی تحت تأثیر قرار دهند.

در این مقاله آمده است:

"همان نیرو‌هایی که به طلا کمک می‌کنند از بیت کوین نیز پشتیبانی می‌کنند. در عین حال عرضه ارز دیجیتال محدود‌تر است. پذیرش، به طور پیش فرض معیار اصلی در بیت کوین است و شاخص‌های ما در این زمینه مثبت است."

قیمت بیت کوین در برابر طلاقیمت بیت کوین در برابر طلا

موسسات مالی برتر در ایالات متحده گرایش مثبت شکل گرفته درباره طلا را به سه فاکتور اصلی ربط می‌دهند. این فاکتور‌ها عبارتند از کاهش ارزش دلار، نامشخص بودن و بلاتکلیفی در اقتصاد و افزایش تقاضا برای طلای فیزیکی.

تحلیل گران گلدمن ساکس به طور ویژه افزایش قیمت طلا را تا رسیدن به ۲۰۰۰ دلار در هر اونس پیش بینی می‌کنند.

مورگان استنلی: کاهش ارزش دلار می‌تواند گرایش به طلا را افزایش دهد

لیزا شالت (Lisa Shalett)، مدیر سرمایه گذاری مورگان استنلی گفت دلار می‌تواند به اوج خود نزدیک شود. شالت در ستونی که توسط مورگان استنلی منتشر شده نوشت اگر ارزش دلار سقوط کند، افزودن طلا به سبد سهام سرمایه گذاری مطلوب خواهد بود.

"دلار می‌تواند به یک پیک نزدیک شود. اگر دلار تضعیف شود، زمان خوبی برای سرمایه گذاران خاص است تا مقداری طلا به سبد سهام خود بیفزایند."

اما اینکه ارزش دلار آمریکا در کوتاه مدت کاهش پیدا می‌کند یا نه نامشخص است. به گفته بانک تسویه بین المللی (BIS)، دلار هنوز هم بر بازارهای مالی بین المللی سلطه دارد.

گلدمن ساکس: مراحل اولیه بازیابی اقتصادی به شکل تاریخی تقاضا برای طلا را افزایش می‌دهد

اقتصاد جهانی، بازیابی خود را از پیامد‌های همه گیری ویروس کرونا آغاز کرده است. زنجیره تأمین دچار اختلال شده بود و در نتیجه بسیاری از شرکت‌ها در بخش‌های مهم تلاش کردند تا عملیات خود را حفظ کنند.

تحلیل گران گلدمن ساکس می‌گویند به صورت تاریخی در میان نبود شفافیت در فاز اولیه یک بازیابی اقتصادی تقاضا برای طلا افزایش می‌یابد.

"تقاضا برای سرمایه گذاری در طلا در مراحل اولیه بازیابی اقتصادی تمایل به افزایش دارد. این افزایش ناشی از ادامه نگرانی‌های مربوط به کاهش ارزش دارایی‌ها و پایین آمدن نرخ واقعی است."

شالت گفت اگر رکود در آمریکا افزایش پیدا کند، سرمایه گذاران می‌توانند طلا را به عنوان یک ضربه گیر در نظر بگیرند.

شالوت افزود برخی سرمایه گذاران ممکن است احساس کنند که در صورت افزایش احتمال رکود در آمریکا باید میزان تخصیص یافته به سهام را کاهش دهند، اما خرید مقداری طلا به عنوان ضربه گیر، رویکرد دیگری است که می‌توان در نظر گرفت.

جی پی مورگان: طلا پوشش ریسکی در برابر تردید‌ها

استراتژیست‌های جی پی مورگان طی یادداشتی در اوایل ماه مه اعلام کردند که سرمایه گذاران می‌توانند طلا را به عنوان یک پوشش ریسک در برابر عدم قطعیت‌های اقتصادی در نظر بگیرند.

متغیر‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد رکود در اقتصاد و بازار سهام شوند. نرخ بالای بیکاری، کاهش بهره وری کسب و کار و ترس از موج دوم همه گیری می‌تواند موجب رکود اقتصادی شود.

در نظر گرفتن طلا به عنوان یک دارایی امن، آنرا در کنار سایر دارایی‌های سنتی مانند پول نقد و اوراق قرضه به یک گزینه متمایز برای برای پوشش ریسک تبدیل می‌کند.

استراتژیست‌ها هم چنین پیش بینی می‌کنند که تقاضا برای طلای فیزیکی افزایش پیدا کند. طلا در محصولات مختلفی چون جواهرات و پکیج‌های نیمه هادی استفاده می‌شود. اختلال در زنجیره تأمین، به ویژه در مناطقی که طلا تولید نمی‌کنند ممکن است موجب کمبود این فلز گرانبها شود.

نیکولاس تامپسون، مدیر اجرایی بخش درآمد‌های ثابت مورگان استنلی در این خصوص گفت:

"افزایش تقاضا برای شمش‌های فیزیکی طلا در دوران عدم قطعیت به همراه اختلال در زنجیره تأمین می‌تواند هزینه به دست آوردن این محصولات را افزایش دهد، همان گونه در بحران ویروس کرونا این پدیده مشاهده شد."

پذیرش سازمانی بیت کوین و همبستگی آن با طلا در حال افزایش است

از زمان آغاز سال ۲۰۲۰، سرمایه گذاران سازمانی مقدار زیادی بیت کوین از طریق صندوق بیت کوین گری اسکیل (Grayscale Bitcoin Trust) خریداری کرده‌اند.

صندوق بیت کوین گری اسکیل یکی از معدود ابزار‌های سرمایه گذاری در آمریکا است که به سرمایه گذاران معتبر این امکان را می‌دهد تا بیت کوین را به صورت سهام قابل معامله یک شرکت در نظر بگیرند.

به گفته کوین روک (Kevin Rooke) محقق بیت کوین، از ۱۱ مه گری اسکیل ۵۳۵۸۸ بیت کوین به صندوق بیت کوین خود افزوده است. اگرچه ارقام می‌تواند تحت تأثیر تورم قرار گیرد، اما دارایی تحت مدیریت بیت کوین تراست به بیشترین مقدار خود رسیده است.

دارایی‌های تحت مدیریت گری اسکیل بیت کوین تراستدارایی‌های تحت مدیریت گری اسکیل بیت کوین تراست

افزایش تقاضا برای بیت کوین از جانب موسسات با افزایش همبستگی بین بیت کوین و طلا مصادف شده است. محققان بلومبرگ اشاره کردند:

"از نظر ما افزایش همراهی با طلا به افزایش قیمت بیت کوین کمک می‌کند. با داشتن طولانی ترین همبستگی به مدت ۵۲ هفته بین طلا و بیت کوین، این ارز دیجیتال به همان دلایل تأثیر گذار بر افزایش قیمت طلا می‌تواند رشد قیمت داشته باشد. تسهیلات بی سابقه بانک‌های مرکزی جهانی نیز بر این افزایش قیمت تأثیر گذار است.

تلاقی افزایش پذیرش سازمانی و افزایش تقاضا برای طلا می‌تواند بیت کوین را به مسیری هدایت کند که شاهد یک روند صعودی قابل توجه در سال ۲۰۲۱ باشد.


بایننس با اتمام بزرگ ترین به روز رسانی ۱۰ برابر سریع‌تر شده است

بایننس بزرگ‌ترین به روز رسانی پلتفرم خود را در دو سال گذشته به اتمام رساند. این صرافی سرعت خود را برای بزرگ‌ترین روند صعودی آینده در قیمت بیت کوین آماده می‌کند.

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مدیرعامل بایننس اعلام کرد این صرافی بزرگ‌ترین به روز رسانی خود را در روز ۲۸ ژوئن به اتمام رساند. این به روز رسانی، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان را سریع‌تر می‌کند.

بایننس در انتظار افزایش قیمت

این پلتفرم معامله ارز دیجیتال، تمام کد‌ها را بازنویسی کرده و موتور انطباق را به یک زبان برنامه نویسی جدید تغییر داده است. گفته می‌شود این بزرگ‌ترین به روز رسانی در دو سال گذشته بوده است و پلتفرم می‌تواند در روند صعودی بعدی برای معامله کنندگان تا ۱۰ برابر سریع‌تر عمل کند. ژائو افزود:

"در تئوری این به روز رسانی می‌تواند ۱۰۰ برابر حجم بیشتری را مدیریت کند. اما زمانی که زیر بار حجم واقعی قرار می‌گیرد، سیستم‌های جانبی دیگری وجود دارند که ممکن است به طور موقت باعث به وجود آمدن گلوگاه شوند، اما به سرعت تعمیر خواهد شد.

اگرچه قیمت بیت کوین برای دومین بار در این هفته به زیر ۹۰۰۰ دلار کاهش یافت، اما تریدر‌ها هم چنان به خرید خود ادامه می‌دهند.

دیدگاه خود را بنویسید