آیا نهنگ های ارز دیجیتال می توانند قیمت های بازار را کنترل کنند؟

دسته: مقالات تحلیلی تاریخ:

نهنگ یا وال های بیت کوین دارندگان این ارز دیجیتال به مقدار زیاد هستند. درباره نقش نهنگ ها بر قیمت بیت کوین ابهاماتی وجود دارد. برخی معتقدند نهنگ ها در تعیین قیمت بیت کوین تأثیر گذار هستند  

نهنگ های ارز دیجیتال افرادی هستند که میزان قابل توجهی ارز دیجیتال دارند. در زمستان ارز دیجیتال که قیمت ارز‌ها بسیار کاهش یافته بود، نهنگ‌های بیت کوین مقادیر زیادی از این دارایی را خریداری کردند. روند نزولی قیمت ها در بازار، نوامبر سال گذشته اتفاق افتاد و در نتیجه آن قیمت بیت کوین به زیر 4000$ سقوط کرد.

این رویداد به نهنگ های بیت کوین اجازه داد که صد‌ها هزار بیت کوین را با قیمت پایین خریداری کنند. بر اساس گزارش جدید منتشر شده توسط موسسه پژوهشی Diar نهنگ‌های بیت کوین توانستند در کمتر از ۹ ماه بیش از 450,000 بیت کوین به دست آورند. در اوت ۲۰۱۸ زمانی که قیمت بیت کوین 8000$ بود، کیف پول‌ها حدود 20% از کل کوین های در گردش را نگهداری کردند. این میزان تقریباً 5% کمتر از مقداری است که آنها هم اکنون نگهداری می‌کنند.

جامعه ارز دیجیتال به شدت مراقب نهنگ‌های بیت کوین است، چرا که آنها می‌توانند حرکت‌های مهمی انجام دهند که قیمت های ارز دیجیتال را در سطح خاصی نگه دارد یا بسته به انعطاف پذیری روند بازار افزایش دهد.

زنگ خطر برای جامعه ارز دیجیتال NEO نیز پس از آنکه کوین‌هایی به ارزش بیش از 300 میلیون دلار به یک کیف پول ناشناس منتقل شد، به صدا در آمد. این حجم بالا از انتقال موجب ایجاد وحشت در میان سرمایه گذاران شد و تیم NEO را وادار کرد که بیانیه‌ای در این زمینه صادر کند.

بنابر اعلام شرکت این حرکت روال معمول و برنامه ریزی شده بوده است. مدیریت به وایت پیپر این ارز دیجیتال ارجاع داده است که در آن اشاره شده این ارز برای فروش در صرافی ها نیست و برای کمک به رشد جامعه ارز دیجیتال NEO طراحی شده است.

نهنگ ‌های ارز دیجیتال چگونه بازار را تحت کنترل در می‌آورند؟

نهنگ‌ های ارز دیجیتال معمولاً برای جمع آوری دارایی های دیجیتال اصلی و تغییر قیمت های آنها، به کاهش قیمت ارز دیجیتال متکی هستند. آنها هر چه ارز‌های دیجیتال بیشتری تحت کنترل داشته باشند تأثیر‌گذاری آن بیشتر خواهد بود.

تاکتیک‌های تکرار استراتژی هایی هستند که توسط این گروه از سرمایه گذاران برای تغییر ارزش یک دارایی استفاده می‌شوند. پر کردن بازار با سفارش‌های فروش و با میانگین قیمت بازار، تقاضا را در سطح معمول نگه می‌دارد و قیمت‌ها را حفظ می‌کند.

اگر این روند به درستی اجرا شود، یک نهنگ می‌تواند به آرامی میزان کوین‌های فروخته شده را تا زمانی که رویکرد بازار برای یک دوره زمانی پایدار غیر قابل تغییر باشد، دوباره با قیمت پایین خریداری کند. داد و ستد خارج از بورس (OTC) می‌تواند برای خرید دارایی های دیجیتال بیشتر و زیر قیمت بازار مورد استفاده قرار گیرد.

در حالت عکس نیز، ده ها میلیون دلار از طریق صرافی‌ها و با استفاده از سفارش‌های خرید بالای قیمت موجود، می‌تواند به بخش ارز دیجیتال تزریق شود. این امر موجب بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود و در چنین شرایطی دارایی‌های معامله نشده یک نهنگ می‌تواند با ارزش بالاتری به فروش برسد.

نهنگ‌ها می‌توانند بازار را در کوتاه مدت و نه در بلند مدت تحت تأثیر قرار دهند

سفارش اخیر خرید 100 میلیون بیت کوین به صورت مدیریت شده نمونه کاملی است که نشان می‌دهد زمانی که افزایش ریسک موجب تحرک نهنگ ها در بازار می‌شود چه اتفاقی خواهد افتاد. سفارش خرید بالای قیمت غالب بازار و در سه صرافی مهم اجرا شد. این حرکت قیمت بیت کوین را ظرف 24 ساعت بیش از 25 درصد افزایش داد.

چنین تاکتیک هایی در موارد خاص موثر هستند. تلاطم بازار می‌تواند کارایی این استراتژی ها را تحت تأثیر قرار دهد. تأثیر این نوع خرید و فروش همزمان برای تزریق اطلاعات نادرست و فعالیت های مصنوعی در بازار می‌تواند توسط فاکتور‌های مختلفی کاهش پیدا کند. اجرای موفق این تاکتیک‌ها معمولاً نیاز به زمان بندی مناسب و ده ها میلیون ارز فیات یا ارز دیجیتال بسته به اهداف مورد نظر حرکت‌های صورت گرفته دارد.

محدودیت های موجود

فاکتور‌های مختلفی از جمله نقدینگی، اثر بخشی استراتژی‌های دستکاری قیمت را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بسیاری از این فاکتور‌ها به رویکرد غالب سرمایه گذاران نسبت به بازار بستگی دارند. نهنگ‌ ها می‌توانند موجب ایجاد سیر نزولی در بازار شوند، اما این امر می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر چشم انداز ارز‌های دیجیتال داشته باشد.

اگر رویکرد غالب بازار نسبت به یک دارایی خاص منفی باشد فروش آن دشوار‌‌تر است، چرا که سرمایه گذاران به صورت طبیعی درباره چشم انداز ارز دیجیتال تردید‌هایی دارند. این امر موجب سفارش‌های خرید کمتر می‎شود در حالی که میزان عرضه کوین‌ها بالا است.

زمان دستکاری قیمت‌ها به منظور افزایش آنها نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. ماهیت در نوسان بازار و استراتژی‌های دستکاری گسترده، ترس، عدم قطعیت و تردید (FUD) موجب می‌شود که سرمایه گذاران درباره زمان درست برای خرید و فروش اطمینان نداشته باشند. این شرایط سبب می‌شود هیجان ایجاد شده حول افزایش قیمت و هم چنین میزان تقاضا کاهش یابد، مگر آنکه فاکتور‌های قوی محرک بازار شوند.

البته پدیده ترس از دست دادن (FOMO) نیز می‌تواند موجب ایجاد هیجان در بازار شده و ارزش یک دارایی را افزایش ‌دهد.

در نهایت نهنگ‌های ارز دیجیتال ارزش بیت کوین را تعیین نمی‌کنند، جامعه و پروتکل‌های شبکه هستند که این کار را انجام می‌دهند. رویداد‌هایی چون تقسیم پاداش ماینینگ بیت کوین (Halving) نیز به طور مستقیم بر تقاضا و عرضه کوین ها تأثیر می‌گذارند و تمام کاربران را صرف نظر از میزان دارایی‌هایشان تحت تأثیر قرار می‌دهند.

صرافی‌های ارز دیجیتال به طور ناخواسته به نهنگ ها کمک می‌کنند

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال هم اکنون امکاناتی همچون وام ارائه می‌دهند و این امر به طور ناخواسته موجب دستکاری های بیشتر در بازار خواهد شد. چنین سرویس هایی این امکان را برای معامله کنندگان فراهم می‌کند که مبلغی را قرض گرفته و به کسانی که قیمت‌ها را دستکاری می‌کنند دسترسی گسترده تری جهت تأثیر گذاری بر این صنعت بدهند.

نقدینگی بازار ارز دیجیتال و قیمت‌ها می‌توانند از طریق سیستم وام گفته شده دستکاری شود. به میان آمدن داد و ستد خارج از بورس نیز قابلیت‌های دستکاری را افزایش می‌دهد. تخمین زده می‌شود که حدود دو سوم مبادلات ارز دیجیتال در این بازار‌ها شکل می‌گیرد. این روند به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا بدون ایجاد تغییری در بازار معاملات خود را انجام دهند، اما نهنگ‌ها می‌توانند قیمت دارایی‌های دیجیتال را از طریق صرافی‌ها تغییر دهند و سپس این ارز ‌ها را زیر قیمت، از سرویس‌های خارج از بورس خریداری کنند و بالاتر از قیمت بازار در این پلتفرم ها به فروش برسانند.

دیدگاه خود را بنویسید