اجاره دادن فضا توسط یک نیروگاه هسته ای در روسیه برای تامین انرژی ماینر های بیت کوین و ... (اخبار ماینینگ و ارز دیجیتال ۲۱ دی ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

یک نیروگاه هسته‌ای در روسیه با اجاره دادن فضا و فروش برق مازاد خود در ماینینگ سرمایه گذاری می‌کند.

نیروگاه دولتی در روسیه به زودی قطب ماینینگ بیت کوین را تأمین انرژی می‌کند. ماه گذشته شرکت انرژی اتمی روس اتم (Rosatom) محلی را برای یک فارم ماینینگ در نزدیکی نیروگاه اتمی اودوملیا (Udomlya) در 200 مایلی شمال غربی مسکو افتتاح کرد. به گفته سرگئی نمچنکف (Sergei Nemchemkov) مدیر مراکز داده و محصولات دیجیتال در Rosenergoatom یکی از شرکت های تابعه روس اتم، این شرکت بیش از 4.8 میلیون دلار برای ساخت این تأسیسات 30 مگاواتی هزینه کرده است.

به گفته نمچنکف این شرکت نمی‌خواهد خودش ماینینگ را انجام دهد و مانند دیتا سنتری که شرکت در نزدیکی نیروگاه ساخته بر روی فرصت فروش برق مازاد برای کاربران و فضای اجاره‌ای جهت تجهیزات آنها سرمایه گذاری خواهد کرد.

دیتا سنتر‌ها و ماینر‌ها مصرف کنندگان بزرگ انرژی با یک درخواست ثابت هستند. برای ما این راهی به منظور ایجاد تنوع است.

روس اتم اولین اولین نهاد بزرگ مرتبط با دولت است که ماینر‌ها را در روسیه یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان به گفته صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، پذیرفته است. این نهاد در نظر دارد تا 240 مگاوات برق یا بیشتر را از چندین نقطه برای این صنعت فراهم کند. روس اتم می‌تواند یک بازیگر قابل توجه در بازار جهانی باشد.

برای مشخص‌تر شدن بهتر این عدد، می توان به فارم ماینینگ غول ماینینگ یعنی بیت مین (Bitmain) در راکدیل تگزاس اشاره کرد که کار خود را با ظرفیت 25 تا 50 مگاوات آغاز کرد و می‌تواند به  300 مگاوات افزایش یابد. فارم ماینینگ دیگری در همان شهر ساخته شده که با 300 مگاوات ظرفیت خود را آغاز کرده است و می‌تواند تا یک گیگاوات افزایش پیدا کند. این فارم‌های ماینینگ هر دو ادعا می‌کنند بزرگ ترین فارم ماینینگ جهان هستند.

نیروگاه کالینین (Kalinin) که به نام یکی از سیاستمداران اتحاد جماهیر شوروی نامگذاری شده نمونه دیگری از ماینر‌ها در روسیه است که در نزدیکی سایت های صنعتی قدیمی ایجاد می‌شوند، از جمله کارخانه‌های متروکه در سیبری که ماینر‌ها را در سراسر جهان جذب می‌کند.

در اودوملیا محوطه‌ای به وسعت 215000 فوت مربع پیش بینی شده تا 30 کانتینر را در برگیرد و در هر کدام فضایی تقریباً برابر 400 ماینر دارد.

هزینه برق برای ماینر‌ها 4 تا 5 سنت در هر کیلو وات ساعت است. این قیمت ارزان ترین برقی نیست که در سراسر جهان می‌توان یافت، قیمت‌های کمتر از 4 سنت را می‌توان در برخی مناطق چین و قزاقستان یافت.

اما Rosenergatom می‌خواهد این پروژه را قبل از هر چیز به عنوان روشی معتبر و قانونی برای ماینینگ ارز دیجیتال به بازار عرضه کند.

برای یافتن مشتریان، Rosenergoatom با ECOS-M یک شرکت ماینینگ که به عنوان واسطه میان ماینر‌ها و محل ماینینگ سرویس می‌دهد همکاری می‌کند. شرکت ECOS-M که سال 2017 در ارمنستان تأسیس شد کار خود را با ایجاد یک محوطه برای ماینینگ در نزدیکی نیروگاه حرارتی Hrazdan آغاز کرد. به گفته یکی از مدیران ECOS-M این شرکت تاکنون دو کانتینر را در این نیروگاه راه اندازی کرده است، اما امیدوار است ظرفیت سایت 200 مگاوات افزایش پیدا کند. اما همکاری با Rosenergoatom که بسیار برای ECOS-M راحت بود حتی می‌تواند امید بخش‌تر باشد.

به گفته نمچنکف اگر ECOS-M بخواهد این میدان را در اودوملیا به سرعت تکمیل کند، Rosenergatom محل دیگری برای ماینینگ در نظر خواهد گرفت. بر اساس توافق امضا شده میان ECOS-M و Rosenergoatom در ماه فوریه، Rosatom چهار محل دیگر علاوه بر اودوملیا می‌تواند در سال‌های آتی راه اندازی کند که دو مکان آن در سیبری قرار گرفته‌اند.

برای Rosenergoatom، ایجاد سایت هایی برای ماینینگ و اجاره آن یک محصول جانبی جهت تبدیل شدن به یک ارائه دهنده بزرگ دیتاسنتر است.

موقعیت سیاسی نیز برای این کسب و کار مساعد است. در اوایل دسامبر روسیه قانونی مبنی بر ممنوعیت ذخیره اطلاعات شخصی شهروندان روسی در خارج از کشور را تصویب کرد.

این به معنای آن است که هر شرکتی که با داده‌های شخصی روسی ها سر و کار دارد باید آنرا در سرور‌های روسیه ذخیره کنند یا 290,000$ جریمه پرداخت کنند و در کشور مسدود شوند. قانون دیگری نیز در سال 2016 تصویب شد و نیازمند آن است که تمام شرکت‌های مخابراتی داده های مربوط به مشتریان را برای بیش از سه سال ذخیره کند و این امر تقاضا برای ذخیره سازی را بیشتر می‌کند.

 دیتا سنتر اودوملیا یک دیزل ژنراتور پشتیبان دارد که سرویس بدون وقفه برای مشتریان را طی یک قطعی کوتاه در نیروگاه کالینین که سال گذشته به دلیل اتصال کوتاه در ترانسفورماتور خارج نیروگاه اتفاق افتاد تضمین کرد.

اگرچه ماینینگ چنین ژنراتور‌هایی ندارد، اما یک قطعی در آنجا در بدترین شرایط فقط یک یا دو دقیقه طول می‌کشد.

به نظر می‌رسد Rosenergoatom درباره همکاری با ماینر‌ها جدی است و امکان استخدام پرسنل نیروگاه برای مراقبت از کانتینر‌های ماینینگ و به کارگیری متخصصان امنیت مهندسی و صنعتی وجود دارد. هم چنین می‌تواند در آینده کانتینر‌های فلزی را فراهم کند.

نمچنکف می‌گوید با این حال زیرساختی که شرکت در حال ایجاد آن است می‌تواند موارد استفاده مختلفی داشته باشد. اگر روزی روسیه ارز دیجیتال یا به طور مشخص ماینینگ را ممنوع کند این محل می‌تواند به روز رسانی شود و به یک دیتا سنتر معمولی تبدیل شود.

برای اولین بار از سال 2013 حجم تراکنش های بیت کوین در آمریکا کاهش یافت

برای اولین بار از سال 2013، آمریکا دیگر دریافت کننده برتر بیت کوین نیست، چرا که سنگاپور در سال 2019 پیشتاز شد.

به گفته سایت تحلیلی کریستال بلاک چین (Crystal Blockchain) در روز 5 دسامبر 2019، کاربران جهانی 8.58 میلیارد دلار بیت کوین به سنگاپور ارسال کردند. کاربران در سنگاپور سال گذشته  بیشتر از هر جای دیگری در جهان از طریق بیت کوین دلار دریافت کردند.

بر اساس همین داده‌ها آمریکا از سال 2014 تا 2018 در صدر قرار داشت، اما اکنون با دریافت 7.46 میلیارد دلار در جایگاه دوم قرار گرفت.

سیشل جریان خروجی را هدایت می‌کند

اما سنگاپور سال گذشته بیشترین پول را از طریق بیت کوین ارسال نکرد. سایت میزبانی بیتمکس (BitMEX) در جزیره سیشل (Seychelles) بیشترین مقدار بیت کوین به ارزش10.07 میلیون دلار در سال 2019 ارسال کرده است و رتبه دوم را در حجم تراکنش دارد.

آمریکا در رتبه سوم حجم تراکنش های بیت کوین قرار گرفت. یک نزول برای این کشور که پیش از این برای پنج سال متوالی رتبه اول را در اختیار داشت. در سال 2013 انگلیس بیشترین جریان ورودی و خروجی بیت کوین را داشت.

بسیاری از صرافی‌ها خارج از آمریکا در حال فعالیت هستند

بسیاری از صرافی‌های برتر در فضای ارز دیجیتال مراکزی در کشور‌های غیر از آمریکا و اتحادیه اروپا دارند که مقررات سختگیرانه تری دارند. بیتمکس ستاد‌های خود را خارج از سیشل، سایتی که بیشترین ارزش بیت کوین خروجی را در سال 2019 داشته اداره می‌کند.

هنوز صرافی های بزرگ مختلفی در سال 2019 موقعیت خود را در آمریکا حفظ کرده‌اند. از جمله کوین بیس (Coinbase)، کراکن (Kraken) و جمینی (Gemini) به همراه بایننس (Binance) که در حال ایجاد یک شعبه حساس به مقررات در کشور است.

اوایل این ماه صرافی ارز دیجیتال Bibox در سنگاپور طرح هایی را برای خارج کرن XRP از پلتفرم خود اعلام کرد.

دیدگاه خود را بنویسید