اخبار برتر ماینر و ارز دیجیتال ۲۲ اردیبهشت ۹۸

دسته: اخبار و تحولات تاریخ: بازدید: 225

تکاپوی ماینر‌های چینی پس از افزایش قیمت بیت کوین

ماینر‌های ارز دیجیتال چینی به دنبال افزایش ناگهانی قیمت ارز دیجیتال و رسیدن به بیش از 6000$ ظرف 48 ساعت دچار به جنب و جوش در آمدند.

تغییر ناگهانی در مسیر بازار، در صورت رسیدن سود آوری ماینینگ به سطح پایدار، استفاده از ماینر‌های کنار گذاشته شده را دوباره احیا می‌کند. بر اساس گزارش جدید شرکت Diar ماینر‌ها فقط در ماه آوریل بیش از 290 میلیون دلار درآمد داشتند که در مقایسه با ماه مارس حدود 30 درصد افزایش یافته است.

اکنون بر اساس گزارش کوین دسک، قیمت ریگ های ماینینگ استفاده شده، از ماه آوریل بیش از دو برابر شده است. جنگ قیمت بر سر تجهیزات ماینینگ به طور عمده عامل این روند است. برای مثال ماینر‌های Antminer S9 پیش از جهش قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال با قیمت 140$ خرید و فروش می‌شد، اما هم اکنون قیمت آن به 250$ رسیده است. برخی از خریداران در حال حاضر 320$ سفارش می‌دهند و این امر قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. گمان می‌رود برخی عمده فروشان دستگاه ها را انبار کرده اند تا قیمت آنها افزایش یابد. این روند در صورت عدم کنترل می‌تواند می‌تواند موجب به وجود آمدن یک کمبود مصنوعی شود. این شرایط می‌تواند با پایین آمدن سرعت تولید تجهیزات جدید توسط تولید کنندگان تشدید شود. شرکت‌ها زمان خود را پیش از ارسال محموله‌های بزرگ تر تنظیم می‌کنند و این ممکن است ماه ها پیش از بازگشت به شرایط عادی باشد.

برای مثال Antminer T17 در ماه آوریل معرفی شد، اما تحویل آن ماه جاری آغاز خواهد شد و اولویت با افرادی است که محصول را زودتر خریداری کردند. هش ریت این ماینر 40TH/s است، پایداری آن بهبود یافته و بهره وری مصرف انرژی آن 55J/TH است.

MicroBT نیز که به تازگی ماینر WhatsMiner M20S را به بازار عرضه کرده است آماده ارسال 1500 دستگاه ماینر در این ماه است. هش ریت این دستگاه ماینر 70TH/s است و به گفته موسس این شرکت تحویل بیش از 10000ماینر به احتمال زیاد در ژوییه و اوت آغاز خواهد شد.

به همین صورت معامله کنندگان دستگاه‌های ماینر دست دوم در حال بهره مندی از مزایای این شرایط برای افزایش سود فروش خود هستند.

ماینر‌ها در حال افزایش سودآوری با استفاده از دستگاه های استفاده شده

یکی از تحلیل گران ارز دیجیتال در TokenInsight می‌گوید هدف اصلی بیشتر ماینر‌ها دست یابی به دوره بازگشت سرمایه‌ای در حدود ۲۰۰ روز است. با توجه به ماهیت متلاطم اکوسیستم ارز دیجیتال این وضعیت برای آنها شرایط امنی ایجاد می‌کند. این هدف با استفاده از ماینر‌های استفاده شده به دلیل قیمت پایین آنها قابل دسترسی است. این روند موجب افزایش قیمت تجهیزات و افزایش دوره بازگشت سرمایه به بیش از 200 روز می‌شود.

از سویی فصل بارانی در استان سیچوان چین هجوم به ماینر‌های ارز دیجیتال را سرعت بحشیده است. این منطقه برای ماینر‌ها فرصت مهمی است، چرا که در طول تابستان برق ارزان و انرژی هیدروالکتریک فراوان به دلیل بارش‌های سنگین در دسترس است.

اما عکس این قضیه در فصول کم آب اتفاق می‌افتد و ماینر‌های چینی به مناطق دیگری در کشور مهاجرت می‌کنند. پیش از افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 تخمین زده می‌شد که بیش از 70 درصد هش ریت بیت کوین از فارم‌های ماینینگ مستقر در چین حاصل شده است.

این منطقه چهار رودخانه اصلی دارد که تأسیسات برق آبی را تغذیه می‌کنند. هزینه های انرژی در فصل بارانی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و به 0.01$ در هر کیلو وات ساعت می‌رسد. در فصل کم آب قیمت برق به 0.04$ در هر کیلو وات افزایش می‌یابد.

بنابه گفته تحلیل گران تعداد ماینر ها در سیچوان احتمالاً­ به یک میلیون دستگاه در بازه زمانی ماه مه تا اوت خواهد رسید. در نتیجه هش ریت ماینینگ در شبکه ارز دیجیتال افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود هش ریت بیت کوین به بیش از 60TH/s برسد که بالاترین میزان ثبت شده تاکنون است. بار کنونی شبکه تقریباً 50TH/s است.

رویداد نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

12 ماه تا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین باقی مانده است و احتمالاً در 24 مه سال آینده نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اتفاق خواهد افتاد. این رویداد موجب کاهش پاداش ماینینگ هر بلاک از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین خواهد شد. تقسیم پاداش استخراج بیت کوین تأثیر قابل توجهی بر روی فضای ارز دیجیتال خواهد داشت، زیرا افزایش سختی ماینینگ منجر به کاهش سود آوری خواهد شد.

این جریان موجب افزایش تقاضا برای کوین های دیجیتال در گردش خواهد شد، بنابراین ارزش آنها افزایش خواهد یافت. پیش بینی می‌شود که قیمت بیت کوین نیز روند صعودی را ادامه دهد. ماینر ها انتظار دارند پدیده نصف شدن پاداش استخراج، ثروت آنها را در میان دارایی‌های دیجیتال، افزایش دهد.

حمله هکرها به Confluence Server برای ماینینگ ارز دیجیتال

به گفته محققان یک آسیب پذیری امنیتی در دیتاسنتر و سرور Confluence به طور گسترده توسط مهاجمان برای اهداف مخرب و به منظور ماینینگ غیر قانونی ارز دیجیتال مورد بهره برداری قرار گرفته است.

به گفته شرکت ترند میکرو مهاجمان آسیب پذیری CVE-2019-3396 را درAtlassian Confluence Server تحت کنترل در آورده‌اند که امکان حمله path traversal و اجرای کد از راه دور از طریق تزریق سمت سرور را فراهم می‌کند.

Atlassian وصله‌ای در 20 مارس 2019 منتشر کرد تا این مشکلات امنیتی همراه با آسیب پذیری CVE-2019-3395 برطرف شود. آسیب پذیری که در آن به مهاجم اجازه داده می‌شد تا درخواست های HTTP خود را از یک Confluence Server یا Data Center ارسال کنند. به نظر می‌رسد سیستم های Confluence وصله نشده به طور گسترده در کمپین جدید مورد استفاده قرار گرفته‌اند و بر روی ماینینگ مونرو متمرکز شده‌اند.

محققان می‌گویند آسیب پذیری CVE-2019-3396 پیش از این نیز در باج افزار Gandcrab مورد استفاده قرار گرفته بود و اکنون در روت کیت ها و بد‌افزار‌های ماینینگ ارز دیجیتال در سیستم های آسیب پذیر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

زنجیره آلوده سازی با یک دستور از راه دور آغاز می‌شود که برای واکشی یک اسکریپت از Pastebin استفاده می‌شود. Pastebin وب سایتی است که به کاربران اجازه می‌دهد متن‌های خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند و بیشتر برای اشتراک سورس کد و یا اطلاعات پیکربندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسکریپت قابلیت متوقف کردن فرایند را دارد و می‌تواند یک اسکریپت دیگر مجددا از Pastebin دانلود و اجرا کند. این روند می‌تواند منجر به دانلود اسکریپت سومی نیز بشود.

با توجه به اکسپلویت فعال در سرور‌های Confluence توصیه می‌شود ادمین‌ها وصله‌های ارائه شده توسط شرکت Atlassian را بدون تأخیر به کار گیرند.

دیدگاه خود را بنویسید