بهترین کیف پول های بیت کوین در سال 2019

دسته: مطالب آموزشی تاریخ:

برای نگهداری ارز دیجیتال بهترین روش استفاده از کیف پول ارز دیجیتال است که در انواع سخت افزاری، نرم افزاری و کاغذی وجود دارد. در ادامه به معرفی انواع این کیف پول‌ها و بهترین گزینه‌ها برای انتخاب در سال 2019 خواهیم پرداخت.

بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال 2019: سخت افزاری، نرم افزاری یا کاغذی

پس از اینکه شما بر روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کردید ممکن است آنرا در صرافی یا سرویس‌هایی که از آن خریداری کرده‌اید بگذارید. اما این روش پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا اگر صرافی هک شود مشخص نیست چه اتفاقی برای پول شما می‌افتد. صرافی‌های ارز دیجیتال و سرور‌هایی که میزان زیادی ارز نگهداری می‌کنند می‌توانند اهداف مهمی برای هکر‌ها باشند. نمونه‌های مختلفی از صرافی‌هایی که هک شده‌اند وجود دارد. هک Mt Gox در 2013 یکی از مهم‌ترین نمونه‌های چنین هک‌هایی است. طی این هک بیش از 850000 بیت کوین به ارزش بیش از 450 میلیون دلار و در سپتامبر 2017 بیش از 3 میلیارد دلار به سرقت رفت. سرویس‌هایی مثل CoinBase ادعا می‌کند تمام ارز دیجیتالی که نگهداری می‌کند در برابر سرقت بیمه است و این سیاست هر گونه ضرر و زیان در سرمایه‌گذاری مشتری را پوشش می‌دهد. اما این چیزی نیست که بخواهید به آزمایش آن بپردازید. با توجه به اینکه میزان سهام بسیار زیاد است، امن‌ترین گزینه ذخیره ارز شما در یک کیف پول ارز دیجیتال است. این کیف پول چطور کار می‌کند؟ نوع آنلاین آنرا باید انتخاب کرد یا آفلاین؟ تفاوت بین کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری چیست؟ در ادامه پاسخ این سوالات را شرح خواهیم داد.

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول بیت کوین شباهت‌های زیادی با حساب‌های بانکی آنلاین شما دارد تا کیف پولی که در جیب شماست. طبیعی است که بلاک‌ها نمی‌توانند از روی بلاک چین حذف شوند و در هر جایی ذخیره شوند. با این وجود آنچه می‌تواند ذخیره شود، دسترسی به بلاک چین به شکل کد‌های دیجیتال امنی است که کلید خصوصی نام دارد (شبیه شماره‌های PIN بانکی). زمان استفاده، مالکیت کد دیجیتال عمومی نشان داده می‌شود که با نام کلید عمومی شناخته می‌شود. این کلید می‌تواند برای دسترسی به آدرس‌های ارز شما مورد استفاده قرار گیرد. این اطلاعات در کیف پول ذخیره می‌شود. بنابراین کیف پول وسیله‌ای برای ذخیره دسترسی شما به ارزتان است. زمانی که کلید خصوصی با کلید عمومی مطابقت داشت شما می‌توانید به ارز خود دسترسی داشته و از آن استفاده کنید.

صرف نظر از این حقیقت که دلیل اصلی برای داشتن کیف پول، امن‌سازی سرمایه‌گذاری شماست، باید در نظر بگیرید که چگونه می‌خواهید از ارز خود استفاده کنید. به منظور ذخیره‌سازی طولانی مدت جهت سرمایه‌گذاری، شاید یک کیف پول آفلاین مثل کیف پول دسکتاپ، کیف پول کاغذی یا کیف پول سخت افزاری باشد امن‌تر باشد. برای استفاده روزانه، کیف پول‌های موبایل و آنلاین مناسب‌تر است. علاوه بر آن بسیاری از کیف پول‌ها فقط به منظور نگهداری یک ارز ایجاد شده‌اند.  بنابراین اگر شما به دنبال آن هستید که  چندین ارز مختلف ذخیره کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که از تعدادی کیف پول استفاده کنید یا کیف پولی انتخاب کنید که قابلیت ذخیره سازی تمام ارز‌های شما را داشته باشد. در ادامه برخی از محبوب‌ترین کیف پول‌های موجود را معرفی می‌کنیم.

انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال

انواع مختلفی از کیف پول وجود دارد که می‌تواند برای ذخیره رمز ارز مورد استفاده قرار گیرد. آنها در فرمت‌های مختلفی هستند و برای انواع دستگاه‌ها طراحی شده‌اند. سه نوع کیف پول برای ذخیره ارز شما موجود است. نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول‌های سخت افزاری دستگاه‌های اختصاصی هستند که برای ایجاد یک لایه اضافی امنیتی جهت گزینه‌های ذخیره‌سازی سرد مثل کیف پول‌های کاغذی در نظر گرفته شده‌اند. با یک کیف پول کاغذی، سرمایه‌های شما تا زمانی امن است که شما از کامپیوتر استفاده می‌کنید. اما اگر کامپیوتری که شما از آن برای دسترسی به ارز خود استفاده می‌کنید در معرض خطر قرار گیرد حساب شما ممکن است هک شود.

کیف پول‌های سخت افزاری یک تراشه امن در خود دارند. زمانی که شما آنها را برای ارسال ارز به یک کامپیوتر وصل می‌کنید هرگز نیاز به وارد کردن کلید خصوصی در کامپیوتر نیست. اما زمانی که شما یک pin code در قطعه سخت افزاری وارد می‌کنید به معنای آن است که بر روی کامپیوتری مبادلات خود را انجام می‌دهید که می‌تواند در معرض خطر باشد. اگر سخت افزار بشکند یا گم شود، شما می‌توانید دسترسی خود را به ارز، روی یک دستگاه جدید و از طریق  seed words که با سخت افزار خود دریافت می‌کنید برگردانید. Seed words رشته‌ای از کلمات تصادفی است که برای بازگرداندن کیف پول و ریکاوری ارز استفاده می‌شود)

اگرچه کیف‌ پول‌های سخت افزاری امن‌ترین ابزار برای ذخیره‌سازی ارز شماست اما باید در نظر داشت آیا  هزینه‌ پرداخت شده برای این کیف پول بسته به میزان ارزی که شما نگهداری می‌کنید ارزش این سرمایه گذاری را دارد یا نه. برای استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری، شما نیاز به یک کیف پول نرم افزاری جهت برقراری ارتباط با دستگاه دارید. اگرچه تمام کیف پول‌های سخت افزار‌ی کیف پول نرم افزار‌ی خود را دارند، اما برخی از کیف پول‌های نرم افزاری مثل MyEtherWallet می‌توانند همراه با کیف پول سخت افزاری استفاده شود.

معروف‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری

Trezor: کیف پولسخت افزاری Trezor کیف پولی است که می‌تواند برای دخیره‌سازی چندین ارز دیجیتال از جمله بیت کوین، لایت کوین و اتر مورد استفاده قرار گیرد. این کیف پول را می‌توان یکی از امن‌ترین دستگاه‌های بازار در نظر گرفت. کاربرپسند بودن، آنرا تبدیل به انتخابی مناسب کرده است. اما قیمت آن در حدود 99 دلار است. بنابراین این دستگاه تنها برای افرادی مناسب است که میزان زیادی ارز دارند.

Ledger Nano S: کیف پول Ledger Nano S محبوب‌ترین کیف پول Ledger Nano است. این کیف پول یک دستگاه USB مبتنی بر کارت هوشمند است. قیمت آن کمتر از Trezorو از 65 دلار شروع می‌شود. می‌توان از دستگاه بدون اتصال به کامپیوتر استفاده کرد. اگرچه نرم افزار آن به پیشرفتگی Trezor نیست و برخی از ویژگی‌های Trezor مانند مدیریت پسورد را ندارد.

کیف پول نرم افزاری

کیف پول‌های نرم افزاری بر اساس نرم افزار‌های کامپیوتری  هستند. کیف پول‌های نرم افزاری در سه شکل موجود هستند: دسکتاپ، موبایل و آنلاین:

  • کیف پول‌های دسکتاپ برنامه‌های کامپیوتری هستند که ارز شما را به صورت محلی بر روی کامپیوتر یا لب تاپ شما ذخیره می‌کنند. یکی از مزایای اصلی کیف پول‌های دسکتاپ این است که کنترل کاملی از ارز بدون نیاز به رابط کاربری ثالث برای کاربران ارائه می‌کند. طرف دیگر سکه، مسئله امنیت است که به انتخاب شما بستگی دارد. اگر شما هک شوید، تحت خطر قرار گیرید و کامپیوتر یا هارد شما شکسته شود ممکن است کوین‌های خود را برای همیشه از دست بدهید. ترس از هک یکی دلایلی است که افراد ترجیح می‌دهند از کامپیوتر‌های بدون استفاده‌ای که به اینترنت دسترسی نداشته‌اند برای ذخیره ارز‌های خود استفاده کنند. این روش با نام ذخیره سازی سرد شناخته می‌شود.
  • کیف پول‌های موبایل از طریق یک برنامه بر روی تلفن همراه عمل می‌کند. مزایای اصلی کیف پول موبایل این است که به کاربران اجازه می‌دهد تا دسترسی سریع و آسان به کوین‌های خود داشته باشند. کیف پول‌های موبایل به دو شکل هستند: یک نوع برنامه‌هایی هستند که کوین‌های شما را به صورت محلی بر روی گوشی ذخیره می‌کنند (همان مزایا و معایبی که در کیف پول‌های دسکتاپ وجود داشت با خود به همراه دارد). در حالی که سایر فرمت‌های کیف پول موبایل صرفاً دسترسی به سرور‌های ذخیره‌سازی آنلاین را فراهم می‌کند و همان مزایا و معایب کیف پول‌های آنلاین را دارد.
  • کیف پول‌های آنلاین، کیف پول‌های مبتنی بر وب هستند که می‌توانند از هر مکانی و هر دستگاهی مورد دسترسی قرار گیرند، به همین دلیل کار کردن با آنها راحت‌تر است. این کیف پول‌ها می‌توانند به کیف پول‌های دسکتاپ یا موبایل مرتبط شوند. یکی از معایب مهم این کیف پول‌ها آن است که کلید‌های خصوصی به جای آنکه بر روی دستگاه شما ذخیره شود، توسط مالکان وب سایت ذخیره می‌شوند. بنابراین برای استفاده از این نوع کیف پول نیاز است که شما به مالکان کیف پول آنلاین خود و سطوح امنیتی  آنها کاملاً اعتماد داشته باشید.

انواع مختلفی از کیف پول‌های نرم افزاری وجود دارد. برخی از آنها می‌توانند چندین ارز را ذخیره کنند و برخی دیگر برای ذخیره سازی تنها یک ارز طراحی شده‌اند. برخی برای دانلود کد به دستگاه شما نیاز دارند. در برخی دیگر بیشتر قدرت پردازش مورد نیاز توسط سرورهای شبکه انجام می شود.

کیف پول Atomic

کیف پول اتمیک روشی چند منظوره برای نگهداری بیت کوین و بیش از 300 کوین و توکن دیگر است که می‌تواند به شکلی کاربر پسند مدیریت شود. کیف پول اتمیک برای اکثر سیستم عامل‌ها مثل ویندوز، مک و لینوکس موجود است. برنامه‌های موبایل مثل اندروید و IOS در دسامبر 2018 منتشر خواهد شد.

صرف نظر از رابط کاربری، کیف پول اتمیک ویژگی‌های زیادی مثل ذخیره‌سازی غیر متمرکز برای کلید‌های خصوصی، امکان خرید ارز دیجیتال از طریق کارت اعتباری، مبادلات اتمی، تبادل آنی از طریق صرافی Changelly یا Shapeshift و یک واسط برای توکن‌های سفارشی را ارائه می‌دهد.

ارز‌های پشتیبانی شده توسط Atomic


سیستم دریافت و پرداخت سایر ارز‌ها و توکن‌های پشتیانی‌ شده توسط Atomic

Copay

کیف پول بیت کوین Copay یک نرم افزار رایگان محبوب است که می‌تواند فقط برای ذخیره بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد. این کیف پول به صورت دسکتاپ و موبایل (اندروید، آی او اس و ویندوز) در دسترس است و به کاربران مختلف اجازه می‌دهد تا به یک کیف پول واحد دسترسی داشته باشند. Copayتوسط BitPay که یک سیستم پیشتاز در حوزهپرداخت ارز دیجیتال است توسعه داده شده است و به عنوان یکی از امن‌ترین کیف پول‌ها شناخته شده است. کار کردن با آن برای مبتدی‌ها هر کسی که از بیت کوین بر روی یک بستر متعارف استفاده می‌کند ساده است.

Electrum

کیف پول الکتروم یکی از اولین کیف پول‌های بیت کوین است که برای دسکتاپ و اندروید در دسترس است. مزایای الکتروم سرعت، امنیت و ثبات آن است. هم‌چنین با کیف پول‌های سخت افزاری Ledger و Trezorبه عنوان یک معیار امنیتی اضافی سازگار است. اما به دلیل آنکه واسط کاربری آن پیچیده‌تر از سایر کیف پول‌ها است، به عنوان یک کیف پول دسکتاپ برای افراد مبتدی گزینه ایده آلی نیست.

Exodus

یکی دیگر از کیف پول‌های نرم افزار‌ی رایگان که بسیار محبوب است Exodus است. کیف پول Exodus می‌تواند برای ذخیره بسیاری از رمز ارز‌های مهم مورد استفاده قرار گیرد و یک صرافی داخلی دارد که امکان تبدیل رمز ارز‌ها به یکدیگر را به سرعت و به سادگی فراهم می‌کند. در حال حاضر این کیف پول به صورت موبایل موجود نیست.

Jaxx

Jaxx یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های نرم افزار‌ی رایگان و به صورت دسکتاپ و موبایل (ioS و Android) موجود است. این کیف پول از بیت کوین و بسیاری از کوین‌های مهم دیگر پشتیبانی و یک سرویس مبادله درون برنامه‌ای فراهم می‌کند، به صورتی که می‌توان یک ارز را به سادگی به ارز دیگر تبدیل کرد.

کیف پول کاغذی

Paper یک قطعه کاغذ چاپ شده‌ای که حاوی آدرس رمز ارز‌ و کلید خصوصی است و با استفاده از QR کد قابل دسترسی است. مزیت کیف پول‌های کاغذی این است که مانند دستگاه‌های ذخیره سازی سرد هستند. یعنی به اینترنت وصل نمی‌شوند و ریسک هک را کاهش می‌دهند. علاوه بر آن یکی از ارزان‌ترین گزینه‌ها برای ذخیره سازی سرد هستند.

 راه‌ اندازی و استفاده کیف پول‌های کاغذی پیچیده‌تر از کیف پول‌های نرم افزاری است و اگر شما کیف پول کاغذی را گم کنید و از آن بکاپ (پشتیبان) گیری نکرده باشید، راهی برای بازگرداندن دسترسی به ارز وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن همان‌طور که ذکر شد، اگر از کیف پول کاغذی استفاده می‌کنید و هنوز نیاز به استفاده از دستگاهی برای دسترسی به ارز خود دارید، چنانچه دستگاه در معرض خطر هک قرار گیرد، ارز شما آسیب پذیر خواهد بود.

جمع بندی

اگرچه هیچ روشی 100 درصد برای ذخیره سازی ارز دیجیتال امن نیست اما محصولات گسترده‌ای ارائه شده است که بسته به نیاز می‌توانند برای ذخیره ارز مورد استقاده قرار گیرند. اگر امنیت نگرانی اصلی شماست یک کیف پول سخت افزاری انتخاب کنید و اگر سهولت استفاده اولویت شماست یک کیف پول آنلاین یا موبایل انتخاب کنید. روش ایده آل ترکیبی از گزینه‌های مختلف برای ایجاد سطح مناسبی از امنیت است. برای مثال اگر شما 10 هزار دلار داشته باشید آنرا هر روز در جیب خود نگهداری نمی‌کنید. این اصل در مورد ارزهای دیجیتال نیز بر قرار است. برای مقادیر زیاد شاید بهتر باشد که روش ذخیره سازی سرد یا کیف پول سخت افزاری را در نظر بگیرید. اگر میزان ارز شما کم و برای استفاده روزانه است، از کیف پول موبایل یا آنلاین استفاده کنید.

از هر روشی که استفاده می‌کنید بکاپ گیری را در نظر بگیرید. باید توجه داشت به دلیل سهل انگاری افراد، ریسک هک در دنیای واقعی ارز دیجیتال وجود دارد. همیشه بکاپ‌های خود را در جای امنی نگهداری کنید. اگر کیف پول شما seed word دارد، مطمئن باشید که هرگز آنرا گم نمی‌کنید.

دیدگاه خود را بنویسید