بیت کوین نسبت به طلا پوشش ریسک بهتری در مقابل دلار است

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

بیت کوین در مقایسه با طلا همبستگی کمتری با دلار دارد. به نظر می‌رسد این ارز دیجیتال نسبت به طلا و دلار در نظر سرمایه گذاران گزینه جذاب تری جهت سرمایه گذاری است.

یت کوین در مقایسه با طلا همبستگی کمتری با دلار دارد. این دارایی دیجیتال در نظر سرمایه گذاران جایگزین جذاب تری برای طلا و دلار است. از زمان کاهش قیمت ارز دیجیتال در ماه مارس گذشته (پنج شنبه سیاه)، بیت کوین نسبت به طلا پوشش ریسک بهتری ایجاد کرده است. همزمان همبستگی آن با شاخص S&P 500 به مقدار بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

نمودار همبستگی
نمودار همبستگی

مسیر‌های واگرایی پس از پنج شنبه سیاه

از زمان فروپاشی سیستم مالی برتون وودز (Bretton Woods) در سال ۱۹۷۱، سرمایه گذاران به طلا به عنوان یک پوشش ریسک در برابر ارز‌های فیات نگاه کرده‌اند. طلا غیر از برخی موارد استثتایی نادر پیوسته یک همبستگی منفی با دلار به نمایش گذاشته است. در حالی که بیت کوین و دلار تاکنون همبستگی نداشته‌اند.

شاخص دلار
شاخص دلار

با این وجود از زمان شروع پنج شنبه سیاه و سقوط قیمت‌ها، بیت کوین در مقایسه با طلا همبستگی منفی قوی‌تری با دلار داشته است. پیچیدگی اولیه به دلیل از دست رفتن تقریباً نیمی از ارزش بیت کوین و افزایش ارزش دلار ایجاد شد. به طوری که سرمایه گذاران دارایی‌های پر ریسک خود را فروختند و به دارایی‌های امن‌تر روی آوردند.

شرایط بازار بر قدرت مدیریت بحران دولت ایالات متحده تأثیرگذار بوده است

به زودی جای نقش‌ها با یکدیگر عوض می‌شود. بیت کوین از خسارات ناشی از کاهش قیمت خود را بازیابی می‌کند، در حالی که ارزش دلار در برابر رقبای اصلی فیات خود و طلا کاهش یافته است. وضعیت بازار قدرت مدیریت ویروس کرونا از سوی دولت ایالات متحده را کاهش داده است. نرخ بالای مرگ و میر، حدود ۵۰ میلیون بیکار و بسته حمایتی بی سابقه چند تریلیون دلاری، اطمینان سرمایه گذاران را به اقتصاد کشور کاهش داده است.

در محیط تورمی، بیت کوین با ماهیت ضد تورمی و عرضه محدود، ممکن است از سوی بیشتر سرمایه گذاران به عنوان یک جایگزین حیاتی برای ارز‌های فیات در نظر گرفته شود. علاوه بر آن بیت کوین مزایای قابل توجهی از جمله عرضه محدود و قابلیت انتقال فوری در مقایسه با طلا ارائه می‌کند.


تعداد آدرس‌های نگه دارنده اتر که سود آورند از کل آدرس‌های نگه دارنده بیت کوین بیشتر است

تعداد آدرس‌های اتریوم که اکنون سود آور هستند از تعداد کل آدرس‌هایی که بیت کوین دارند فراتر رفته است. با افزایش قیمت اخیر بیت اتریوم و عبور آن از ۳۰۰ دلار، اکنون آدرس‌های اتریوم سود آور نسبت به تعداد آدرس‌هایی که بیت کوین دارند بیشتر شده است.

آمار بلاک چین نشان می‌دهد که کل تعداد آدرس‌های اتریوم که سبز هستند ۳۱.۸۶ میلیون است، در حالی که تعداد کل آدرس‌هایی که بیت کوین دارند ۳۰.۸۳ میلیون است.

نگه دارندگان اتریوم در وضعیت سود دهی قرار دارند

آخرین باری که قیمت اتریوم به بیش از ۳۰۰ دلار افزایش یافت به یک سال قبل بازمی‌گردد. معیار‌های درون زنجیره‌ای از آن زمان تاکنون به میزان گسترده‌ای بهبود یافته است. یافته‌هایی که برای اولین بار در The Defiant گزارش شد نشان می‌دهد که میلیون‌ها آدرس جدید زمانی وارد شبکه اتریوم شده که قیمت آن زیر ۳۰۰ دلار بود. بسیاری از آنها به زیر ۲۰۰ دلار رسیدند. به صورتی که در ماه مارس و آوریل به کمترین میزان خود رسید.

در ژوییه ۲۰۱۹، زمانی که قیمت اتریوم به مقداری شبیه به قیمت کنونی خود رسید، فقط ۱۳.۵ میلیون آدرس یا کمتر از ۵۰٪ آدرس‌ها در حال سود آوری بودند. این ارقام از یک شاخص تاریخی با نام HIOM به دست آمده است که موقعیت‌های درون زنجیره‌ای را بر اساس متوسط هزینه توکن برای یک آدرس مشخص تحلیل می‌کند.

تعداد نگه دارندگان اتریوم یا آنهایی که بیش از یک سال است که اتریوم را نگهداری کرده‌اند، در 12 ماه گذشته بیش از ۱۰ میلیون افزایش یافته است.

بیت کوین‌های توکنایز شده در اتریوم به ۲۰۰۰۰ رسید

دیگر فاندامنتال برای موارد استفاده رو به رشد اتریوم مقدار بیت کوینی است که در شبکه به صورت توکن درآمده است. با توکنایز شدن، بیت کوین می‌تواند در اقتصاد غیر متمرکز (DeFi) و برنامه هایی مورد استفاده قرار گیرد که بر اساس اتریوم و استاندارد ERC-20 است. با رشد انفجاری اقتصاد غیر متمرکز و فرصت‌های پر بازده، نگه دارندگان اتریوم نمی‌خواهند این فرصت را از دست بدهند.

در نتیجه، اکنون بیش از ۲۰۰۰۰ بیت کوین توکنایز شده در اتریوم وجود دارد. بر اساس اطلاعات به دست آمده از btconethereum.com این رقم معادل ۲۲۳ میلیون دلار بیت کوین با قیمت امروز است.همان گونه که یکی از توسعه دهندگان با نام جاش استارک (Josh Stark) گفت این مقدار ۲۰ برابر بیت کوینی است که در لایتنینگ قفل شده و ۸ برابر بیشتر از نقدینگی بلاک استریم است. با ادامه رشد اقتصاد غیر متمرکز این احتمال وجود دارد که بیت کوین‌های توکنایز شده افزایش پیدا کند.


ایجاد ۵۴۰ میلیون دلار تتر با افزایش اخیر قیمت بیت کوین

با افزایش قیمت بیت کوین به بالای ۱۱ هزار دلار، خزانه تتر (Tether Treasury)  در سه روز گذشته ۵۴۰ میلیون تتر ایجاد کرده است.

بر اساس داده‌های وال آلرت (Whale Alert)، حدود ۳۰۰ میلیون واحد از این تترها بر روی شبکه ترون (Tron) ایجاد شد. این مقدار تتر پس از قرار گرفتن دو مبلغ ۱۲۰ میلیون دلاری اتریوم بر روی شبکه در سه روز گذشته تولید شد.

پائولو آردوینو (Paulo Ardoino)، مدیر ارشد فناوری تتر و بیت فینکس (Bitfinex) در توییتی نوشت که این تراکنش‌ها برای افزایش موجودی تتر و آماد ه‌سازی جهت پاسخ به تقاضای بیشتر انجام گرفته است. او در توییت خود افزود:

قابل ذکر است که این تراکنش ‌ها با کسب مجوز صورت گرفته است اما  تراکنش‌های منتشر شده نیستند. به این معنا که این مقدار به عنوان ذخیره ای برای درخواست صدور دوره بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تتر با ارزش بازار ۱۰ میلیارد دلار، پر کاربرد ترین استیبل کوین ارزهای دیجیتال است. ارزش تتر به پشتوانه دلار آمریکا است. به همین دلیل از نوسان هایی که معمولاً بیشتر ارز‌های دیجیتال با آن رو به رو می‌شوند به دور است.

قیمت بیت کوین در چند روز گذشته توانست  از مرز ۱۰ هزار دلار عبور کرده و با ورود به سطح ۱۱ هزار دلار در روزهای ۲۶ تا ۲۷ ژوییه روند صعودی قابل توجهی را به ثبت رساند. در نتیجه پس از این افزایش قیمت، حجم معاملات دو برابر شد. جریان سرمایه و بیت کوین به سمت صرافی‌ ها رفت. با این افزایش جای تعجب ندارد که تقاضا برای تتر در حال افزایش است.  

کد مرجع : DC-CO-00606دیدگاه خود را بنویسید