جریان صرافی‌ها نشان می‌دهد افزایش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند قدرتمند‌تر از همیشه باشد

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

بیت کوین در ۱۲ ماه گذشته چندین بار برای عبور از مرز ۱۰۰۰۰ دلار ناموفق بود. اما هم اکنون این ارز دیجیتال بالای ۱۰۰۰۰ دلار معامله می‌شود. داده‌ها نشان می‌دهد این افزایش قیمت می‌تواند تا مدت‌ها ادامه داشته باشد.

قیمت بیت کوین هم اکنون از مرز۱۰۰۰۰ دلار عبور کرده و وارد کانال ۱۱۰۰۰ دلار شده است. بیت کوین هم اکنون با قیمت ۱۱۰۹۶ خرید و فروش می‌شود. اما آیا پنج رقمی شدن قیمت بیت کوین قرار است به اینجا ختم شود یا روند صعودی آن ادامه خواهد یافت؟ داده‌ها نشان می‌دهد این افزایش قیمت می‌تواند تا مدت‌ها ادامه داشته باشد.

ارزهای دیجیتال برتر در ۱۲ ماه گذشته چندین بار برای عبور از مرز ۱۰۰۰۰ دلار ناموفق بود. اما، این مرتبه، قضیه متفاوت است. با توجه به جریان ورودی و خروجی بیت کوین‌ها و استیبل کوین‌‌ها به صرافی‌های ارزهای دیجیتال که روز دوشنبه مشاهده شده، روند صعودی بیت کوین می‌تواند پایدار و ادامه داشته باشد.

افزایش جریان ورودی به صرافی‌ها همزمان با افزایش فشار خرید

براساس داده ‌های به دست آمده از چینالیسیس (Chainalysis)، شرکت فعال در زمینه اطلاعات بلاک چین روز دوشنبه، جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها با ۶۸۹۷۰ بیت کوین افزایش داشت و به ۱۳۰,۰۳۹ بیت کوین رسید. این عدد، بیشترین میزان افزایش برای جریان ورودی صرافی‌ها در ۱۳۴ روز گذشته است. چرا که این  ارز دیجیتال بیش از ۱۰٪ افزایش یافت و به ۱۱۳۱۵ دلار رسید. این مقدار بیشترین افزایش در ۱۲ ماه گذشته است.  

جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها
جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها

به عبارت دیگر، با افزایش قیمت بیت کوین به بیشترین قیمت چند ماه گذشته خود، برخی سرمایه‌ گذاران، کوین ‌های خود را به صرافی‌ ها منتقل کردند. سرمایه ‌گذاران معمولاً زمانی کوین ‌های خود را از کیف پول‌ هایشان به صرافی‌ ها انتقال می‌دهند که اعتماد کمی به ادامه افزایش قیمت یا منابع جهت نگهداری بلند مدت دارایی ‌های خود دارند. از این رو سرمایه خود را نقد می‌ کنند.

به این ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت ذخیره بیت کوین بیشتری به صرافی‌ها ریخته شده است. در حالی که به نظر می‌رسد این مورد درست باشد، فشار خرید همان گونه که جریان ورودی بزرگ ترین استیبل کوین یعنی تتر (USDT) نشان می ‌دهد افزایش یافته است.

وضعیت استیبل کوین‌های مهم و ارزش بازار آنها

استیبل کوین ‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش بازار خود را از مراجع بیرونی که معمولاً دلار آمریکا است می‌گیرند. تتر و دیگر استیبل‌ کوین‌های مهم اغلب به طور گسترده برای تأمین سرمایه خرید ارزهای دیجیتال و بازار آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارزش بازار آن‌ها امسال رشد قابل توجهی داشته است. اوایل ماه جاری میلادی یعنی اواسط تیر ماه ارزش بازار تتر، بزرگ ‌ترین استیبل کوین با پشتوانه دلار، از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرد.

جریان ورودی تتر به صرافی‌ها
جریان ورودی تتر به صرافی ‌ها

براساس داده‌های چینالیسیس در روز دوشنبه، جریان ورودی تتر به صرافی‌ها ۴۴۰ میلیون  افزایش داشته و به ۷۲۶ میلیون تتر رسید. روز سه‌شنبه، فیلیپ گردوِل (Philip Gradwell)، اقتصاد دان ارشد شرکت چینالیسیس در توییتی نوشت:

این جریان ورودی، تقاضا برای بیت کوین به ارزش ۷۲۶ میلیون دلار روز گذشته وارد صرافی شده است. این میزان می ‌تواند خرید ۱.۳ میلیارد دلار بیت کوین آماده فروش را تأمین سرمایه کند.

زمانی که جریان ورودی تتر نسبت به بیت کوین ‌های آماده عرضه کمتر باشد، ابزارهای دیگری نیز برای خرید ارزهای دیجیتال وجود دارند. تقاضای برای ارزهای فیات نیز وجود خواهد داشت .او افزود:

بنابراین براساس این جریان‌های ورودی می‌توان گفت که فشار خرید می‌تواند برای جذب عرضه مازاد بیت کوین در صرافی ‌ها کافی باشد. بیت کوین می‌ تواند روند قدرتمند خود را در بالای ۱۰۰۰۰ دلار را حفظ کند.

در زمان انتشار این گزارش، بیت کوین در محدوده ۱۱۱۰۸ دلار معامله می‌شود و کمی نسبت به اوج قیمت خود کاهش داشته است.


سخنگوی صنعت برق: نیروگاه‌ها با رعایت تعرفه در زمینه ماینینگ ارز دیجیتال فعالیت کنند

سخنگوی صنعت برق گفت: نیروگاه‌ ها چنانچه نسبت به رعایت تعرفه مصوب عمل کنند، برای مراکز ماینینگ ارز دیجیتال می توانند فعالیت داشته باشند.

مصطفی رجبی مشهدی در پاسخ به اینکه نیروگاه ‌ها می ‌توانند در زمینه ماینینگ ارز دیجیتال فعالیت داشته باشند افزود: امکان این امر مشروط به رعایت دو شرط ارسال درخواست و رعایت تعرفه مصوب برای مراکز ماینینگ ارز دیجیتال فراهم است.

او اضافه کرد: نیروگاه‌ها در عین حال نمی‌توانند از سوخت یارانه‌ای برای ماینینگ بیت کوین و سایر رمزارزها استفاده کنند.

سخنگوی صنعت برق گفت: نیروگاهی که مستقل از شبکه باشد نیز می‌تواند با ۷۰ درصد قیمت سوخت صادراتی در این بخش فعالیت داشته باشد. در عین حال مستقل بودن از شبکه بسیار مهم است.

رجبی مشهدی افزود: اکنون و در شرایطی که تأمین برق برای عموم مردم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اجازه نخواهیم داد کسانی با استفاده نابجا ازتعرفه‌ ها که برای بخش‌ های کشاورزی، صنعتی پیش‌بینی شده، اقدام به تولید بیت ‌کوینی کنند که ارزش آن بیش از ۱۰ هزار دلار است.

۱۴ تقاضای عمده برای ایجاد مراکز ماینینگ ارز دیجیتال

او با بیان اینکه ایران از ارزان ‌ترین تعرفه ‌های برق برخوردار است، تاکید کرد: کسانی که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای لازم را دارند و تعرفه ‌های مصوب مراکز ماینینگ ارز دیجیتال را رعایت کنند برای آنها برق مورد نیاز تأمین خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق از دریافت ۱۴ تقاضای عمده برای ایجاد مراکز استخراج رمزارزها خبر داد و گفت: واحدهای ذکر شده با مصارف بیش از ۳۰۰ مگاوات که معادل مصرف سه استان کشور است، تقاضا داده‌اند که تأمین خواهد شد.

رجبی مشهدی درعین حال بر اختصاص پاداش به معرفی کنندگان مراکز غیر مجاز استخراج تأکید کرد.

کد مرجع : DC-CO-00605

دیدگاه خود را بنویسید