حرکت آهسته بازار سهام آمریکا در سال ۲۰۲۰، آیا سرمایه گذاران به بیت کوین و ارزهای دیجیتال روی خواهند آورد؟

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

بالا رفتن قیمت سهام در بازار آمریکا در سال 2019 تمام افراد بدبین را غافلگیر کرد، به طوری که شاخص‌ها با وجود عملکرد نا امید کننده سهام FAANG به افزایش خود ادامه دادند. اما صاحب نظران در وال استریت پیش بینی می‌کنند که رکود در سال ۲۰۲۰ بر بازار سهام حاکم خواهد شد. با این شرایط آیا بیت کوین و بازار ارز دیجیتال توجه ها را به سوی خود جلب خواهند کرد؟  

بالا رفتن قیمت در بازار سهام آمریکا در سال 2019 تمام افراد بدبین را غافلگیر کرد، به طوری که شاخص‌ها علیرغم عملکرد نا‌امید کننده سهام پنج شرکت فیسبوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل (FAANG) به افزایش خود ادامه دادند. اما صاحب نظران در وال استریت پیش بینی می‌کنند که سال ۲۰۲۰ روند کندی خواهد داشت.  

انتظار سود یک رقمی ۵۰۰ سهام برتر آمریکا

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است 2020 می‌تواند سالی باشد که بهار بازار سهام به پایان می‌رسد و احتمال کمی دارد که کارایی سال  2019 را تکرار کند.

سال گذشته در نتیجه یک سیاست پولی تهاجمی که خوش بینی و احتمال پیشرفت در مذاکرات تجاری چین و آمریکا را از بین برد، 500 سهام برتر آمریکا (S&P 500) 25% رشد داشتند، . اما بازار گاوی که سال پیش شکل گرفت با قطعیت کمتری در سال 2020 اتفاق می‌افتد. S&P 500 اکنون بالای 3140 دلار است، که با پیش بینی های اوایل سال 2019 مطابقت دارد.

تحلیل گران معتقدند سود بازار سهام در سال 2020 ممکن است یک رقمی شود. هنوز نشانه هایی از ورود آمریکا به رکود مشاهده نشده است، اگرچه به نظر می‌رسد رشد اقتصاد جهانی در حال آهسته تر شدن است.

فدرال رزرو هم ممکن است پامپینگ نقدینگی را در بازار متوقف کند و بگذارد ارزش سهام بر اساس اصول بازار افزایش پیدا کند. ممکن است رونق بازار با نرخ ثابت و به عنوان طولانی ترین روند افزایش قیمت دارایی‌ها در تاریخ ادامه پیدا کند.

نانسی تنگلر (Nancy Tengler) مدیر سرمایه گذاری Tengler Wealth Management، هنوز معتقد است سهام، پایه ریزی خوبی برای یک استراتژی سرمایه گذاری است. او می‌گوید: "ما فکر می‌کنیم ریسک بالایی متوجه سهام نیست."

اما سایرین نسبت به S&P 500 و شرکت هایی که در این شاخص قرار دارند خوش بینی کمتری دارند.

Francois Trahan استراتژیست UBS، شرکت خدمات مالی و سرمایه گذاری چند ملیتی در سوییس می‌گوید: "تردیدی وجود ندارد که S&P 500 به سمت کسب درآمد حرکت می‌کند: اما به نظر می‌رسد یک کاهش قریب الوقوع در ارزش آنها حتمی است."

او پیش بینی خود را بر اساس شاخص های صنعتی قرار داده است که یک رکود اقتصادی را پیش بینی می‌کنند.

آیا بیت کوین و بازار ارز دیجیتال رونق خواهند گرفت؟

تاکنون بیت کوین بهتر از سهام عمل کرده است و از سطح 4000$ به 7000$ رسیده است. اما این ارز بنچ مارک، نوسان بسیاری دارد و درآمد‌ها بستگی به دوره زمانی انتخابی دارد. با این وجود بیت کوین نوسان بیشتری در کوتاه مدت داشته است و این شرایط، معامله کنندگان با تجربه را دعوت به استفاده از نوسانات قابل توجه روزانه در قیمت بیت کوین می‌کنند.

اولین ارز دیجیتال با بسیاری از سوالاتی که به آنها پاسخ داده نشده وارد سال ۲۰۲۰ می‌شود. با این وجود سرمایه گذاری در بیت کوین می‌تواند منجر به درآمد بیشتر برای سرمایه گذاران خرد و حتی برخی از خریداران سازمانی  شود.

جامعه ارز دیجیتال به طور کلی توصیه به نگهداری بیت کوین دارد. اگرچه تلاش بیت کوین برای ورود به سرمایه گذاری جریان اصلی بسیار کوچک بوده است. در تئوری سازمان ها این شانس را دارند که از طریق سرویس های نگهداری ارائه شده توسط پلتفرم هایی چون کوین بیس (Coinbase) یا بکت (Bakkt)، بیت کوین را نگهداری کنند.

اما سود سرمایه گذاری خرد به میزان اوج آن در سال 2017 و زمانی که قیمت های روزانه خریداران را تشویق به ماینینگ بیت کوین و سرمایه گذاری در آن می‌کرد نیست.


دانشمندان علوم داده از یادگیری عمیق برای پیش بینی قیمت بیت کوین استفاده می‌کنند

یکی از دانشمندان در موسسه فناوری ولور (Vellore) روشی را برای پیش بینی قیمت بیت کوین به صورت بلادرنگ و با استفاده از شبکه عصبی حافظه کوتاه مدت طولانی (LSTM) ارائه کرده‌اند.

آبیناف ساگار (Abinhav Sagar) پژوهشگر این موسسه در یک فرایند چهار مرحله ای نشان داد که چگونه فناوری یادگیری ماشینی برای پیش بینی قیمت های ارز دیجیتال که گفته می‌شود در مقایسه با بازار‌های سنتی غیر قابل پیش بینی است استفاده می‌شود.

یادگیری ماشینی برای پیش بینی قیمت بیت کوین محدود شده است

ساگار اثبات خود را با اشاره به این نکته آغاز کرد که اگرچه یادگیری ماشینی موفقیت هایی در پیش بینی قیمت بازار سهام داشته است اما کاربرد آن در زمینه ارز دیجیتال محدود شده است. او در توضیح این ادعا گفت که قیمت ارز دیجیتال مطابق با توسعه سریع فناوری و فاکتور‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی در نوسان است.

این روش چهار مرحله ای شامل جمع آوری داده های بلادرنگ ارز دیجیتال، آماده سازی داده برای آموزش شبکه عصبی، تست پیش بینی با استفاده از شبکه عصبی LSTM و مصور سازی نتیجه پیش بینی است.

همان گونه میتال (Mittal) توسعه دهنده نرم افزار مشخص کرده‌ است LSTM نوعی شبکه عصبی برای دسته بندی، پردازش و پیش بینی سری های زمانی با توجه به تاخیر‌های زمانی ناشناخته است.

ساگار برای آموزش شبکه خود از مجموعه داده‌های CryptoCompare استفاده کرد که از ویژگی هایی مانند قیمت، حجم و ارزش بالا و پایین استفاده می‌کند. او لینکی به کد برای کل پروژه در GitHub ایجاد و توابعی برای نرمال سازی مقادیر داده ها به منظور آماده سازی یادگیری ماشینی تعیین کرد.

پیش از ترسیم و به تصویر کشیدن نتایج پیش بینی شبکه، ساگار اشاره کرد که از روش میانگین خطای مطلق (Mean Absolute Error) به عنوان پارامتری برای ارزیابی استفاده کرده است. او متوسط مقدار خطا‌ها را در مجموعه ای از پیش بینی‌ها بدون در نظر گرفتن جهت آنها اندازه گیری می‌کند.

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال به صورت بلادرنگ با استفاده از شبکه عصبی LSTM

از بازار تا فضای بیرونی

فراتر از پیش بینی های بازار، همگرایی فناوری های غیر متمرکز مانند بلاک چین با یادگیری ماشینی در حال افزایش است. همان طور که پاییز امسال گزارش شد، ناسا فهرستی از مشاغل دانشمندان داده را منتشر کرد که تخصص رمز ارز‌ها و بلاک چین نیز به آن اضافه شده است.

وظیفه اصلی این آژانس ساخت و بهره برداری از فضاپیماهای سیاره ای و انجام ماموریت هایی بر روی مدار زمین است. ظرفیت های بیشتری در یک یا چند رشته از جمله یادگیری ماشینی، کلان داده، اینترنت اشیا، تحلیل، آمار و محاسبات ابری نیاز است.


صرافی بایننس چهار جفت معاملاتی را به روبل روسیه افزود

صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance) امروز اعلام کرد چهار جفت معاملاتی به روبل روسیه اضافه کرده است. چانگ پنگ ژائو (Chanpeng Zhao) مدیر اجرایی بایننس در توییتی اعلام کرد اولین جفت های معاملاتی روبل، بایننس کوین (BNB)، بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و ریپل (XRP) است.

افزودن جفت معاملاتی به دنبال معرفی معامله روبل در پلتفرم بایننس در اواخر ماه اکتبر انجام شد. در آن زمان ژائو اعلام کرد کاربران می‌توانند ارز‌های فیات خود را به شکل روبل سپرده گذاری کنند و هر زمان که خواستند آنها را بازپس گیرند.

ژائو پیش از این از جایگاه روسیه به عنوان قدرت مهم در کریپتو و صنایع بلاک چین و به رسمیت شناختن استعداد‌های علوم کامپیوتر در روسیه تمجید کرد و این تمجید تا جایی ادامه یافت که ولادیمیر پوتین را با نفوذ ترین شخص در صنعت بلاک چین نامید.

پشتیبانی از روبل و جفت های معاملاتی، از جدید‌ترین‌ ویژگی‌هایی است که طی چند ماه گذشته به پلتفرم اضافه شده‌ است. فقط در ماه نوامبر بایننس پشتیبانی از لیر ترکیه را نیز به خدمات خود اضافه کرد. در اواخر اکتبر، نیز صرافی پشتیبانی از نایرا نیجریه را آغاز کرد.

در این میان پلتفرم های معاملات ارز دیجیتال رقیب از جمله پلتفرم بکت ICE نیز در حال توسعه حوزه عملیات خود می‌باشد. در اواسط نوامبر صرافی OKEx نیز سیستم قرارداد‌های آتی بیت کوین خود را راه اندازی کرد.

دیدگاه خود را بنویسید