حمله 51% به دلیل مزایایی که تجهیزات ماینینگ ایسیک دارد دشوار تر شده است و ... اخبار ماینر و ارز دیجیتال (۲۳ دی ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) یکی از شخصیت های شناخته شده در حوزه رمز ارز‌ به تازگی در یک نشست پرسش و پاسخ در یوتیوب درباره سناریویی که می‌تواند در حمله ۵۱% اتفاق بیفتد صخبت کرده است. این اینفلوئنسر معروف هم چنین درباره دلایلی گفته است که بر اساس آن بیت کوین در برابر چنین حملاتی مصون است.

آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) یکی از شخصیت های شناخته شده در حوزه رمز ارز‌ها و نویسنده کتاب های تسلط بر بیت کوین و تسلط بر اتریوم به تازگی در یک نشست پرسش و پاسخ در یوتیوب درباره سناریویی که می‌تواند در حمله 51% آشکار شود، صحبت کرده است. این اینفلوئنسر معروف هم چنین درباره دلایلی گفته است که بر اساس آن بیت کوین در برابر چنین حملاتی مصون است.

پس از جمع بندی تمام مواردی که یک مهاجم نمی‌تواند با قدرت هش 51% انجام دهد، نویسنده تنها مورد ممکن را که مهاجم می‌تواند انجام دهد مشخص کرد. او گفت که مهاجم می‌تواند به یک صرافی برود و پول را از یک تراکنش برداشته یا بر روی زنجیره خرج کند. سپس پول را مجدداً سازماندهی کند و دوباره خرج کند.این امر پس از آن صورت می‌گیرد که مهاجم به صرافی دیگر می‌رود و دوباره آن پول را پس می‌گیرد.

با این حال نویسنده توضیح داد که چرا این حمله ساده نیست و گفت که مهاجم باید در انتظار شش تأیید بماند. سپس آن شش بلاک را دوباره استخراج می‌کند، در حالی که اطمینان دارد کسی متوجه کاهش هش ریت ماینینگ نشده است.

مهاجم باید این کار را به طور مخفیانه انجام دهد بدون آنکه کسی متوجه شود 51% هش ریت شبکه به نحوی کاهش یافته و او پنهانی در حال ماینینگ است. سپس با شش بلاک جدید که مشخص نیست از کجا آمده به شبکه بازمی‌گردد.

یکی دیگر از دردسر‌هایی که مهاجم باید نسبت به آن اطمینان پیدا کند آن است که ماینینگ مخفیانه است و دیگر آنکه مبادله نباید زمان تأیید را تغییر دهد. او شرح داد اگر بیشتر قدرت هش یک شبکه قطع شود زمان تأیید مبادله تغییر می‌کند.

این به نوبه خود منجر به شرایطی می‌شود که حمله نه تنها سخت و پر ریسک خواهد شد، بلکه بسیار هزینه بر بوده و کمترین سود ممکن را خواهد داشت. او اظهار داشت به همین دلیل است که در کل تاریخ زنجیره اثبات کار (proof of work)، یک حمله 51% فقط در بلاک چین هایی با امنیت بسیار بسیار پایین اتفاق می‌افتد. او افزود که این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که زنجیره نسبتاً جدید است یا به دلیل یک فورک دستخوش یک فرو ریختگی فاجعه بار در پروتکل اثبات کار خود شده است. در نتیجه این زنجیره به دلیل تغییر در قدرت هش نسبت به بهره برداری آسیب پذیر می‌شود.

این مسئله هیچ وقت در بیت کوین اتفاق نیفتاده است و وقوع آن در بیت کوین حتی دشوار‌تر است، چرا که در بیت کوین ما از مزایای تجهیزات ماینینگ ایسیک بهره مند می‌شویم که نمی‌تواند از زنجیره دیگر تغییر داده شود. زیرا در واقع در سایر زنجیره ها استفاده نمی‌شود و در نتیجه همه در بیت کوین موجود است. شما فقط می‌توانید آنرا از بیت کوین به بیت کوین انتقال دهید که قابل مشاهده است.

ایسیک ماینینگ در سیستم قدرتمند و تغییر ناپذیر بیت کوین و امنیت آن مشارکت دارد

 بیت کوین با ظهور خود به صنعتی تبدیل شد که پیش از این دیده نشده بود و این رمز ارز یکی از برجسته ترین ها در صنعت ماینینگ است. با تضعیف قانون ساتوشی ناکاموتو درباره یک  CPUیک رأی، ماینینگ بزرگ ترین ارز دیجیتال، به طور کامل در دستان ماینر‌های ایسیک است. از زمان ایجاد آن گرایش های مختلفی پیرامون اینکه ایسیک ماینینگ خوب است یا نه به وجود آمده است. این پرسش نه تنها برای این ارز دیجیتال خاص، بلکه در مورد سایر ارز‌های دیجیتال موجود در بازار که مبتنی بر پروتکل اثبات کار هستند مطرح می‌شود.

آندریاس آنتونوپولوس درباره یکی از اختلاف نظر‌های همیشگی مبنی بر آنکه ایسیک ماینینگ در مقیاس بزرگ  هدر دادن پول است می‌گوید این افراد معادله امنیت را درک نمی‌کنند.

"این کار هدر دادن پول نیست، بلکه پولی است که به خوبی خرج می‌شود و توسط ماینرها سرمایه گذاری شده تا قدرتمند ترین و امن ترین سیستم های تغییر ناپذیر خریداری شود و در برابر حمله دو بار خرج کردن از ما محافظت کند."

پس از آن آنتونوپولوس درباره اینکه آیا ساتوشی ناکاموتو انتظار داشته است که مصرف برق یک فاکتور مهم در صنعت ماینینگ باشد صحبت کرد. با توجه به اینکه قدرت محاسبات در سال 2008 در مقایسه با اکنون بسیار کمتر بود. او هم چنین درباره آنکه آیا ناکاموتو پیش بینی قدرت کافی ماینر‌های ایسیک جهت انجام محاسبات ماینینگ را کرده بود یا نه صحبت کرد.

او در این باره گفت ناکاموتو توسعه رقابتی سریع ماینینگ را تا آنجا که چیپ های خاص و تأسیسات ماینینگ صنعتی بزرگ با رقابت شدید ایجاد شوند، پیش بینی نمی‌کرد. او موفقیت بیت کوین را تا این اندازه پیش بینی نکرده بود و شما باید درک کنید که توسعه ایسیک ها و مصرف برق همگی بخشی از امنیت باور نکردنی هستند که فضای ارز دیجیتال آنرا توسعه داده است. به ویژه بیت کوین و این یکی از چیز‌هایی است که بیت کوین را قدرتمند می‌کند.

حجم معاملات بیت کوین در یک هفته بیش از دو برابر شده است

گزارش منتشر شده در روز 9 ژانویه توسط شرکت تحقیقات بازار ارز دیجیتال Arcane Research نشان می‌دهد که حجم معاملات بیت کوین در یک هفته بیش از دو برابر شده است. بر اساس این گزارش حجم معاملات روزانه در هفته آغازین سال 2020 126% افزایش یافته است. فقط در روز هشتم ژانویه 1.5 میلیارد دلار معامله انجام گرفته است. این گزارش می‌نویسد:

"بازار به سرعت از میزان معامله نا امید کننده 192 میلیون دلار در روز اول ژانویه خود را بازیابی کرد."

بازار ارز دیجیتال قطعاً روند صعودی خواهد داشت

محققان هم چنین اشاره کردند که شاخص ترس و طمع کریپتو به نمایش در آمده در وب سایت Alternative.com از اواسط دسامبر به طور پیوسته افزایش یافته است و برای اولین بار از ماه اکتبر در روز 6 ژانویه به این سطح رسیده است.

این گزارش هم چنین اشاره می‌کند که نوسان بیت کوین همزمان با قیمت آن در حال افزایش و اکنون در حال صعود از سطح 3% است. در این سند می‌خوانیم:

"اگر به ترس در چند روز گذشته نیز بازگردیم، بازار یقیناً روند صعودی بیشتری پیدا خواهد کرد."

زمانی که شاخص ها به نهایت ترس نزدیک می‌شود به معنای آن است که سرمایه گذاران بسیار نگران هستند و این نشان دهنده یک فرصت خرید است. زمانی که ابزار‌ها نهایت طمع را نشان می‌دهد بازار احتمالاً برای اصلاح آماده می‌شود. شاخص ها داده های خود را از نوسان، حرکت و حجم بازار، شبکه های اجتماعی، مطالعات، میزان تسلط بیت کوین بر بازار و گوگل ترندز به دست می‎آورند.

شاخص ترس و طمع کریپتو در 12 ژانویه 2020. منبع: Alternative.me

آیا بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک دارایی امن است؟

محققان هم چنین نشان می‌دهند که تنش ها بین ایران و آمریکا ارتباط بیت کوین با طلا را به سطحی رسانده است که از اوت 2016 دیده نشده است. اگرچه نویسندگان گزارش تأیید می‌کنند که برای نتیجه گیری محکم بسیار زود است. آنها هم چنین اشاره می‌کنند که رویداد‌های مهم در مناقشات جدید سبب واکنش مثبت قیمت طلا و بیت کوین شده است. این گزارش می‌افزاید:

"روایت دارایی امن برای بیت کوین در حال تحقق یافتن است. اما این تغییرات قیمت کوتاه مدت نیز می‌تواند یک ارتباط فریبنده باشد و یک ارزیابی بلند مدت برای این منظور باید در نظر گرفته شود."

همان گونه که کوین تلگراف در تحلیل اخیر خود نشان داد، بسیاری بر این باورند بیت کوین ثابت می‌کند که در صورت ادامه درگیری‌ها، برای مردم ایران مفید خواهد بود.

افزایش در فعالیت

در پایان، این گزارش نشان می‌دهدکه فعالیت بر روی بلاک چین بیت کوین دچار یک رنسانس شده است، تعداد تراکنش‌ها در یک هفته 5% افزایش یافته است چراکه ارزش تراکنش حدود یک چهارم در همان دوره زمانی افزایش یافته است.

کارمزد ماینر‌ها نیز حدود 40% و تعداد‌ آدرس‌های فعال حدود 7.63% افزایش یافته است.

چشم انداز قیمت بیت کوین به طور فزاینده‌ای صعودی است، به طوری که گزارش‌های اخیر مثبت تر از همیشه شده است. بر اساس این گزارش بیت کوین در سال 2020 می‌تواند برای سرمایه گذاران 100% سود داشته باشد و می‌تواند به میزان قابل توجهی در 5 ماه باقیمانده تا نصف شدن پاداش استخراج بلاک افزایش یابد.

سود این دارایی به وضوح در حال افزایش است و همان گونه که کوین تلگراف به تازگی گزارش کرد، بزرگ ترین بانک آمریکا معتقد است که سود معاملات جدید بیت کوین در بورس شیکاگو (CME Group) افزایش خواهد یافت.

دیدگاه خود را بنویسید