خرید با بیت کوین در بسیاری از شرکت ها و فروشگاه های زنجیره ای جهان

دسته: اخبار و تحولات تاریخ: بازدید: 136

Starbucks، Nordstorm ،Whole Foods، بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای و شرکت های جهان هم اکنون بیت کوین را در پرداخت های خود می‌پذیرند.

بعد از ظهر یک روز گرم در ماه مه است و کمرون وینکلوس (Cameron Winklevoss) کارآفرین آمریکایی تصمیم می‌گیرد یک نوشیدنی از فروشگاه زنجیره‌ای Starbucksخریداری کند.

کمرون قهوه سرد کوچکی سفارش می‌دهد. او در گوشی تلفن همراه خود نسخه بتا اپلیکیشن جدید Spedn را باز می‌کند که توسط استارت آپ پرداخت Flexaساخته شده است. یک QR کد را در مقابل اسکنر Honeywell قرار داده و مبلغ نوشیدنی را با استفاده از ارز دیجیتالی که به همراه برادرش ابداع کرده‌ است پرداخت کرد. این ارز دیجیتال بر روی بلاک چین اتریوم طراحی شده است.

در برخی نقاط جهان آنچه اتفاق افتاده است را می‌توان تاریخی دانست. کمرون می‌گوید ما سرانجام وعده پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال را تحقق خواهیم بخشید و احتمالاً این اتفاق زمان زیادی خواهد برد. این موفقیت بزرگی برای فروشگاه ها و مغازه داران خواهد بود و این تراکنش‌ها کاملاً رایگان هستند.

مشکل آنجاست که Starbucks با پذیرش آنچه که بسیاری از شرکت‌های بزرگ دیگر (که پرداخت ارز دیجیتال را پذیرفتند) انجام می‌دهند، مشکل دارد.

در روز‌های بعد هیچ کدام از شرکت های Geminiکه ارز دیجیتال را نگهداری می‌کند و Flexaشرکتی که اپلیکیشن پرداخت با ارز دیجیتال را ایجاد کرده قادر نیستند تأیید مشتریان خود را از طریق ایمیل بگیرند و فقط به صورت عمومی درباره آن صحبت می‌کنند. با این وجود تمام شواهد به این حقیقت اشاره می‌کنند که برخی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین شرکت ها در جهان در حال پذیرش بیت کوین (BTC)، اتر (Ether)، لایت کوین (Lite coin)، بیت کوین کش (BCH)، زی کش (zcash) و (GUSD) (Gemini Dollar) (ارز با پشتوانه دلار آمریکا که در حساب شرکت هلدینگ بانکداری و خدمات مالی State Street ذخیره شده بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است) هستند.

رسید‌های ارائه شده به نشریه فوربس از تعدادی از آزمایش کنندگان نسخه بتا اپلیکیشن پرداخت Spedn تأیید می‌کند که خرید‌های ارز های دیجیتال در Game Stop، فروشگاه زنجیره ای خرده فروشی Bed Bath &Beyond و سوپر مارکت‌ های زنجیره‌ای Whole Foods انجام شده است. ایمیل های شرکت Barners & Noble، Office Depot و Nordstorm که توسط شرکت Flexa ارائه شده نیز مشارکت این فروشگاه ‌ها را در پروژه تأیید می‌کند. بر اساس داده ‌های Flexaبه طور کلی 89%کابران نسخه بتا اپلیکیشن ارز دیجیتال را در حداقل یکی از مکان‌های اعلام شده استفاده کردند و 81% آنها بیش از یک بار در یک مکان پرداخت داشتند.

بنا به گفته Flexaشرکت‌ هایی که هم اکنون به طور رسمی این ارز‌های دیجیتال را می‌پذیرند عبارت اند از: Barnes &Noble، Baskin Tobbins، Bed Bath & Beyond، Caribou Coffee، Carte & Barrel، Express، GameStop، Jamba Juice، Lowe’s، Nordstorm، Office Depot & OfficeMax، Pecto، Regal Cinemas، Ulta Beauty و Whole Foods Market که متعلق به آمازون است. البته Starbucks نیز علیرغم آنکه بخشی از راه اندازی رسمی نبوده است در این فهرست قرار دارد. در کل انتظار می‌رود تا پایان امسال تقریباً 100 فروشگاه پذیرش بیت کوین و سایر ارز‌ های دیجیتال را از طریق اپلیکیشن Spedn آغاز کنند.

تایلر وینکلوس (Tyler Winklevoss) مدیر عامل Gemini و برادر کمرون وینکلوس می‌گوید صنعت ارز دیجیتال بیش از امکانات خود وعده داده و در تحقق این انتظارات موفق نبوده است. و این اولین باری است که ما واقعاً پرداخت با ارز دیجیتال را تجربه می‌کنیم.

اگر بخواهیم کاملاً شفاف بگوییم، این یک معامله بسیار بزرگ است. برای صنعتی که در گمنامی متولد شده، در محیطی که بر ضد ارز دیجیتال است رشد کرده و در بازار سیاه وب عمیق آزمایش شده است. این آغاز فاز جدیدی از پذیرش این فعالیت و اشتراک آن توسط اکثریت مردم است. اما واضح است که هیچ کدام از این شرکت ها به طور مستقل اعلام نکردند که در حال پذیرش ارز دیجیتال هستند.

با وجود خرید کمرون، Starbucksتنها شرکتی است که به درخواست ها پاسخ داده و ادعا کرده است با Geminiو Flexa کار نمی ‌کند. یکی از دلایل احتمالی این است که در اوت 2018 Starbucks اعلام کرد که شریک صرافی ارز دیجیتال Bakktبوده است و به بورس سهام نیویورک در تبدیل دارایی‌های ارز دیجیتال به دلار آمریکا کمک کرده است تا در صورت پرداخت در فروشگاه هایشان پذیرش شوند.

اما Flexaچگونه به کمرون اجازه داده است که پرداخت ارز دیجیتال در Starbucksرا انجام دهد و سایر 15 شرکت دیگر چگونه این کار را انجام دادند؟ ابتدا کاربران باید برنامه را از فروشگاه اپل (App Store) دانلود کنند و دارایی های برگزیده خود را که می‌توانند از هر کیف پول ارز دیجیتالی باشد به آن ارسال کنند.

در حالی که Gemini سرمایه های ارز دیجیتال را نگهداری می‌کند، Spedn با تولید یک QR Code یک بار مصرف در صفحه نمایش تلفن همراه که توسط اسکنر فروشگاه مربوطه اسکن می‌شود از پرداخت‌ ها محافظت می‌کند و مبلغ را به حساب مشتری منظور می‌کند. در حالی که مشتری رسید خرید را به عنوان یک کارت هدیه نشان می‌دهد، Spedn پرداخت به مغازه دار را در تاریخ بعد پنهان می‌کند.

بنا به گفته تایلر اسپالدینگ (Tyler Spalding) مدیر عامل  Flexaیا رقبای آن از جمله BitPay، Coinbase و Circle Pay دو دلیل برای استفاده از محصولاتی مانند Flexaتوسط مغازه داران وجود دارد. به عنوان اولین دلیل می توان گفت از آنجا که تراکنش‌ های ارز دیجیتال دائمی است، آنها به Spednاطمینان لازم جهت قطع درخواست های بازگشت وجوه را می‌دهند. فرایندی که به آن بازپرداخت نیز می‌گویند. شرکت مشاوره Javelin Strategyتخمین می‌زند که بازپرداخت ها در سال 2017 برای فروشگاه ها هزینه‌ ای معادل 31میلیارد دلار داشته است. اسپالدینگ می‌گوید ما یک پرداخت غیر قابل بازگشت تأیید شده داریم که با استفاده از هیچ روش فعلی دیگری امکان پذیر نیست.

اسپالدینگ محقق پیشین ناسا (NASA) و مدیر سیستم‌ های فضایی لاکهید مارتین (Lockheed Martin)  می‌گوید دومین مزیت برای فروشگاه‌ ها آن است که پردازش هر تراکنش پرداخت با هر اندازه ای برای شرکت او فقط 4 سنت هزینه دارد. بر اساس داده های بانک Federal Reverse U.S.و با توجه به میانگین کارمزد مبادلات در سال 2017 که بسته به ارزش تراکنش و درصد کارمزد بین 0.22 و 0.52$ است، فضای کافی برای مذاکره و سود آوری وجود دارد. برای تراکنش های بزرگ تر، سود Flexaمی‌تواند بسیار زیاد باشد و این می‌تواند پس اندازی برای فروشگاه ‌ها باشد. اسپالدینگ می گوید آنچه که آنها پرداخت می‌کنند ما  کمتر از آن پرداخت می‌کنیم. برای آنکه ایده ای نسبت به آنچه که تحت خطر است داشته باشیم اشاره می‌شود به گزارش Nilsonکه در آن گفته شده 5.93 تریلیون دلار در پرداخت کارت ‌های اعتباری سنتی موجب ایجاد 88.39 میلیارد دلار در کارمزد‌ها شده است.

اولین باری که ایده پرداخت با استفاده از بیت کوین به ذهن اسپالدینگ رسید او مدیر فنی استارت آپ کارت هدیه Raiseبود و با ابزار‌های جایگزین برای پرداخت آشنا بود. از این رو زمانی که یک دارنده بلیط فصلی می‌خواست به او دو بلیط به ارزش 10000$بیت کوین بفروشد، شگفت زده نشد و این پیشنهاد را پذیرفت. او گفت این تراکنش بسیار ارزشمند است.

Spednاولین برنامه‌ای است که توسط Flexa Networkپشتیبانی شده است. Flexaیک شبکه پرداخت مبتنی بر اتریوم است که شبیه به Visaیا  Mastercardاما برای پرداخت ارز دیجیتالاست. برای حضور در شبکه Flexa، Spednوسایر فروشگاه‌ها باید Flexacoinارز بومی Flexaرا به عنوان وثیقه بگذارند. اپلیکیشن ها باید در درون شبکه این وثیقه را قرار دهند تا به برنامه های آنها اجازه پرداخت داده شود.

علاوه بر اجازه دسترسی به سازندگان در شبکه، توکن به شرکت سرمایه گذاری Pantera Capital و سایر سرمایه گذاران فروخته خواهد شد تا 14.1 میلیون دلار در ICOخصوصی جهت توسعه سرمایه گذاری کنند.

بر اساس اعلام سایت CoinGecko یک هفته پیش از اعلام امروز، قیمت یک flexacoin30% کاهش یافت و به 0.0053$رسید، اما در 30 روز گذشته به 108% افزایش یافته است.

شرکت های شناخته شده پذیرفته اند که اپلیکیشن Spednبزرگ ترین و شناخته شده ترین برنامه برای پذیرش ارز دیجیتال است، اما اولین در بین آنها نیست. در حقیقت این برنامه جدید‌ترین اپلیکیشن در موج دوم شرکت هایی است که ارز دیجیتال را پذیرفته اند. در اوایل تاریخ بیت کوین تعدادی از شرکت‌های معروف مانند CheapAir، Microsoft، Overstock.com، Redditو Expediaشروع به پذیرش ارز دیجیتال کردند. OpenBazaar هم یک بازار آنلاین است که به فروشندگان خود اجازه می‌دهد انواع مختلفی از ارز‌های دیجیتال را  به عنوان پول کالا‌ها دریافت کنند.

در سال 2018 با سقوط قیمت بیت کوین از 19000$ به 5000$، Expedia، Reddit و تعدادی از شرکت‌های دیگر پذیرش بیت کوین را متوقف کردند که نشان دهنده عدم تمایل استفاده از بیت کوین به دلیل نوسان قیمت بود. شعار آن زمان "hodl" بود که غلط املایی کلمه "hold" است، یعنی  نگه داشتن و عدم خرید و فروش بیت کوین. نام اپلیکیشن Spednنیز از "spend" به دست آمده که می‌تواند پیام خرید و فروش بیت کوین را به همراه داشته باشد.

یک تفاوت مهم بین نسل اول شرکت‌هایی که ارز دیجیتال را پذیرفته‌اند و آنهایی که به تازگی اعلام پذیرش کرده‌اند، ابداع جدید استیبل کوین هایی شبیه به Gemini Dollar و USD Coin است که به کاربران مزیت استفاده از ارز دیجیتال را بدون خطر نوسان قیمت می‌دهد.

موسس Flexa می‌گوید: "رویای ما آن است روزی فرا رسد که نه تنها در ایالات متحده بلکه در سراسر جهان با هر کوینی بتوان از هر فروشگاهی خرید کرد." امری که با توسعه و افزایش محبوبیت ماینینگ بیت کوین دور از دسترس نیست.

دیدگاه خود را بنویسید