درخواست ماینر های بیت کوین چینی برای حضور در ایران و ... (اخبار ماینینگ و ارز دیجیتال ۲۰ تیر ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

ماینر‌های چینی از ایران خواستند به آنها اجازه دهد در ایران بیت کوین استخراج کنند

ماینر‌های ارز دیجیتال چین از طریق کانال‌های رسمی از دولت ایران خواستند به آنها اجازه ماینینگ ارز دیجیتال را در ایران بدهد. به گفته محمد شرقی مدیر انجمن بلاک چین ایران (یک انجمن غیر انتفاعی که در زمینه  فناوری بلاک چین فعالیت می‌کند)، مذاکراتی با ماینر‌های چینی درباره برنامه آنها برای حضور در ایران انجام شده است.

چینی‌ها درخواست هایی از طریق کانال های رسمی برای ماینینگ ارز دیجیتال در مناطق آزاد داشته اند. پیش از آن نیز کشور تعداد قابل توجهی ماینر بیت کوین را جذب کرده است، به خصوص ماینر‌های چینی که به دلیل برق ارزان 6 سنت در هر کیلو وات ساعت تمایل پیدا کردند در ایران عملیات استخراج بیت کوین را انجام دهند.

با پیوستن ماینر‌های چینی که بازیگران بزرگی در ماینینگ بیت کوین هستند، این صنعت در ایران به شدت گسترده شد. ماه گذشته مصرف برق در ایران 7% افزایش یافته است که منجر به آن شد مسئولان به دنبال اتخاذ تصمیماتی جهت ساماندهی و تعیین تعرفه برق برای ماینر‌ها شوند. به دنبال آن مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق هشدار داد برق تأسیسات ماینینگ غیر قانونی قطع خواهد شد.

اما شرقی معتقد است بیشتر سر و صدا‌های به وجود آمده درباره اثرات زیان آور این اقدام بزرگ نمایی شده است. او پیشنهاد داد به دلیل نگرانی های حاصل از فعالیت‌های زیر زمینی، وزارت نیرو مقرراتی برای ماینینگ ارز دیجیتال تدوین کند که مجوز برق تجاری و صنعتی را به ماینر‌ها بدهد. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز روز یکشنبه تصدیق کرد که چینی‌ها علاقه مند به حضور در بازار ارز دیجیتال ایران هستند.

محمد شرقی هم چنین گفت: "اگر تقاضایی برای سرمایه گذاران خارجی در این رابطه وجود دارد، وزارت نیرو می‌تواند از مزایای آن بهره مند شده و پذیرای آنها جهت توسعه زیرساخت باشد."

سامسونگ بلاک چین و کیت توسعه نرم افزار غیر متمرکز را منتشر کرد

شرکت سامسونگ انتشار بلاک چین و کیت توسعه نرم افزاری (SDK) برنامه غیر متمرکز (DApp) خود را در وب سایت خود معرفی کرد.

بر اساس این اعلام کیت توسعه نرم افزاری بلاک چین سامسونگ، اجازه مدیریت حساب و بکاپ گیری، پرداخت، امکانات امضای دیجیتال، ذخیره کلید خصوصی و پشتیبانی از سایر کیف پول‌های سرد را فراهم می‌کند. صفحه SDK هم چنین توضیح می‌دهد که در میان کیت ها این SDK فوق العاده ترین است.

همان طور که در ماه فوریه گزارش شد Galaxy S10 گوشی هوشمند جدید سامسونگ امکان ذخیره سازی کلید خصوصی ارز دیجیتال را دارد. در ماه مه شایعاتی به جریان افتاد که سامسونگ امکانات بلاک چین را  بر روی مدل‌های اقتصادی و ارزان تر گوشی های هوشمند خود ارائه می‌دهد.

سامسونگ هم چنین اعلام کرد که این شرکت از بلاک چین به عنوان یکی از فناوری های کلیدی برای شبکه انتقال دیجیتال خود استفاده می‌کند. شرکت HTC رقیب سامسونگ نیز در ماه مه گوشی هوشمند Exodus 1S را معرفی کرد که یک نود کامل بیت کوین است.

پذیرش پرداخت های شبکه لایتنینگ بیت کوین توسط آمازون، اوبر و خرده فروشان

Fold استارت آپ ارز دیجیتال، وعده پرداخت های سریع بیت کوین را پس از یکپارچه سازی عملکرد شبکه لایتنینگ داد. اپلیکیشن پرداخت ارز دیجیتال Fold پشتیبانی از شبکه لایتنینگ بیت کوین را به امکانات خود اضافه کرد که به کاربران اجازه می‌دهد پرداخت‌های خود را به سرعت انجام دهند. این اپلیکیشن توسط فروشگاه های بزرگی همچون آمازون و اوبر نیز پشتیبانی می‌شود.

Fold استارت آپی است که در سال 2014 در بازار ظهور پیدا کرد و به نظر می‌رسد می‌تواند در حوزه پرداخت های ارز دیجیتال پیشگام باشد. پس از موفقیت اولیه، شرکت همزمان با فراگیر شدن بیت کوین با موانعی روبه رو شد. شبکه بسیار متراکم شد و کارمزد‌ها افزایش یافت که باعث شد عملکرد مناسب برای Fold دشوار شود. به گفته مدیر عامل Fold زمان تأیید طولانی و کارمزد‌های بالا بر روی شبکه آنرا برای بیشتر مشتری‌ها و موقعیت های خرده فروشی غیر قابل استفاده کرد.

فقط این این استارت آپ نبود که با چنین مشکلی رو به رو بود. مسائل مشابهی برای فروشگاه های مختلف که پذیرش بیت کوین را آغاز کردند به وجود آمد. این روند  باعث شد فروشگاه هایی که کار با بیت کوین را آغاز کرده بودند نیاز به یک راهکار قابل توسعه مطمئن و شبکه لایتنینگ را احساس کنند، یک پروتکل لایه 2 برای شبکه بیت کوین به حل این مشکل کمک کرد.

مدیر عامل استارت آپ Fold اطمینان دارد که راهکار جدید، پرداخت از طریق بیت کوین را به جریان خواهد انداخت. در فوریه گذشته Fold شبکه Lightning Pizza را برای آزمایش گزینه‌های پرداخت جدید راه اندازی کرد. این شبکه برای آزمایش این فرضیه راه اندازی شد که در صورت آسان شدن پرداخت‌های بیت کوین و پاداش های آن مانند استفاده از یک کارت اعتباری، آیا افراد رویه پیشین خود را در نحوه پرداخت تغییر خواهند داد یا نه.

با وجود ارائه تراکنش های سریع و ارزان، شبکه لایتنینگ توجه ها را به خود جلب نکرده است. با این حال پذیرش آن در سال 2019 رشد داشته است. برای نمونه Electrum اولین کیف پول ارز دیجیتال مهمی است که اواخر سال جاری شبکه لایتنینگ را با امکانات خود تجمیع خواهد کرد.

دیدگاه خود را بنویسید