سه فاکتور کلان اقتصادی که قیمت بیت کوین را به بالای 12000 دلار هدایت می کند و...(اخبار ماینینگ و بلاک چین ۱۵ مرداد ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

قیمت بیت کوین طی چند روز اخیر افزایش یافته است. از دیدگاه اقتصاد کلان عواملی پشت این افزایش قیمت وجود دارد که در بلند مدت می‌تواند سبب افزایش بیشتر قیمت این ارز دیجیتال شود

قیمت بیت کوین طی چند روز اخیر افزایش یافته است، اما دلایل پشت آن می‌تواند در بلند مدت سبب افزایش قیمت بیشتر این ارز دیجیتال شود. با در نظر گرفتن قیمت کنونی معامله بیت کوین، دلایل اصلی که صنعت ارز دیجیتال برای افزایش قیمت اخیر مشخص کرده به شرح زیر می‌توان بیان کرد.

۱.سهام جهانی در حال سقوط

تأثیر جنگ تجاری بین آمریکا و چین می‌تواند مزیتی برای بیت کوین باشد. ادامه تنش‌ها تأثیر خود را در روز سه شنبه بر روی سهام جهانی نشان داد. همان گونه که Tim Draper سرمایه گذار سریالی اشاره کرد داو جونز (Dow Jones) و نزدک (Tim Draper) به ترتیب 2.9% و 3.4% سقوط کردند. داو جونز بدترین روز معاملات خود را در سال سپری کرد. هم زمان بیت کوین در آخرین سری از جهش های خود پس از چند هفته روند نزولی، 3.2% رشد داشت. یک هفته قبل بیت کوین حدود 9500$ معامله می‌شد.

۲.سرمایه گذاران متوجه شدند که بیت کوین می‌تواند در برابر زیان های مالی از آنها محافظت کند

کارایی قیمت کنونی این نگرش را تقویت می‎کند که بیت کوین به طور فزاینده‌ای می‌تواند به عنوان ابزاری جهت محافظت در برابر خسارات مالی مفید واقع شود.

همان گونه که Jake Chervinsky مشاور حقوقی حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال روز سه شنبه اشاره کرد، این یک مورد استفاده ضروری است که با استفاده از بیت کوین و برای کاهش وابستگی به سیستم مالی متمرکز طراحی شده است. او به طور خلاصه گفت: "بیت کوین دقیقاً در حال انجام آن چیزی است که برای امروز طراحی شده است." نظرات او در رسانه های جریان اصلی بازتاب داشت. به طوری که شرکت مشاوره AgecroftPartners به CNBC گفت ویژگی‌های بیت کوین در زمینه محافظت در برابر زیان های مالی آنرا به دارایی مورد علاقه شرکت برای سرمایه گذاری در آینده تبدیل کرده است.

۳.بیت کوین از بازی متهم کردن ارز‌های فیات سود می‌برد

به عنوان بخشی از جنگ تجاری، ایالات متحده این هفته چین را به عنوان دستکاری کننده ارز توصیف کرد. این اتهام پس از آن مطرح شد که پکن سیاست خود را در حمایت از یوان تغییر داد و اجازه داد ارزش آن در برابر دلار پایین بیاید.

استیون منوشین (Steven Mnuchin)  وزیر خزانه داری آمریکا گفتاین به نوبه خود به چین یک امتیاز رقابتی غیر منصفانه را در تجارت جهانی می‌دهد. چین نیز با هشدار نسبت به اینکه آمریکا نظام بین الملل را به عمد تخریب می‌کند به اقدام تلافی جویانه دست زد.

Kyle Bass موسس شرکت Hayman Capital Management در مصاحبه‌ای با Yahoo گفت:

"اگر شما در آسیا، چین و یا در یک سیستم ارزی بسته هستید، یا اگر در هنگ کنگ هستید و به نظر می‌رسد نمی‌توانید تبدیل دلار هنگ کنگ به دلار آمریکا را انجام دهید چه می‌خرید؟"

جرمی آلایر(Jeremy Allaire) مدیر عامل شرکت پرداختCircle هم بر این باور است که شرایط در چین به گونه‌ای پیش می‌رود که سرمایه گذاران با بازار ارز دیجیتال تعامل بیشتری داشته باشند.

"بشر هم اکنون یک مکانیسم غیر حاکمیتی و با امنیت بالا برای ذخیره ارزش ایجاد کرده که می‌تواند همه جا وجود داشته باشد."

منبع: کوین تلگراف

یک ساتوشی ارزشمند‌تر از پول رایج ۷ کشور جهان

۱.ریال ایران

۲. دانگ ویتنام

۳.روپیه اندونزی

۴.فرانک گینه

۵.لئون سیرالئون

۶.کیپ لائوس

۷.سوم ازبکستان

یک ساتوشی ارزش زیادی ندارد، اما هدفمند است. ساتوشی یک میلیونیوم بیت کوین و کوچک ترین واحد قابل تقسیم بیت کوین است. اگر قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار برسد، یک میکرو بیت کوین یک دلار ارزش خواهد داشت و یک ساتوشی معادل یک سنت خواهد بود. با این وجود یک ساتوشی هم اکنون از پول رایج چند کشور ارزشمند‌تر است. یعنی در برخی کشور‌ها با داشتن تنها یک صدم بیت کوین شما یک میلیونر هستید!

۱.ریال ایران

وقتی این سوال مطرح می‌شود که چقدر برای خرید یک ساتوشی باید بپردازید ریال ایران در بالای نمودار (یا شاید بهتر باشد بگوییم پایین نمودار) قرار می‌گیرد. زمانی که آمریکا به صورت یک جانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تحریم‌ها را دوباره اعمال کرد، اقتصاد ایران با مشکلات فراوانی رو به رو شده است.

مقامات ایران در اقدامی ابتدا بیت کوین و ارز‌های دیجیتال را ممنوع کردند؛ اما به تازگی ماینینگ ارز دیجیتال در کشور تصویب شده است. ارزش پول ملی کاهش یافته است شما برای یک ساتوشی باید 5 ریال بپردازید.

۲.دانگ ویتنام

دانگ ویتنام در مکان دوم قرار دارد. برای یک ساتوشی باید 2.75 دانگ پرداخت کرد. شاید این یک هشدار علیه گرایشات ضد رمز ارز باشد. تابستان گذشته بانک مرکزی ویتنام واردات تجهیزات ماینینگ ارز دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. به دنبال آن فعالیت های مرتبط با ارز دیجیتال نیز ممنوع شد. با اعلام مجوز مبادله ارز دیجیتال که ابتدای امسال اعلام شد این موضع سخت گیرانه به نظر می‌رسد تسهیل شده است.

آیا این امر می‌تواند چشم انداز پول ملی این کشور را بهبود بخشد؟ باید منتظر ماند و دید.

۳.روپیه اندونزی

اندونزی دیگر کشوری است که ارز‌های دیجیتال را به کلی ممنوع کرده است. متأسفانه بیشتر اقدامات اخیر نیازمند سرمایه گذاری بیشتر و تنظیم مقررات ضد پولشویی است و باعث شده معامله کنندگان بیت کوین از مبادلات ارز دیجیتال خود به نفع LocalBitcoins منصرف شوند. LocalBitcoins یک شرکت استارت آپی است که در زمینه معاملات بیت کوین صرف نظر از واحد پول محلی فعالیت می‌کند. یک ساتوشی 1.7 روپیه اندونزی ارزش دارد.

۴.فرانک گینه

جمهوری آفریقایی گینه از فرانک گینه برای پول ملی خود استفاده می‌کند. یک ساتوشی 1.08 فرانک گینه ارزش دارد. فرانک گینه به 100 سنتیم تقسیم شده است، اگرچه تاکنون کوین یا اسکناسی با این واحد منتشر نشده است.

۵. لئون سیرالئون

سیرالئون دیگر کشور آفریقایی سال گذشته اولین کشوری بود که از بلاک چین برای انتخابات ریاست جمهوری استفاده کرد. شما می‌توانید یک ساتوشی را با 1.08 لئون داشته باشید.

۶.کیپ لائوس

ارزش ساتوشی 1.02 واحد از پول ملی لائوس است.

۷.سوم ازبکستان

ازبکستان یکی از سه کشوری است که تمایل خود را جهت انتشار اوراق قرضه به پشتوانه بیت کوین به صندوق بین المللی پول اعلام کرده است. اهمیت این اقدام زمانی مشخص می‌شود که بدانیم برای خرید یک ساتوشی باید 1.02 واحد از پول این کشور را پرداخت کرد.

منبع: بیت کوینیست

IBM پلتفرم بلاک چین جدید خود را برای مدیریت داده‌های تأمین کنندگان راه اندازی می‌کند

IBMغول فناوری و شرکت بلاک چین Chainyard به طور مشترک یک شبکه بلاک چین برای مدیریت زنجیره تأمین توسعه دادند. IBM خبر این پلتفرم را روز 5 اوت با کوین تلگراف به اشتراک گذاشت.

در کنار IBM، اعضای بنیان گذار شبکه Trust Your Supplierشرکت‌های فناوری همچون سیسکو، لنوو، نوکیا، اشنایدر الکتریک، شرکت دارویی GlaxoSmithKline و شرکت مخابراتی Vodafone هستند. این محصول بر روی پلتفرم بلاک چین IBM قرار گرفته و هدف آن حذف فرایند‌های دستی وقت گیر و کمک به کاهش خطر کلاهبرداری و به وجود آمدن خطا است.

Trust Your Supplier بر روی شبکه بلاک چین یک پاسپورت دیجیتال برای هویت تأمین کننده ایجاد می‌کند که او را قادر می‌سازد اطلاعات را با خریداران منتخب در شبکه به اشتراک بگذارد. با استقرار این پلتفرم کاربران می‌توانند زمان و هزینه مرتبط با کنترل، اعتبارسنجی و مدیریت تأمین کنندگان جدید را کاهش دهند.

Renee Ure مدیر ارشد زنجیره تأمین گروه دیتاسنتر Lenovo گفت:

"بلاک چین این قابلیت را دارد که به طور کامل چگونگی مدیریت شبکه تأمین کننده را برای آینده متحول کند. از طریق Trust Your Supplier خریداران و تأمین کنندگان با کاهش هزینه و پیچیدگی و افزایش سرعت متوجه مزایای تهیه از از طریق بلاک چین خواهند شد."

IBM توسعه طرح‌های بلاک چین را ادامه خواهد داد

شبکه Trust Your Supplierبه مجموعه‌ای از پروژه های مبتنی بر بلاک چین IBM می‌پیوندد. در اواسط ماه ژوییه، شرکت تعداد حق ثبت اختراعات بلاک چین در ایالات متحده را که از سال 2018 محفوظ بوده سه برابر کرده است. ماه گذشته نیز شرکت سیگیت (Seagate) با همکاری IBM وارد فاز پایلوت پروژه بلاک چین خود جهت مقابله با هارد دیسک های تقلبی شده است. هدف پروژه کمک به تولید کنندگان و شرکای تجاری برای تأیید اصالت هارد دیسک‌ها با استفاده از پلتفرم بلاک چین است.

دیدگاه خود را بنویسید