عرضه بیت کوین می تواند به بیش از ۲۱ میلیون افزایش یابد و ...(اخبار ماینر و ارز دیجیتال ۱۵ مهر ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

ماکزیمم موجودی بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است که از آن مقدار تاکنون ۱۸ میلیون استخراج شده است. اما عرضه واقعی کوین ها به دلیل شکل های مختلف اقدامات مرتبط با ذخیره کسری در اقتصاد می‌تواند بیشتر باشد.

دارندگان بیت کوین ممکن است به سمت اقدامات ذخیره کسری گرایش پیدا کنند. اما بیت کوین واقعی و دسترس پذیر به واقع کمیاب است.

اریک وال (Eric Wall) کارشناس ارز دیجیتال می‌گوید:

"بیت کوین چقدر می‌تواند بیشتر از ذخیره 21 میلیونی در دسته بندی‌های مختلف نقدینگی (M1, M2, M3) توسعه پیدا کند؟ من مبادلات بسیاری را می‌شناسم که امروزه به طور کامل پشتیبانی نمی‌شوند (ارائه خدمات به مشتریان بزرگ)، اما کنجکاو هستم که بدانم آیا پردازنده‌ها پذیرش سند غیر رسمی تأیید بدهی (IOU) را به عنوان یک پرداخت معتبر آغاز می‌کنند."

نگه دارندگان بیت کوین ممکن است به سمت ذخیره کسری جذب شوند

وال هشدار می‌دهد چیزی نمی‌تواند گسترش موجودی دارندگان بیت کوین را متوقف کند. این کار می‌تواند به شیوه بانک ها انجام شود که دارای یک سبد دارایی هستند، اما می‌توانند آنرا بدون از دست دادن کنترل خود بر آن وام دهند.

وال معتقد است استفاده از بیت کوین ممکن است موجب افزایش عرضه پول شود که شبیه به ترکیبی از فعالیت‌های بانک های مرکزی و بانک های تجاری است.

در حال حاضر بیشتر پذیرندگان بیت کوین تمایل به نگهداری بیت کوین در کیف پول های شخصی خود دارند. اما خدمات نگهداری برای دارایی های دیجیتال در حال گسترش است. Coinbase تاکنون در این راستا چندین کیف پول ارائه کرده است. خرید و فروش هایی که پلتفرم مبادله بکت (Bakkt) انجام می‌دهد نیز بر اساس بیت کوین هایی است که از طرف مشتریان خود نگهداری می‌کند. Wall هشدار می‌دهد که این اولین مرحله استفاده از IOU به جای استفاده مستقیم از بیت کوین است.    

این نوع استفاده از بیت کوین با سفته هایی قابل مقایسه است که توسط صرافی ها برای طلای واقعی ذخیره شده در خزانه بانک منتشر می‌شود. با این وجود طرفداران پول قوی معتقدند هر شکلی از بانکداری ذخیره کسری می‌تواند هدف اصلی بیت کوین را شکست دهد.

شاید صرافی ها بهترین کاندید تورم عرضه واقعی بیت کوین باشند، نظرات منتشر شده در شبکه های اجتماعی بازتاب دهنده این نظریه است. در حال حاضر اپراتور‌های بازار می‌گویند که بیت کوین را در کیف پول های سرد خود نگهداری می‌کنند، در حالی که یک ورودی به پایگاه داده برای معامله کنندگان صادر می‌کنند. با اضافه شدن وام و خرید و فروش مارجین، صرافی ها می‌توانند تأثیر بیت کوین و کوین های نگهداری شده را افزایش دهند.

بیت کوین واقعی و دسترس پذیر، کمیاب است

صرافی ها حدود 1.5میلیون بیت کوین هر روز معامله می‌کنند که نشان دهنده بخش کوچکی از موجودی است. تخمین خرید و فروش های انجام شده در فرابوس (OTC) سخت تر است. شبکه بیت کوین بین 300 میلیون دلار تا 4 میلیارد دلار از ارزش تراکنش روزانه را تشکیل می‌دهد که هنوز کسری از کل ارزش بازار 144 میلیارد دلاری بیت کوین است.

از طرفی موجودی قابل دسترسی و واقعی کوین های بیت کوین تا حدودی کاهش یافته است. برخی از کوین ها که هرگز انتقال داده نشده‌اند متعلق به بلاک های اولیه هستند که احتمال داده می‌شود توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شده‌اند. برخی کوین ها به دلیل گم شدن کلید خصوصی قفل شده‌اند و بازیابی آنها امکان پذیر نیست. برخی کوین ها توسط دولت ها و آژانس های اجرای قانون توقیف شده‌اند. ماینر‌ها ممکن است از فروش بیت کوین هایی که به تازگی استخراج شده‌اند در یک بازار OTC خاص خودداری کنند.

تخمین ها نشان می‌دهد که 50-30% بیت کوین ها ممکن است به دلایلی خارج از گردش باشد. تا حالا کسی تلاش نکرده که از کوین های قفل شده استفاده کند یا ادعای مالکیت آنها را داشته باشد و IOU صادر کرده باشد. تنها استثنا کریگ رایت Carig Wrihgt است که ادعا می‌کند صاحب ذخیره ساتوشی ناکاموتو است، و فقط نمی‌تواند خودش کوین‌ها را باز کند.


اگر صرافی ها مبادلات خود را براساس ساتوشی انجام دهند بیت کوین می‌تواند خریداران جدیدی پیدا کند

صرافی هایی که ارز فیات را با بیت کوین یا سایر ارز‌های دیجیتال مبادله می‌کنند بهتر است با استفاده از ساتوشی خریداران جدیدی جلب کنند.

اگر بیشتر ورودی های یک صرافی از $/Bitcoin به $/sats تغییر پیدا کند افراد تردید کمتری در استفاده از بیت کوین خواهند داشت. گرایش به واحد بیت کوین به طور باور نکردنی قدرتمند است و تاکنون تأثیر آن بر سرمایه گذاران خرد در نظر گرفته نشده است.

مقادیر کسری و اعشاری می‌تواند خریداران را دفع کند

بیت کوین به دلیل قیمت نسبتاً بالای آن به یک دارایی غیر منتظره تبدیل شده است. یک بیت کوین اکنون یک دارایی غیرمعمول است و به صورت بالقوه می‌تواند مانع جذب خریداران جدید شود. کسری از بیت کوین غیر شهودی به نظر می‌رسد و در عوض استفاده از کوچک ترین واحد یعنی ساتوشی می‌تواند خریداران را حتی با چند دلار ترغیب کند.

واحد ساتوشی پس از خلق بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو به این نام شهرت یافت و کوچک ترین واحدی است که می‌تواند به صورت مستقل به عنوان یک مقدار ثبت شده در بلاک چین وجود داشته باشد. هر بیت کوین شامل 100 میلیون ساتوشی است و واحدی است که بسیار کوچک است، به طوری که نمی‌تواند حتی کارمزد تراکنش خود را پرداخت کند. اما ارزش 100,000 ساتوشی اکنون حدود 80 سنت است.

واحد ساتوشی به طور گسترده‌ توسط بات هایی استفاده می‌شود که مقادیر بسیار کوچکی از بیت کوین را برای برای بازدید تبلیغات به اشتراک می‌گذارند. اما صرافی ها معمولا درخواست کمی برای خرید یا برداشت ساتوشی دارند.

یکی از مشکلات استفاده از ساتوشی آن است که این واحد‌ برای انجام یک تراکنش معنا دار بسیار کوچک است. مسئله بعدی آن است که حتی آلت کوین های ارزان هم برای خریداران جذاب نیستند.

برخی معتقدند زمان درست برای سوئیچ به ساتوشی هنوز فرا نرسیده است. مفسران زمان این تغییر را در صورت فراتر رفتن قیمت بیت کوین از 100,000$ پیشنهاد می‌کنند. اما با قیمت کنونی بیت کوین که حدود 8,000$ است این واحد حساب هم چنان به عنوان یک گزینه مطرح است.

به دست آوردن مقادیر کوچک بیت کوین یا در اصطلاح "stacking sats" به عنوان یک مسیر بالقوه برای  مشارکت آتی در اقتصاد بیت کوین دیده می‎شود. ایده اصلی، به دست آوردن یک بیت کوین کامل است در حالی که به دلیل عرضه محدود کوین‌ها، کمیاب است. کارگزارانی چون Bitpanda تاکنون برنامه های پس انداز منظمی ارائه کرده‌اند که مسیری برای جمع کردن ساتوشی فراهم می‌کند. اما مانع دیگر کارمزد‌هایی است که حتی برای تراکنش های نسبتاً کوچک اعمال می‌شود و هم چنین کاهش هایی که توسط صرافی‌ها و کارگزاران انجام می‌شود.

پرداخت های کوچک بیت کوین منبع دیگری از ساتوشی است که از سرویس هایی مانند Satoshipay استفاده می‌کند.

سودمندی ساتوشی بخشی از نظریه موسوم به hyperbitcoinization است، رویداد بالقوه ای که در آن بیت کوین جایگزین تمام ارز‌ها می‌شود. در این سناریو ساتوشی به یک واحد معنا دار تبدیل می‌شود. اما تا آن زمان حجم بالایی از ارزش بیت کوین توسط دارندگان بزرگی که صاحب هزاران بیت کوین هستند کنترل می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید