فناوری ماینینگ بیت کوین فوتونیک تحولی جدید در ماینینگ و بهینه سازی مصرف انرژی و ... (اخبار ماینر و ارز دیجیتال ۱۰ آذر ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

سه محقق در دانشگاه کارولینا مقاله ای منتشر کردند و سیستمی به نام اثبات کار نوری (Optical Proof of Work (OPOW برای استفاده در ماینینگ بیت کوین ارائه دادند. وابستگی زیاد ماینینگ به برق موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای صنعت ماینینگ شده است. نویسندگان این مقاله می‌گویند سیلیکون فوتونیک می‌تواند هزینه های ماینینگ را کاهش دهد. این امر موجب کاهش پیامد‌های اقتصادی و محیطی می‌شود، امنیت را بیشتر و ماینینگ را دموکراتیک تر می‌سازد.

سه محقق در دانشگاه کارولینا مقاله ای منتشر کردند و سیستمی به نام اثبات کار نوری (Optical Proof of Work (OPOW برای استفاده در ماینینگ بیت کوین ارائه دادند. بر اساس این مقاله وابستگی زیاد ماینینگ به برق موجب به وجود آمدن مشکلات مقیاس پذیری، نگرانی های محیط زیستی و مخطرات سیستمی برای توسعه این صنعت شده است. نویسندگان این مقاله می‌گویند سیلیکون فوتونیک می‌تواند هزینه های ماینینگ را از مصرف انرژی بالا به هزینه های مبتنی بر سخت افزار انتقال دهد. این امر موجب کاهش پیامد‌های اقتصادی و محیطی می‌شود، امنیت را بیشتر و ماینینگ را دموکراتیک تر می‌سازد.

الگوریتم اثبات کار نوری

سیستم ارائه شده توسط میشاییل دابروفسکی (Michael Dubrovsky)، مارشال بال (Marshall Ball) و بوگدان پنکوفسکی (Bogdan Penkovsky) به عنوان یک الگوریتم اثبات کار جدید موسوم به الگوریتم اثبات کار نوری (Optical Proof of Work) توصیف شده است تا هزینه انرژی را به عنوان هزینه اصلی ماینینگ حذف کند. الگوریتم ارائه شده یک هزینه اقتصادی به ماینر‌ها تحمیل می‌کند، اما این هزینه به جای برق بر روی سخت افزار (هزینه سرمایه ای) متمرکز شده است. به عبارت دیگر طرح پیشنهادی این مقاله آن است که فوتونیک می‌تواند به طور بالقوه ماینینگ را به لحاظ مصرف انرژی مقرون به صرفه تر کند و این می‌تواند تأثیرات بسیاری در این صنعت داشته باشد.

الگوریتم "اثبات کار نوری" و رشد سریع سیلیکون فوتونیک طی دو دهه گذشته منجر به تجاری سازی کمک پردازنده های سیلیکون فوتونیک (مدارات مجتمع که از فوتون ها به جای الکترون‌ها برای انجام وظایف محاسباتی استفاده می‌کنند)‌ شده است که موجب کاهش مصرف انرژی می‌شوند.

OPOW برای این فناوری بهینه شده است، به طوری که ماینر‌ها انگیزه پیدا کردند تا از فوتونیک ها برای محاسبات استفاده کنند که از نظر مصرف انرژی کارآمد هستند.

پرسش های بسیاری درباره اجرای این طرح پیشنهادی باقی مانده است که بر روی واقعیت های اقتصادی، رقابت بازار و صرفه جویی ناشی از مقیاس به علاوه تغییرات در سطح الگوریتم که باید اتفاق بیفتد متمرکز شده است. علاوه بر آن اگرچه طرح پیشنهادی به دست آوردن سخت افزار ماینینگ را خاص تر و دشوار‌تر می‌سازد اما متفاوت با رویکرد سیستم به سیستم است (برای جدا شدن از خطراتی مانند حمله 51%). فوت نوت ها در مقاله تأیید می‌کند که استثنا‌هایی می‌تواند وجود داشته باشد، اگرچه غیر ممکن نیست، اما پنهان کردن یک تلاش هماهنگ برای اجاره نیمی از سخت افزار‌های شبکه دشوار خواهد بود و دارندگان سخت افزار‌ها انگیزه ای برای اجاره سخت افزار‌های خود به مهاجمان ندارند، چرا که در صورت حمله احتمالاً سخت افزار ارزش خود را از دست خواهد داد.

نظر دابروفسکی درباره طرح پیشنهادی

میشاییل دابروفسکی از بنیان گذاران Powx و یکی از سه محقق این مقاله، برخی دیدگاه های خود را درباره این پروژه با news.Bitcoin.com به اشتراک گذاشته است. او گفت: "اولین اجرای زنده ما همراه با یک شبکه همکار خواهد بود که با استفاده از الگوریتم OPOW بین سه ماهه اول تا سوم سال 2020 آغاز خواهد شد. ما امیدواریم شاهد پذیرش گسترده تری حتی در بیت کوین پس از اثبات اولین اجرا باشیم."

هنگامی که از او درباره چگونگی تأثیرگذاری فوتونیک بر رقابت در این صنعت سوال شد و اینکه آیا عملیات ماینینگ بزرگ به سادگی از ظرفیت انرژی کنونی برای تأمین ماینر‌های بیشتر استفاده می‌کنند گفت:

"این مسئله تا حدودی بر خلاف روال معمول است دستگاه های ماینر اضافی با صرفه جویی در مصرف انرژی خریداری خواهند شد، اما اگر سخت افزار از نظر مصرف انرژی فوق العاده کارآمد باشد صرفه جویی بسیاری در مصرف انرژی خواهد شد."

دابروفسکی گفت در مقاله بخشی در این رابطه وجود دارد اما ما با جزئیات بیشتری درباره آن در مقاله آکادمیک آینده خود صحبت خواهیم کرد. "ما نسخه اول را ظرف چند ماه منتشر خواهیم کرد. Heavyhash آن چنان پیچیده نیست، بنابراین نیاز به کتابخانه کد عظیمی ندارد. ما هم چنین فایل های طراحی چیپ را برای نمونه اولیه خود منتشر می‌کنیم."

نمونه اولیه ماینر فوتونیک بدون سیم کشی

این مقاله heavyhash را به عنوان یک تابع هش سفارشی توصیف می‌کند و می‌گوید: "در ساده ترین شکل آن OPOW الگوریتم Hashcash به همراه تابع هش سفارشی ما است. Heavyhash به طور خاص برای اجرای موثر بر روی شتاب دهنده های نوری طراحی شده است و تمام ویژگی های امنیتی لازم در الگوریتم اثبات کار را حفظ می‌کند."

برخی از مفسران درباره این پست دابروفسکی در توییتر و تغییرات ارائه شده که به نظر می‌رسد یک سافت فورک باشد ابراز نگرانی کردند. واضح است که تردید‌ها در سطح پروتکل و تردید‌های اقتصادی وجود دارد. از جمله سوالاتی درباره زمینه جدید رقابت که احتمالاً برای بهترین چیپ های فوتونیک و سخت افزار‌ها ایجاد خواهد شد.

آینده مشخص می‌کند که آیا فوتونیک می‌تواند تغییر قابل توجهی در صنعت ماینینگ بیت کوین به وجود آورد یا نه.


وال استریت هنوز درک نکرده است که بیت کوین چه استفاده هایی دارد

با وجود آنکه بیت کوین یکی از داغ ترین موضوعات طی چند سال گذشته بوده است، وال استریت هنوز نمی‌تواند کاربرد بیت کوین را درک کند.

 مدیر اجرایی بکت می‌گوید، بیت کوین نیاز به کاربرد‌های بیشتری دارد

آدام وایت (Adam White) مدیر اجرایی بکت گفت که نیاز به کاربرد‌های بیشتری برای بیت کوین وجود دارد. اما این موجب توقف بکت برای ترویج پذیرش ارز دیجیتال در وال استریت نشده است. حتی بکت پلتفرم معاملات آتی ارز دیجیتال را پس از چندین مرتبه تأخیر راه اندازی کرد. بکت یکی از شرکت های تابعه Intercontinental Exchange (ICE)، مادر بورس نیویورک است.

وایت در کنفرانسی در نیویورک گفت:

"بحثی وجود دارد که بیت کوین یک ذخیره ارزش است و مانند طلای دیجیتال عمل می‌کند و این کاربرد استفاده آن است. این می‌تواند درست باشد. نظریه ما این است که اندازه این پای به اندازه کافی بزرگ نیست تا آرزو‌ها و فرصت هایی را که این فناوری به همراه می‌آورد توجیه کند."

یک نظر سنجی انجام شده از مدیران اجرایی فعال در زمینه کریپتو و بلاک چین مرتبط با شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر Digital Currency Group نشان داد که بیشتر هدایت کنندگان و مدیران صنعت ارز دیجیتال (71%) انتظار دارند که بیت کوین در سال های آینده به عنوان یک ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گیرد. 7.6% افراد شرکت کننده در نظر سنجی نیز گفتند که ارز دیجیتال برای هر چیزی مفید نیست.

در کنار اجرای پلتفرم های آتی و سرویس های نگهداری، بکت در تلاش است تا یک کاربرد در دنیای واقعی برای بیت کوین ایجاد کند. این شرکت در حال همکاری با استارباکس (Starbucks) برای توسعه یک سیستم پرداخت است که به افراد اجازه می‌دهد با بیت کوین خرید کنند. با این وجود استارباکس بیت کوین های خریداران را نگهداری نمی‌کند، چرا که سیستم، به سادگی ارز دیجیتال را به دلار آمریکا تبدیل می‌کند. این سرویس از سال آینده در دسترس قرار خواهد گرفت.

سرمایه گذاران به قابلیت استفاده اهمیت نمی‌دهند

حتی با هیچ کاربرد واقعی، سرمایه گذاران سازمانی مانند گذشته در حال معامله بیت کوین هستند. در حالی که نقل قول ها درباره بیت کوین در ماه نوامبر 17% کاهش یافته است، بیشتر سرمایه گذاران قصد خرید دارند تا شاید از قیمت پایین تر و فروش آن در آینده سود ببرند.

حجم معاملات بیت کوین در بکت به رکورد جدید 5,671 BTC یا 42.5 میلیون دلار در روز چهارشنبه رسید. حجم معاملات در رکورد قبلی مربوط به سه روز قبل است که20.3 میلیون دلار بود. در روز پنجشنبه و جمعه بکت دومین و سومین روز خوب معاملات خود را دید و حجم معاملات از 21 میلیون دلار عبور کرد. قرارداد‌های باز بیت کوین، روز گذشته با 4.6 میلیون دلار به بیشترین میزان خود رسید.

این نشان می‌دهد که سرمایه گذاران سازمانی به کاربرد بیت کوین توجه نمی‌کنند و ارز دیجیتال را به عنوان یک سرمایه گذاری بزرگ در نظر می‌گیرند.

دیدگاه خود را بنویسید