قیمت ارزان برق، عامل ترغیب ورود ماینر‌های خارجی بیت کوین به صنعت ماینینگ در ایران

دسته: اخبار و تحولات تاریخ: بازدید: 243

 قیمت ارزان برق در ایران این کشور را به هدفی جذاب برای ماینر‌های بیت کوین در کشورهای مختلف جهان تبدیل کرده است. حتی چین به عنوان مرکز ماینینگ جهان، به ایران به عنوان یک فرصت بالقوه در این زمینه نگاه می‌کند.

برق ارزان در ایران عاملی برای حضور ماینر‌های بیت کوین کشورهای مختلف در ایران

در حالی که برخی از ماینر‌های بیت کوین دستگاه‌های ماینر خود را خاموش کرده‌اند، برخی دیگر به دنبال راه‌های جایگزین برای ادامه ماینینگ هستند. یکی از این راه‌ها ایران است که با قیمت بسیار ارزان برق (حدود 0.006 دلار به ازای هر کیلو وات ساعت) ماینر‌های خارجی را به ماینینگ در ایران تشویق کرده است. اما با وجود جذابیت ظاهری، سفر به ایران و راه‌اندازی یک فروشگاه ساده نیست.

ماینینگ بیت کوین در این حالت به دلیل اختلاف قیمت برق در ایران و سایر نقاط جهان سود آور است. ماینر‌ها زمانی که هزینه تولید کوین (در حال حاضر 12.5 بیت کوین به ازای بلاک تراکنش به اضافه پاداشی که دریافت می‌کنند) کمتر از عمل ماینینگ و هزینه برق باشد کسب در آمد می‌کنند.

به گفته یکی از محققان استارت آپی که در حوزه بلاک چین در تهران فعالیت می‌کند، شرکت او با سرمایه‌گذاران خارجی ملاقات داشته است که به دنبال ماینینگ در ایران هستند. او می‌افزاید "ما سرمایه‌گذارانی از اسپانیا، اوکراین، ارمنستان و فرانسه داشته‌ایم که از فارم‌های ما بازدید کرده‌اند. هم‌چنین فارم ما توافقی با یک  سرمایه‌گذار اسپانیایی برای راه‌اندازی فارم ماینینگ در ایران داشته است. فرایندی که از سه فاز تشکیل خواهد شد."

مرحله اول، فاز آزمایش دقیق برای اطمینان است که در حال انجام است. دوم ایجاد زیرساخت است که آغاز شده است. مرحله سوم جذب سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر است. این محقق در ادامه گفت برق ارزان برای سرمایه‌گذاران جذابیت دارد که بستگی به منبع واقعی برق دارد و زیر 0.01 دلار برای هر کیلو وات ساعت است. او می‌تواند این تأسیسات را در مقیاس‌های متفاوت 2 تا 3 مگاوات برای فارم‌های کوچک و مقادیر بیشتر 20-10 مگاوات اجرا کند. او افزود در حالی که قیمت برق در ایران نسبتاً پایین است اما کاهش ارزش ریال در ایران به دلیل تحریم‌های اخیر آمریکا حتی این فرصت را جذاب‌تر کرده است.

شواهدی حتی برای حضور ماینر‌های کشور‌هایی مانند چین وجود دارد که به عنوان مرکز ماینینگ شناخته می‌شوند و به ایران به عنوان فرصت بالقوه نگاه می‌کنند. برق تولید شده در جایگاه‌های برق آبی جنوب غربی چین در تابستان که آب بیشتر است هزینه‌ای در حدود 0.15 یوان یا 0.02 دلار به ازای هر کیلو وات ساعت دارد. در زمستان هزینه به 0.04 دلار در هر کیلو وات ساعت افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد برخی از ماینر‌های چینی این حرکت را آغاز کرده‌اند. یک استارت آپ در چنگدو چین به کوین دسک گفت به صورت ناشناس اقدام به راه اندازی 2000 ماینر در ایران کرده است.

به گفته این شرکت ایران منابع گاز طبیعی گسترده‌ای دارد؛ بنابراین هزینه برق 0.04 یوان معادل 0.006 دلار به ازای هر کیلو وات ساعت است. اما ایران شرکت تولید کننده ماینر ندارد. در حال حاضر ماینرهای دست دوم با قیمت ارزان در چین فروخته می‌شود. این تصمیم تجاری نسبتاً معقولی است و با برق ارزان می‌توان طی یک تا دو ماه به سود رسید. یکی دیگر از ماینر‌های ارز دیجیتال در ایران نیز به کوین دسک گفت ماینر‌های داخلی به واردات ماینر از خارج متکی هستند؛ چراکه شرکتی مانند بیت مین در ایران وجود ندارد. طی ماه‌های گذشته شرکت‌هایی در ایران تأسیس شده‌اند که واردات دستگاه‌ ماینر را انجام می‌دهند.

پتانسیل برق بسیار ارزان توجه بسیاری از میلیونر‌های بیت کوین چینی مانند Chandler Hongcai را به خود جلب کرده است. او در 26 اکتبر ویدئویی در حساب کاربری خود در شبکه Weibo منتشر کرد که در آن به گروهی از مخاطبان گفت فرصت‌های عظیمی در ایران وجود دارد؛ زیرا قیمت برق زیر 0.01 دلار در هرکیلو وات ساعت است. این فرصت مناسبی برای ماینر‌های دست دوم است که در حال خاموش شدن در چین هستند و می‌توانند در یک یا دو ماه به سود برسند. Hongcai از ماینر‌ها خواست از ایران بازدید کرده و در این جهت اقدام کنند.

پیامد‌های تحریم

 تحریم‌های کنونی آمریکا مانع سرمایه‌گذارانی است که همراه با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان هستند. Guo که صاحب یک عمارت در کالیفرنیا است به کوین دسک گفت این فرصت بسیار جذاب است چرا که سختی ماینینگ بیت کوین و هش ریت شبکه به طور قابل توجهی کاهش یافته است؛ اما سرمایه‌گذارانی مانند او به دلیل تحریم جرأت نمی‌کنند درگیر این مسئله شوند. او با اشاره به دستگیری مدیر ارشد مالی هواووی به دلیل مشارکت در دور زدن تحریم‌ها ‌افزود: "با توجه به تحریم‌های اقتصادی تحمیل شده از سوی آمریکا به ایران من شخصاً از ایران بازدید نکردم."

شرایط کنونی به گونه‌ای است که بیشتر غول‌های ماینینگ در چین و سازندگان ماینر اقدام به قرار دادن ماینر‌های خود در ایران نمی‌کنند؛ اما با توجه به جذابیت قیمت پایین برق در ایران، ماینر‌های فردی یا ماینر‌هایی در مقیاس کوچک به ایران می‌روند.

منبع: کوین دسک

دیدگاه خود را بنویسید