ماینر های بیت کوین در سیبری به غیر متمرکز سازی شبکه کمک می کنند و ... (اخبار ماینینگ و ارز دیجیتال ۱۷ شهریور ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

برق ارزان و دمای پایین در منطقه سیبری آنرا به میزبان چندین فارم ماینینگ تبدیل کرده است. این منطقه به زودی می‌تواند به هاب جدید ماینینگ بیت کوین تبدیل شود و قدرت هش را از دستان ماینر‌های چینی خارج کند

برق آبی ارزان و دمای پایین شهر براتسک (Bratsk) در منطقه سیبری آنرا به میزبان چندین فارم ماینینگ تبدیل کرده است. با تغییر کاربری کارخانه مهمات متروکه شوروی این منطقه به زودی می‌تواند به هاب جدید ماینینگ بیت کوین تبدیل شود و قدرت هش را از سلطه ماینر‌های چینی خارج کند.

فارم‌های ماینینگ بیت کوین به شرق دور مهاجرت می‌کنند

فرایند نصف شدن پاداش استخراج در سال آینده پاداش ماینینگ بیت کوین را کاهش خواهد داد. اکنون رقابت برای ادامه سود آوری عملیات ماینینگ از طریق کاهش هزینه‌های اصلی آغاز شده است: برق، خنک سازی و تجهیزات ماینینگ. این امر منجر به یک جستجوی جهانی برای یافتن مکان هایی با برق ارزان شده است که معمولاً در اطراف سد‌های آبی هستند.

برخی از استخر‌های ماینینگ بزرگ، عملیاتی در منطقه غربی ایالات متحده و کانادا راه اندازی کرده‌اند، اما وضعیت نامطلوب نظارتی و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی دولت نسبت به مقدار برق مصرفی می‌تواند می‌تواند موانعی برای ماینر‌ها به وجود آورد. آب و هوای خنک تر در ایسلند آنرا تبدیل به یک انتخاب خوب برای فارم‌های ماینینگ کرده است. اما بزرگ ترین و مقرون به صرفه ترین مکان ها برای ماینینگ هم چنان در اطراف سد‌های دولتی چین با برق ارزان و فراوان قرار دارد.

تحقیق منتشر شده در ماه اکتبر 2018 نشان می‌دهد که استخر‌های ماینینگ در چین 74% قدرت هش بیت کوین را تشکیل می‌دهد. منابع صنعت ماینینگ می‌گویند اکثریت ماینینگ بیت کوین به دلیل موقعیت غالب شرکت های بیت مین و کنان (Canaan) بر تولید ماینر‌های ایسیک (ASIC) در چین اتفاق می‌افتد.

ممنوعیت ماینینگ در این کشور ماینر‌ها را وادار به انتخاب مقصد‌های جدیدی مانند سیبری و به طور مشخص ایرکوتسک در شرق روسیه کرده است. زمانی این منطقه قلب ساخت سلاح شوروی بود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر به آن شد که بسیاری از این کارخانه‌ها تعطیل شوند و منطقه پر از جایگاه های متروکه شود.

خروج ماینر‌ها از چین نیز به وضوح قابل مشاهده است و دیده شده یکی از بزرگ ترین ماینر‌ها عملیات خود را به آمریکا منتقل کرده است.

فارم های ماینینگ بسیاری پتانسیل منطقه ایرکوتسک به ویژه شهر براتسک را شناسایی کردند. دمای پایین منطقه در در مدت طولانی از سال همراه با هزینه پایین برق در جهان آنرا به یک نقطه عالی برای راه اندازی فارم ماینینگ تبدیل کرده است. مدیر اجرایی Eletro.Farm شرکت ماینینگ مستقر در قزاقستان، گفت بسته شدن جایگاه های پیشین در شوروی نیز منجر به تولید برق مازاد در منطقه شده است.

فارم ماینینگ ایرکوتسک ظرفیت های باور نکردنی خود را به رخ می‌کشد

 با بیشتر برق مازاد هدایت شده به ماینینگ بیت کوین، اکنون فارم‌های ماینینگ بیت کوین در روسیه، ظرفیت مشترک 600 مگا وات دارند. آنها به تنهایی حدود 10% برقی که از شبکه بیت کوین پشتیبانی می‌کند را تشکیل می‌دهند که حدود 7 گیگا وات است. اگرچه این میزان هم چنان در مقایسه با تمرکز قدرت هش در چین کمرنگ به نظر می‌رسد. گفته می‌شود با بیشتر شدن آگاهی های بین المللی درباره این منطقه، انتظار می‌رود تعداد فارم های ماینینگ رشد داشته باشد.

BitRiver دیتاسنتر ماینینگ مستقر در براتسک، ظرفیت 100 مگاوات در ساعت را دارد و 1800 ماینر ایسیک را در تأسیسات خود میزبانی می‌کند. این تأسیسات پیش از این کارخانه فلز بوده است که تغییر کاربری پیدا کرده است. Ivan Kaap مدیر امنیت BitRiver گفت این فارم هر هفته یک یا دو مشتری جدید دارد.

شرکت Minery یکی از رقبای BitRiver است که در اوت اسکرت براتسک مستقر شده است. Minery جزو معدود مواردی است که در تأسیسات صنعتی بر پا نشده است. ظرفیت کل این فارم برابر با 30 مگاوات است.

مدیر اجرایی Cryptoreactor یکی دیگر از تأسیسات ماینینگ در براتسک می‌گوید ظرفیت فارم ماینینگ او 40MW است و ماینر‌های ایسیک مشتری های او 15MW برق مصرف می‌کنند. به دلیل افزایش تقاضا شرکت به زودی ظرفیت خود را به 63MW افزایش می‌دهد.

مدیر اجرایی Minery نیز به خبرنگاران گفت یک مشتری کره ای که دارای 550 ماینر ایسیک در فارم ماینینگ است 0.5 بیت کوین در یک شب تولید کرده است.

توسعه صنعت ماینینگ در روسیه می‌تواند برای بیت کوین سودمند باشد. انحصار فارم‌های ماینینگ در چین می‌تواند بیش از ۵۰٪ قدرت هش شبکه بیت کوین را کنترل کند. اکنون مطرح شدن سیبری در زمینه ماینینگ می‌تواند مزیتی در جهت غیر متمرکز سازی شبکه باشد.


جک دورسی: توییتر علاقه‌ای به انتشار ارزی شبیه به لیبرای فیسبوک ندارد

جک دورسی (Jack Dordey) مدیر عامل توییتر گفت برنامه ای برای انتشار ارز دیجیتال توییت کوین ندارد. اظهاراتی که نشان می‌دهد او به جای ارز دیجیتال توییتر بر روی بیت کوین تمرکز خواهد کرد.

استاندارد‌های باز بهترند

خبرگزاری استرالیایی Sydenry Morning Herald روز 5 سپتامبر گزارش داد دورسی مطمئن است که بیت کوین هنوز کاندید اصلی برای تبدیل شدن به ارز بومی اینترنت است. مدیر عامل توییتر گفت:

"من فکر می‌کنم استاندارد های باز اینترنت بهتر از آنهایی که کنترل می‌شوند یا توسط شرکت ها آغاز می‌شود به افراد خدمت رسانی می‌کنند."

هیچ کس اقتصاد جهانی را درک نمی‌کند

دورسی به منظور شرکت در آغاز به کار Square Terminal، فروشگاه جدید دستگاه های سخت افزاری از ملبورن بازدید کرد. هدف این مرکز فروش ارائه جایگزینی برای محصولات ارائه شده توسط بانک ها است. او هم چنین ایده خود را درباره بانک ها و اقتصاد به طور کلی بیان کرد:

"کنترل، اختیارات و اقدامات بانک‌ها یک پدیده جهانی است، اما من فکر می‌کنم در استرالیا این قضیه حادتر است. ما در حال حرکت به سمت رکود هستیم و هر کسی که در این زمینه نظر می‌دهد خود را فریب می‌دهد. هیچ کس در این جهان مفهوم اقتصاد جهانی را درک نمی‌کند."

دورسی هم چنین اشاره کرد که او ایده فیسبوک و انتشار ارز دیجیتال مختص توییتر را دنبال نمی‌کند. او ترجیح می‌دهد از استاندارد‌های باز مانند بیت کوین استفاده کند.

بر اساس داده هاس منتشر شده در ماه اوت CashAppاپلیکیشن پرداخت موبایل Square سودی معادل 125 میلیون دلار بیت کوین در سه ماهه دوم سال 2019 داشته است.

دورسی بیت کوین، اولین ارز دیجیتال را ستایش می‌کند:

"من فکر می‌کنم بیت کوین بهترین شرط بندی است، چرا که پایدارترین بوده است، 10 سال از عمر آن می‌گذرد، یک برند عالی است و امتحان خود را پس داده است. هنگامی که به ارز‌های دیجیتالی که می‌توانند نقش ارز بومی اینترنت را بازی کنند نگاه می‌کنم، بیت کوین را دارای شانس بالاتری می‌بینم."

دیدگاه خود را بنویسید