ماینر های جدید و قدرتمند اتریوم به مرحله نهایی پیش از تولید انبوه رسیدند و ... (اخبار ماینینگ ۲۰ شهریور ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

پس از 9 ماه تأخیر و 3.8 میلیون دلار سرمایه گذاری، یک تولید کننده جدید آماده است تا اولین دسته از ماینر‌های جدید و قدرتمند خود را برای ماینینگ اتریوم و اتریوم کلاسیک تولید کند.

شرکت لینژی (Linzhi) مستقر در شنزن چین روز چهارشنبه گفت 37 ویفر به شرکت تایوانی TSMC، تولید کننده نیمه هادی سفارش داده است. اقدام مهمی که به او این امکان را می‌دهد تا حدود 200 ماینر ایسیک (ASIC) را تولید کند.

هدف از تولید این ماینر‌های نمونه، بررسی کارآمدی ماینینگ این ماینر‌ها با استفاده از الگوریتم اثبات کار ethash است. این الگوریتم برای ماینینگ اتریوم و اتریوم کلاسیک استفاده می‌شود.

اگر آزمایش این دستگاه ها موفقیت آمیز باشد گام مهمی در جهت تولید انبوه برداشته شده است، چراکه لینژی برنامه ریزی کرده است که با تولید کنندگان چیپ های محاسباتی همه منظوره مانند  NVIDIA و تولید کنندگان تخصصی دستگاه های ماینر مانند بیت مین (Bitmain) و اینوسیلیکون (InnoSilicon) رقابت کند. این سازندگان هر دو ماینر‌هایی برای الگوریتم ethash تولید می‌کنند.

تقریباً 5 میلیون اتر (ETH)، ارز دیجیتال شبکه اتریوم هر سال استخراج می‌شود که ارزش آن با قیمت کنونی اتر معادل 800 میلیون دلار است. حتی برای اتریوم کلاسیک که دفتر کل اتریوم اصلی را پیش از هارد فورک 2016 نگهداری می‌کند، حدود ۹ میلیون ETC به ارزش بیش از 60 میلیون دلار هر ساله استخراج می‌شود.

چیپ های قدرتمند

لینژی در فوریه 2018 توسط Chen Min، مدیر طراحی چیپ پیشین شرکت Canaan Creative، تولید کننده ماینر‌های بیت کوین Avalon تأسیس شد. Chen به کوین دسک گفت که شرکت جدید به طور کامل با سرمایه شخصی 4 میلیون دلار به عنوان سرمایه اولیه ایجاد شده است.

این شرکت برنامه خود را برای تولید ماینر‌های ایسیک ethash در سپتامبر 2018 با هدف ضربه به بهره وری بیشتر تجهیزات موجود اعلام کرد. هدف Chenبرای ماینر‌های ایسیک ethash لینژی 1400MH/sو سطح مصرف برق 1KWh مشخص شده است.

 برای آنکه چشم انداز این اعداد و ارقام بهتر مشخص شود، کارت گرافیک TitanV 8NVIDIA را در نظر می‌گیریم که در حال حاضر بر اساس شاخص سود آوری ماینر استخر ماینینگ f2pool یکی از سود آور‌ترین تجهیزات برای الگوریتم ethash است. این کارت می‌تواند با قدرت 656MH/s محاسبات را انجام دهد و مصرف انرژی آن 2.1kWh است

با قیمت کنونی اتریوم (180$) و سختی شبکه و در نظر گرفتن هزینه برق 0.04$ به ازای هر کیلو وات ساعت، هر GTX TitanV 8 می‌تواند روزانه 7.35$ سود داشته باشد. اگر این کارت گرافیک برای ماینینگ ETC استفاده شود که قیمت و سختی شبکه پایین تری نسبت به اتریوم دارد، سود روزانه آن حدود 6.70$ خواهد بود.

کل قدرت محاسبات اتریوم و اتریوم کلاسیک جهت رقابت برای دریافت پاداش بلاک و امن کردن دو شبکه به ترتیب حدود 160 و 13TH/s است.

Plan A

لینژی از زمان اعلام طرح، تقریباً تمام سرمایه اولیه خود را صرف تحقیق و توسعه طراحی چیپ، عملیات تیم و سفارش اولین دسته از ویفر‌های خود کرده است تا ماینر‌های نمونه، قدرت ماینینگ مورد نظر را ارائه دهند.

لینژی پیش از این گفته بود که می‌خواهد اولین دسته از ویفر‌ها را دسامبر سفارش دهد تا نمونه ها برای ماه آوریل و تولید انبوه در ماه ژوئن آماده شوند.

شرکت درباره این تأخیر می‌گوید:

"ما پیچیدگی چیپ، زمان رشد تیم و عملیاتی شدن شرکت را به درستی تخمین نزدیم. ما به شکل محتاطانه‌ای خوش بین هستیم و می‌توانیم به سمت باقیمانده زمان بندی یعنی 12/2019 برای دستگاه های نمونه و 02/2020 برای تولید انبوه حرکت کنیم."

یکی از خطرات احتمالی برای این کسب و کار آن است که جامعه اتریوم پیش از این به فعال سازی الگوریتم ProgPow رای داده بود تا مرز ایجاد شده توسط ماینر‌های بزرگی که می‌توانستند چیپ های گران قیمت و خاص را تهیه کنند، برداشته شود، اگرچه درباره زمان بندی این تغییر هنوز تصمیم گیری نشده است. در نهایت توسعه دهندگان اتریوم می‌خواهند از الگوریتم اثبات کار (proof-of-work) به الگوریتم اثبات سهم (proof-of-stake) مهاجرت کنند که عملیات ماینینگ را کاملاً حذف می‌کند.

زمانی که سوال شد آیا لینژی در صورت وقوع این تغییر یک Plan B دارد Chen گفت شرکت در حقیقت در جامعه ETC فعال تر است و افزود:

"plan A ما تمرکز بر ماینینگ ETC است. بنابراین داشتن ETH به عنوان یک گزینه خوب است. در جامعه اتریوم، طرح ProgPoW هنوز با عدم قطعیت رو به رو است. فعلاً ما به چشم بازاری که به آن دست خواهیم یافت به آن نگاه نمی‌کنیم، بنابراین من به آن اهمیتی نمی‌دهم."

کاهش معکوس

در حرکتی خلاف روال معمول، Chen گفت که شرکت قصد دارد آنچه را که استراتژی "کاهش معکوس" می‌نامد در صورت موفقیت آمیز بودن عملکرد ماینر‌های نمونه در پیش سفارشات بپذیرد. این بدان معناست که هر چقدر شما خرید بیشتری داشته باشید احتمالاً پرداخت بیشتری نیز خواهید داشت. دلیل آن نا امید کردن هر نهادی است که به تنهایی ماینر‌های زیادی خریداری می‌کند و سبب تمرکز قدرت در شبکه می‌شود.

در حالی که لینژی تاکنون در مورد قیمت گذاری نهایی برای فروش ماینر در پیش سفارشات تصمیمی نگرفته است، می‌گوید هدف رسیدن به دوره بازگشت سرمایه 4 ماهه برای ماینر‌های فردی با تعداد سفارشات نسبتاً کم است.

Chen گفت: "این تلاش‌ها و سهم ما در راستای ایده غیر متمرکز سازی است. فروش ما ابتدا به سمت توسعه دهندگان و اعضای همین جامعه خواهد بود. تمرکز فروش بر توزیع جغرافیایی و سیاست کاهش معکوس برای سفارشات بزرگ خواهد بود. این به معنای آن است که زمان بازگشت سرمایه سفارشات کوچک از سوی افراد 4 ماه خواهد بود و سفارشات بزرگ تر باید بیشتر پرداخت کنند."


شرکت آلمانی Northern Bitcoin AG از کانتینر‌های ماینینگ بیت کوین سازگار با محیط زیست خود رونمایی کرد

شرکت زیر ساخت ماینینگ بیت کوین ‌Northern Bitcoin AG از تکمیل مراحل آزمایش کانتینر ماینینگ جدید خود که به وسیله جریان هوا خنک می‌شود خبر داد. این کانتینر میزبان ۱۴۴ ماینر ایسیک (ASIC) است.

روز ۹ سپتامبر خبری منتشر شد مبنی بر اینکه راهکار کانتینر متحرک به عنوان بخشی از زیر ساخت منعطف و کارآمدی طراحی شده است که شرکت را قادر می‌سازد تا استخر‌های ماینینگ را در کشور‌هایی با آب و هوای خنک دایر کند.

Northern AG که ستاد آن در فرانکورت است سخت افزار ماینینگ بیت کوینی را توسعه داده است که از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده می‌کند و هدف آن دستیابی به بهره وری بهینه و پایدار است.

Northern AG هم چنین بیش از یک سال است که یک استخر ماینینگ با 21 کانتینر 41 فوتی را که خنک سازی آنها با استفاده از آب صورت می‌پذیرد در نروژ راه اندازی کرده و توسعه داده است. هر کدام از این کانتینر‌ها میزبان 210 ماینر ایسیک است.

کانتینر‌های جدید با همکاری شرکایی در آلمان توسعه یافته و این امکان را برای شرکت فراهم کرده است تا عملیات خود را در نقاط جدیدی در منطقه اسکاندیناوی توسعه دهد.

طراحی 20 فوتی با ظرفیت میزبانی 144 ماینر ایسیک، تراکم ماینر بیشتری را نسبت یه کانتینر‌های قبلی که به صورت آبی خنک سازی می‌شدند فراهم کرده است. Northern AG می‌گوید تمرکز او بر راهکار‌های ماینینگ موبایل در مکان هایی است که آب و هوای آنها در تمام طول سال سرد است و منابع انرژی پایدار مانند برق آبی، به صورت ارزان و فراوان در دسترس است.

کنترل دمای مطلوب برای عملیات ماینینگ بیت کوین حیاتی است. چرا که ماینر‌ها گرمای قابل توجهی تولید می‌کنند.

مصرف انرژی ماینینگ بیت کوین بهینه تر می‌شود

داده‌های جدید به دست آمده از پورتال Statista نشان می‌دهد که بهره وری مصرف انرژی ماینینگ بیت کوین حتی با وجود افزایش هش ریت شبکه به سرعت در حال افزایش است.

مصرف انرژی در ژوییه 2019 برابر با  69.79 تراوات ساعت در سال بود. در ژوییه 2018 این رقم برابر با 71.12 ترا وات بود، در حالی که هش ریت تقریباً 60%پایین تر از حال حاضر بود.

مطالعه انجام شده در ماه ژوئن نشان داد که سه چهارم فعالیت های ماینینگ بیت کوین از طریق منابع انرژی تجدید پذیر انجام می‌شود. تولید کنندگان سخت افزار‌های ماینینگ مانند بیت مین (Bitmain) نیز به طور مشابه به دنبال توسعه راهکار‌های جدید با قابلیت های پردازش بیشتر و مصرف انرژی کمتر هستند.

دیدگاه خود را بنویسید