ماینر ها باعث کاهش قیمت بیت کوین نمی شوند و ... (اخبار ماینینگ و ارز دیجیتال ۹ آذر ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

زمانی که قیمت بیت کوین شروع به کاهش می‌کند، شناسایی مقصر‌ها آغاز می‌شود. جامعه ارز دیجیتال می‌خواهد عاملی را به عنوان مقصر معرفی کند و رسانه های جریان اصلی می‌خواهند با عناوین ترسناک خود کلیک به دست آورند.

ماینر‌های بیت کوین مقصر نیستند

شاید بتوان چین و کاپیتولاسیون ماینر‌ها را مقصر این روند دانست، اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ماینر‌ها در این زمینه مقصر نیستند. بیت کوین این هفته توانست حدود 14% خود را بازیابی کند. اگر قیمت بیت کوین در ماه نوامبر 20% کاهش نیافته بود این می‌توانست خبر خوبی باشد.

روشن است که بازار کنونی بازار خرسی است و در پنج ماه گذشته هم در چنین وضعیتی قرار داشتیم. اصطلاح "کاپیتولاسیون ماینر‌ها" به  زمانی اشاره دارد که قیمت بیت کوین به اندازه‌ای نیست که هزینه ماینر‌ها را پوشش دهد و ماینر‌ها تجهیزات ماینینگ خود را خاموش می‌کنند.

تحقیق اخیر انجام شده از سوی Paradigma Capital تمام ترس، عدم قطعیت و تردید‌ها (FUD) را رد می‌کند.

بر اساس نظریه اقتصادی پیرامون عرضه منابع غیر قابل تجدید، این تحقیق می‌افزاید فرضی وجود دارد که ماینر‌ها هنگامی که معتقدند قیمت ها کاهش پیدا می‌کند ذخایر را به فروش می‌رسانند و در شرایطی که معتقدند قیمت ها افزایش پیدا می‌کند، ذخایر را نگه می‌دارند.

نرخی که در آن کوین های جدید در بازار وارد می‌شوند تابعی از اقدام ماینر‌هایی است که بلافاصله در دو بازار مختلف خرید و فروش می‌کنند.

معیار‌هایی برای ماینر‌ها

سهم ماینر‌ها از حجم تراکنش های زنجیره (MSV) معیاری است که می‌تواند برای نشان دادن تأثیر کم شدن آنها در طول زمان مورد استفاده قرار گیرد. MSV ارتباط بین خروجی ماینینگ را در ارتباط با کل حجم تراکنش های زنجیره اندازه گیری می‌کند.

بر خلاف روز‌های آغازین بیت کوین، امروز تقریباً تمام پاداش های ماینینگ در همان روزی که می‌رسند از سوی آدرس دریافت کننده خرج می‌شوند. این امر به میزان قابل توجهی سهم ماینر‌ها از حجم زنجیره را کاهش می‌دهد. در گذشته بیت کوین می‌توانست توسط کامپیوتر‌های بازی استخراج شود. اما امروز ماینینگ بیت کوین توسط استخر‌های ماینینگ مدیریت می‌شود و تعداد این استخر‌ها در حال افزایش است.

جریان خروجی ماینر‌ها به صرافی ها نیز معیار دیگری است که نشان می‌دهد چه مقدار بیت کوین در بازار، دامپ شده است. استفاده از نمودار لگاریتمیک نشان می‌دهد که این امری متعادل است تا اینکه تأثیر زیادی بر قیمت ها یک ماه پس از وقوع آن داشته باشد.

این گزارش شامل پارامتر‌های مختلف دیگری برای اندازه گیری تأثیر ماینینگ بر بازار است. با جستجوی ارتباط های مختلف، محققان به این نتیجه رسیدند که ماینر‌ها به واقع سهم کوچکی از قدرت فروش بیت کوین در بازار را تشکیل می‌دهد.

تلاش ماینر‌های چینی برای بقا در زمستان ارز دیجیتال

روز 25 نوامبر، F2Pool در رسانه های اجتماعی گفت شش نوع از ماینر‌های بیت کوین از جمله Antminer S9 ضرر می‌کنند اگر هزینه برق بر اساس سختی ماینینگ کنونی 0.38 یوان به ازای هر کیلو وات ساعت محاسبه شود.

قیمت بیت کوین در آن روز به زیر 6700$ رسید، در حالی که  قیمتی که در آن ادامه کار ماینر S9 دیگر به صرفه نیست حدود 6786$ است. اگر قیمت بیت کوین کمتر از قیمتی باشد که دستگاه باید در آن متوقف شود، سود حاصل از فروش بیت کوین نمی‌تواند هزینه دستگاه، برق تعمیر و نگهداری را پوشش دهد.

با کاهش قیمت بیت کوین در چند روز گذشته، 4 نوع ماینر از جمله Whatsminer M3، Avalon A741، Ebitminer 9+ و Antminer T9+ در وضعیتی قرار گرفتند که روشن بودن آنها به صرفه نیست، در حالی که Antminer S9 و  Avalon A821 در مرز سود و زیان هستند.

Antminer S9 به عنوان مقرون به صرفه ترین ماینر شناخته شده است که حدود 60% قدرت محاسبات شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهد. بر اساس اطلاعات وب سایت F2pool که بر اساس قیمت برق 0.28 یوان به ازای هر کیلو وات ساعت محاسبه شده (فصل بارانی در چین پایان یافته و برق با قیمت بالاتری محاسبه می‌شود)، آنت ماینر S9 می‌تواند فقط 0.88$ (حدود 6 یوان چین) در هر روز برای ماینر‌ها داشته باشد.

در ماه آوریل و در شرایط رونق بازار، درآمد روزانه این آنت ماینر حدود 90 یوان (13$) بود. قیمت آنت ماینر در آن زمان به 3000 یوان رسیده بود، اما قیمت آن اکنون به زیر 400 یوان رسیده است.

قیمت بیت کوین طی سه ماه گذشته بیش از 30% کاهش یافت، در حالی که سختی ماینینگ کل شبکه به رشد خود ادامه می‌دهد. در سه ماه گذشته، متوسط قدرت محاسبات کل شبکه حدود 27.5% افزایش یافته است. ماینر‌های انفرادی تحت فشار کاهش قیمت و رقابت شدید در قدرت محاسبات هستند.

ماینر‌های ارز دیجیتال در چین در حال تلاش برای بقای خود در زمستان ارز دیجیتال به راه های مختلف هستند.  برخی از آنها در حال فروش ماینر‌های خود برای توقف ضرر و زیان و خرید ماینر‌های بهتر برای بهبود بهره وری ماینینگ و آماده شدن برای هاوینگ سال آینده هستند. برخی ماینر‌ها تصمیم گرفتند تا این زیان کوتاه مدت را تحمل کنند، کوین های خود را ذخیره کنند و منتظر هاوینگ بمانند.

برخی ماینر‌ها حتی برای نجات خود به خارج از کشور می‌روند. ایران یکی از مقاصد این ماینر‌ها است.  قیمت برق در ایران ۴ سنت در هر کیلو وات ساعت است و این کشور غنی از منابع گاز طبیعی است. در مقایسه با چین که ارزان ترین برق آن ۱۵ سنت در هر کیلو وات ساعت است، ماینینگ در ایران می‌تواند تا حدود 73% باعث کاهش هزینه ها شود.

دیدگاه خود را بنویسید