ماینینگ بیت کوین بر روی تنها کامپیوتر به جا مانده از ماموریت آپولو در جهان و ... (اخبار ماینر و ارز دیجیتال ۱۹ تیر ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

استخراج بیت کوین بر روی قدیمی ترین کامپیوتر راهنمای آپولو (AGC) 

یکی از دانشمندان علوم کامپیوتر بر روی یک کامپیوتر راهنمای آپولو (AGC) که 52 سال از عمر آن می‌گذرد بیت کوین استخراج کرده است. Ken Shirriff متخصص مهندسی معکوس بر روی کدی کار کرده که او را قادر به ماینینگ بیت کوین بر روی اولین کامپیوتر ساخته شده بر اساس مدار‌های مجتمع کرده است. این کامپیوتر برای اولین فرود در ماه توسط NASA در دهه 1960 مورد استفاده قرار گرفته است.

Shirriff بر روی وب سایت شخصی خود نوشته است ماشینی که او کد ماینینگ بیت کوین را بر روی آن اجرا کرده است، تنها کامپیوتر راهنمای آپولو باقیمانده در جهان است.

کارایی این کامپیوتر با اولین نسل کامپیوتر‌های خانگی اواخر دهه 1970 همچون Apple II  قابل مقایسه است.   واضح است که AGC پانزده بیتی سخت افزار مناسبی برای ماینینگ ارز دیجیتال نیست. هش ریت به دست آمده از این دستگاه 10.3h/s است. یعنی میلیاردها برابر سن جهان طول می‌کشد تا یک بلاک را استخراج کند!

در مقایسه با آن Antminer S9، که یک ماینر ایسیک بیت کوین است و توسط شرکت بیت مین (Bitmain) غول صنعت ماینینگ تولیده شده است، قدرت هشی معادل با 13TH/S ارائه می‌کند.

این محقق هم چنین بر روی وب سایت خود نوشته تلاش کرده است تا بر روی یک مین فریم پانچ کارتی 1401 IBM که 55 سال از عمر آن می‌گذرد بیت کوین استخراج کند.

هش ریت بیت کوین در تاریخ 7 ژوییه به میزان بی سابقه 65.19million TH/s رسید و رشد آن در همان روز ادامه داشت و به میزان 74million TH/s رسید. هش ریت به عنوان یک معیار مهم برای ماینر‌ها در واقع تعداد محاسباتی است که یک سخت افزار مشخص یا شبکه می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. هش ریت بالاتر شانس یافتن بلاک بعدی و دریافت پاداش آن را برای ماینر‌ها بیشتر می‌کند.

سختی ماینینگ بیت کوین بیشترین افزایش خود را از سال 2018 ثبت کرد

سختی ماینینگ بیت کوین معیاری است که نشان می‌دهد رقابت برای به دست آوردن پاداش ماینینگ بر روی شبکه بلاک چین چقدر دشوار است. این پارامتر بیشترین میزان خود را در 12 ماه گذشته ثبت کرده است.

داده های BTC.com نشان می‌دهد که سختی ماینینگ در 9 ژوییه به 9.06 Trillion در 584,640 بلاک رسیده است. و با 14.23% افزایش، از رکورد قبلی آن یعنی 7.93 T عبور کرد. این بیشترین رشد دو هفته‌ای از اوت 2018 است. نشانه‌ای که می‌گوید رقابت بین ماینر‌ها نه تنها شدید تر شده بلکه با شتاب بیشتری انجام می‌شود.

شبکه بیت کوین به گونه ای تنظیم شده که پس از استخراج هر 2016 بلاک، سختی ماینینگ خود را بر اساس قدرت ماینینگ موجود در شبکه دوباره تنظیم می‌کند ( تقریباً هر 14 روز یک بار) تا تضمین شود زمان تولید یک بلاک بر روی هر 10 دقیقه یک بار ثابت می‌ماند.

زمانی که تعداد دستگاه کمتری در شبکه برای حل تابع هش بیت کوین و به دست آوردن پاداش آن رقابت می‌کنند، سختی شبکه کاهش پیدا می‌کند. زمانی که ماینر‌های بیشتری وارد شبکه می‌شوند طبیعتاً سختی افزایش می‌یابد. رقابت در حال حاضر بسیار شدید است. سختی ماینینگ از مرز  8Trillion گذشته و به 9Trillion رسیده است. BTC.com تخمین می‌زند سختی در دوره بعدی به 10.35T  برسد که یک افزایش 14.17 درصدی است.

به طور مشابه میزان قدرت محاسبات اختصاص یافته جهت امن سازی شبکه بیت کوین که هر دو هفته یکبار با توجه به آن سختی شبکه تنظیم می‌شود، بیشترین رشد را از اوت ۲۰۱۸ داشته است.

اشتیاق برای ماینینگ بیت کوین همزمان با روشن شدن فارم‌های ماینینگ در چین به دلیل آغاز فصل بارش و در دسترس بودن برق ارزان، هش ریت را در ۵ ژوییه به 74.5EH/s رساند. پیش بینی می‌شود این افزایش قدرت هش ادامه داشته باشد.

سختی ماینینگ بیت کوین طی یک سال گذشته به دلیل رکود بازار، از اکتبر تا دسامبر کاهش 30% درصدی داشته و از ماه گذشته دوباره افزایش یافت.

افزایش هش ریت بیت کوین و سختی ماینینگ در حال حاضر به سرعت افزایش قیمت بیت کوین نیست، حداقل می‌توان گفت به میزانی که در دوره رونق نیمه دوم 2017 اتفاق افتاد افزایش نیافته است. قیمت بیت کوین از ژوئن تا دسامبر 2017 بین 4,000$ تا 20,000$ افزایش یافت. در همین مدت قدرت محاسبات شبکه حداقل 200% رشد داشته است. در حال حاضر اگرچه قیمت بیت کوین تا 12000$ در ماه ژوئن افزایش یافت (افزایشی 300 درصدی نسبت به قیمت 3,000$ در اوایل سال 2019)، اما هش ریت شبکه فقط 100% در همان دوره افزایش داشته است.

دلیل این تأخیر را می‌توان عرضه ناکافی تجهیزات ماینینگ بیت کوین جهت پاسخ به تقاضای بازار دانست. چرا که ظرفیت تولید سازندگان ماینر به دلیل عرضه محدود چیپ از سوی فروشندگان نیمه رسانا کاهش یافته است.

بانک مرکزی چین در حال توسعه ارز دیجیتال بومی برای مقابله با ارز دیجیتال فیسبوک

بانک مرکزی چین در حال توسعه ارز دیجیتال شخصی خود برای مقابله با ارز دیجیتال فیسبوک است. به نظر می‌رسد لیبرا ارز فیسبوک می‌تواند خطراتی را متوجه سیستم مالی این کشور کند.

Wang Xin مدیر دفتر تحقیقات بانک جمهوری خلق چین (PboC) گفت لیبرا به شکلی هوشمندانه برای پرداخت‌های بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است. آیا این ارز می‌تواند عملکردی شبیه به پول داشته باشد و تأثیرات مهمی بر روی سیاست های پولی، ثبات مالی و سیستم پولی بین المللی داشته باشد؟

Wang در این زمینه می‌گوید بانک مرکزی چین تصمیم گرفته است ارز دیجیتال خود را  به دلیل نقش نامشخص دلار آمریکا تا هنگامی که لیبرا منتشر می‌شود، ایجاد کند.

بانک مرکزی چین تأیید لازم را برای آغاز کار با فعالان بازار و موسسات جهت کار با ارز دیجیتال بانک مرکزی به دست آورده است. دانشگاهیان نیز کمیته ای در خصوص دارایی هایی مالی تشکیل داده‌اند که شامل منابعی از دانشگاه های مختلف چین است.

بانک مرکزی چین درست زمانی قصد دارد ارز دیجیتال ملی خود را توسعه دهد که چین رویکرد سخت گیرانه ای نسبت به ارز دیجیتال اتخاذ کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید