هش ریت بیت کوین به سمت 100E: ارتباط بین هش ریت، قیمت، نصف شدن پاداش ماینینگ و امنیت و ... (اخبار ماینر و ارز دیجیتال ۱۴ مهر ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

به تازگی بحث های داغی پیرامون هش ریت شبکه بیت کوین شکل گرفته و ارتباط بین هش ریت، قیمت بیت کوین و امنیت شبکه آن نیز از مسائلی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

قدرت محاسبات قیمت ارز دیجیتال را تعیین نمی‌کند، اما قیمت ارز دیجیتال قدرت محاسبات را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به تازگی بحث های داغی پیرامون هش ریت شبکه بیت کوین شکل گرفته است. بسیاری از افراد منتظر مشاهده عبور بیت کوین از 100EH/s هستند.

ماهیت ماینینگ ارز دیجیتال انجام عملیات هش است، بنابراین قدرت محاسبات تعداد عملیات هشینگ در هر ثانیه است. برای مثال هش ریت بیت کوین در حال نزدیک شدن به مرز 100EH/s است. در حقیقت 100EH/s برابر با 100 E Hash/s است، یعنی 100E عملیات در یک ثانیه می‌تواند انجام شود.

تصویر بالا متوسط قدرت محاسبات روزانه بیت کوین را نشان می‌دهد. قابل مشاهده است که نوسان روزانه قدرت محاسبات بیت کوین کم نیست. برای مثال قدرت هش در ۱۶ سپتامبر101.23EH/s  بود و در 17 سپتامبر با یک کاهش 12% به 88.96EH/s رسید. و به طور کلی افزایش یا کاهش در حدود 10% بسیار متداول است. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ 

همان گونه که پیش از این ذکر شد هش ریت مجموع کل قدرت محاسبات (هش) شبکه است. آیا این نوسان به معنای آن است که ماینر‌ها هر روز روشن و خاموش می‌شوند؟

در حقیقت هش ریت نمی‌تواند شمارش شود. آنچه ما در نمودار می بینیم قدرت محاسبات دقیق نیست، بلکه تخمینی بر اساس سختی و زمان بلاکینگ است. سختی و قدرت محاسبات همراه با شانس بر زمان بلاکینگ تأثیر می‌گذارند.

شانس کل شبکه در مقیاس زمانی 24 ساعت تغییر می‌کند، بنابراین میانگین قدرت محاسبات روزانه مقدار مرجع نیست، یعنی میانگین قدرت محاسبات 7 روزه ممکن است از 100EH/s تجاوز کند، اما میانگین قدرت محاسبات روزانه هنوز شکسته نشده است.

برای بیت کوین یا سایر ارز‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار، امنیت بستگی به هش ریت ندارد، اما در مورد هزینه حملات 51% هر چه هزینه حمله بیشتر باشد شبکه امن تر می‌شود. افزایش کنونی در هش ریت بیت کوین به معنای آن است که نیازمندی های انجام حمله 51% در شبکه افزایش یافته است، اما این به معنای آن نیست که هزینه حمله 51% افزایش یافته است، چرا که هزینه واحد قدرت محاسبات باید در نظر گرفته شود.

رابطه مستقیمی بین هش ریت و قیمت وجود ندارد. هش ریت قیمت را تعیین نمی‌کند. در مقابل قیمت هش ریت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند، سود ماینر‌ها بیشتر می‌شود و ماینر‌های بیشتری برای پیوستن به شبکه جذب می‌شوند. در نتیجه هش ریت بیت کوین افزایش می‌یابد.


درخواست نمایندگان کنگره از فدرال رزرو برای ایجاد ارز دیجیتال ملی آمریکا 

دو نماینده کنگره در حال بررسی رشد ارز دیجیتال هستند. آنها معتقدند دلار آمریکا در معرض خطر قرار دارد. با فراگیر شدن دیجیتالی شدن در سراسر جهان، دولت ها به سمت مدرن کردن سیستم های پولی خود حرکت می‌کنند و چگونگی انتقال، توزیع و تولید پول خود را تغییر می‌دهند.

فرنچ هیل (French Hill) و بیل فوستر (Bill Foster) نامه سرگشاده ای به جرومه پاول (Jerome Powell) رئیس فدرال رزرو نوشتند و نگرانی خود را نسبت به جایگاه کنونی دلار اظهار داشتند.

به دنبال مطرح شدن لیبرا، پروژه ارز دیجیتال فیسبوک که در حال مقابله با قانونگذاران است، دولت ها با ظهور پروژه های انبوهی مواجه هستند که فورا می‌توانند توسعه پیدا کنند، مرز‌ها را بدون حضور بانک ها طی کرده و یکپایگاه کاربر داخلی برای ارسال پول در سراسر جهان به سادگی ارسال یک ایمیل ایجاد کنند.

آنچه مشخص شده قانونگذاران را وادار کرده است تا درباره چگونگی مقابله با عوامل تهدید کننده دلار تجدید نظر کنند.  آنها به جای این تصور که فناوری های بنیادین دارایی های دیجیتال به طور ناگهانی از بین می‌روند، در حال برنامه ریزی برای ایجاد محصولات رقابتی جهت کاهش خطر منسوخ شدن یا خسارت قابل توجه به ارز‌های سنتی هستند.

در این نامه آمده است:

"همان گونه که می‌دانید ماهیت پول در حال تغییر است. اگر چه این پدیده جدیدی نیست اما می‌توان پیشرفت های پول کاغذی را در چین قرن نهم از سیستم هایی که بر اساس سکه بودند به خاطر آورد. پیشرفت های جدیدتر را می‌توان به عنوان یک نقطه عطف در سیر تکاملی پول و سیستم های پرداخت دانست. همان گونه که در ادامه با جزئیات بیشتر مشخص شده است، فدرال رزرو به عنوان بانک مرکزی آمریکا این قابلیت و نقش طبیعی را برای توسعه ارز دیجیتال دارد.

ضرروت برای ایجاد ارز دیجیتال دلار در حال افزایش است، قانونگذاران به تعدادی از تست ها و نمونه های اولیه انجام شده در سراسر جهان اشاره می‌کنند، از e-krona در سوئد گرفته تا  e-peso اروگوئه و ارز دیجیتال چین با پشتوانه بانک مرکزی این کشور که انتظار می‌رود تا سال 2020 کار خود را آغاز کند.

آنها افزودند:

"در حالی که بسیاری از آمریکایی‌ها ارز دیجیتال را برای اهداف سوداگرانه استفاده می‌کنند، ممکن است به کارگیری دارایی های دیجیتال به طور فزاینده ای در آینده با پول کاغذی همسو شود."

 آنها هم چنین متذکر شدند که تهدیدات بخش خصوصی به خوبی رفع شده است.

تکیه به بخش خصوصی برای توسعه ارز‌های دیجیتال ریسک های خودش را به دنبال خواهد داشت. از جمله می‌توان از دست دادن کنترل سیاست های پولی و قابلیت پیاده سازی و اجرای سیاست های ضد پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم (AML/CTF) اشاره کرد.

طرح ارز دیجیتال فیسبوک، لیبرا در صورت اجرا شدن می‌تواند جنبه های مهم حاکمیت مالی خارج از حوزه قضایی آمریکا را حذف کند. در بخش خصوصی J.P.Morgan اولین بانک آمریکا بوده است که به تازگی یک کوین دیجیتال را به نمایندگی از یک ارز فیات ایجاد و با موفقیت تست کرده است. علاوه بر آن سال آینده شرکت خدمات مالی و بانکداری ولز فارگو (Wells Fargo) قصد دارد فاز مقدماتی ارز دیجیتال Wells Fargo را آغاز کند. این ارز دیجیتال به دلار آمریکا مرتبط خواهد شد.

دو نماینده کنگره از فدرال رزرو خواستند تا به فهرستی از پرسش های مربوط به توسعه بالقوه ارز دیجیتال دلار آمریکا پاسخ دهد.

دیدگاه خود را بنویسید