ویکی لیکس از زمان دستگیری جولیان آسانژ کمک 30 هزار دلاری به صورت بیت کوین دریافت کرده است

دسته: اخبار و تحولات تاریخ: بازدید: 113

دستگیری جولیان آسانژ سر و صدای بسیاری در جهان ایجاد کرده است. صندوق دفاع از ویکی لیکس تاکنون کمکی در حدود ۲۰ هزار دلار بیت کوین فقط در ۲۴ ساعت دریافت کرده کرده است.

جولیان آسانژ که به مدت ۷ سال در سفارت اکوادور در لندن زندگی می‌کرد صبح پنجشنبه پس از لغو پناهندگی‌اش دستگیر شد. اخراج آسانژ غوغای زیادی در سراسر جهان به وجود آورده است. کریستین هرافنسون و ادوارد اسنودن هر دو دستگیری آسانژ را روز سیاهی برای آزادی مطبوعات دانستند.

شخصیت‌هایی که به طور مرتب از آسانژ و ویکی لیکس برای افشای فساد‌های دولتی و سازمان‌های سطح بالا حمایت کردند، مردم را برای کمک به صندوق دفاع ویکی لیکس سازماندهی کردند.

این بنیاد ارز‌های دیجیتالی چون بیت کوین (Bitcoin)، زی کش (Zcash) و روش‌های پرداخت سنتی از جمله کارت‌های بانکی، وجه نقد و چک را نیز می‌پذیرد.

به گزارش بیت کوینیست آدرس کیف پول برای کمک‌های بیت کوین به عدد 2.61  بیت کوین (13200$) رسید و درست لحظاتی پس از دستگیری آسانژ حدود 20 تراکنش انجام شد. طی 24 ساعت گذشته تقریباً 140 کمک دیگر دریافت شده است. کل کمک‌ها در زمان انتشار این مطلب تقریباً 7.94 بیت کوین یعنی بالغ بر 31000$ است.

بیت کوین: پول آزادی بیان

جولیان آسانژ پیش از این نیز حمایت خود را از بیت کوین علیرغم برخی مخالفت‌های پیشین از سوی این صنعت نیز نشان داده بود. در آوریل 2018 صرافی Coinbase آمریکا استفاده ویکی لیکس از خدماتش را به حالت تعلیق در آورد که واکنش‌های شدیدی به همراه داشت.

در مقابل ویکی لیکس نیز این صرافی ارز دیجیتال در سانفرانسیسکو را به داشتن انگیزه‌های سیاسی پنهان و اطاعت از یک قدرت پنهان متهم کرد. او در حالی که به دنبال پذیرش کمک‌های بیت کوین به صورت مستقیم است برای تحریم Coinbase فراخوان داد.

ویکی لیکس پذیرش بیت کوین را زمانی آغاز کرد که بسیاری از موسسات مالی، بانک‌ها و سرویس‌های پرداخت مانند PayPal و Visa در سال 2010 دست از حمایت خود از او کشیدند. از آن زمان به بعد چندین شرکت دیگر مانند شبکه اجتماعی Gab از ویکی لیکس پیروی کردند و این حرکت «پول آزادی بیان» نام گرفت، پلتفرمی که پذیرش بیت کوین را به عنوان راهی برای مبادلات مالی بدون مداخلات سیاسی آغاز کرد.

بیش از 22 میلیون کمک به صورت بیت کوین 

بیت کوین نشان داده است که می‌تواند امتیازی برای جولیان آسانژ باشد. این ارز دیجیتال نقش کلیدی در زنده نگه داشتن ویکی لیکس طی یک دهه گذشته داشته است. بیت کوین نه تنها این امکان را به وجود آورده که سانسور و نفوذ سیاسی را بایکوت کند، بلکه ارزش کمک‌های مالی نیز با افزایش قیمت بیت کوین به سرعت افزایش یافته است.

تا سال 2017 این سازمان بیش از 4000 بیت کوین که معادل 22 میلیون دلار است دریافت کرده است. در نتیجه آسانژ از مخالفان خود برای معرفی ویکی لیکس به بیت کوین تشکر کرد. آسانژ گفت: "عمیق‌ترین سپاس‌های خود را از دولت آمریکا، سناتور مک کین و سناتور لیبرمن برای تحت فشار قرار دادن Visa، MasterCard، Paypal،AmEx، MooneyBookers جهت مسدود کردن غیر قانونی عملیات بانکی علیه ویکی لیکس دارم که از سال 2010 آغاز شد. این امر موجب شد که ما در بیت کوین سرمایه گذاری کنیم که بازگشت سرمایه‌ای بیش از  50000% دارد."

دیدگاه خود را بنویسید