گزارش سالانه Tokeninsight از صنعت ماینینگ و ... (اخبار ماینر و ارز دیجیتال ۲۲ دی ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

در اولین ماه سال جدید، شرکت تحقیقاتی Tokeninsight گزارش تحقیقات سالانه صنعت ماینینگ خود را منتشر کرد که بخش ماینینگ بیت کوین را پوشش می‌‌دهد.

گزارش‌ها پیشرفت و تسلط چین در تولید ماینر‌های ایسیک را نشان می‌دهد

در اولین ماه سال جدید، شرکت تحقیقاتی Tokeninsight گزارش تحقیقات سالانه صنعت ماینینگ خود را منتشر کرد که بخش ماینینگ بیت کوین را پوشش می‌‌دهد. مطالعات Tokeninsight این حقیقت را نشان می‌دهد که هش ریت بیت کوین حدود 80% در سال 2019 افزایش یافته است. حتی با وجود آنکه متوسط قیمت بیت کوین از سال گذشته تاکنون 1.9% کاهش یافته است. گزارش Tokeninsight هم چنین نشان می‌دهد که بیش از 73% سهم بازار ماینر‌های ایسیک از چین می‌آید.

هش ریت الگوریتم SHA-256 حدود 80% رشد داشته است. سخت افزار‌های ایسیک رشد کرده‌اند و 70% صنعت ماینینگ از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده می‌کنند

Tokeninsight یک سازمان مستقل است که به ارائه داده‌های دقیق، رتبه بندی و تحلیل در ارتباط با اکوسیستم ارز دیجیتال اختصاص یافته است. محققان این شرکت به تازگی گزارش سالانه صنعت ماینینگ را منتشر کرده‌اند که آمار زیادی درباره سال 2019 آشکار می‌کند. هم چنین چشم انداز پیش گویانه شرکت را برای جنبه‌های مشخصی از اکوسیستم ماینینگ در سال 2020 شرح می‌دهد. این گزارش بر اساس منابع عمومی، داده‌ها، اطلاعات و صنایع مهمی چون Antpool، Viabtc و Poolin به دست آمده است.

مطالعه نشان می‌دهد که هش ریت بیت کوین سال گذشته از 100EH عبور کرد و به افزایش خود ادامه می‌دهد. گزارش Tokeninsight نشان می‌دهد که هش ریت میانگین بیش از 80% در سال 2019 افزایش یافته است.

کارمزد‌های تراکنش در شبکه بیت کوین کمتر شده و در سال 2019، ماینر‌ها فقط 160 میلیون دلار از کارمزد‌ها به دست آورده‌اند. سال 2018 این مقدار برابر با 280 میلیون دلار بود. Tokeninsight بر این حقیقت تأکید می‌کند که یک دستگاه ماینر ایسیک تولیدشده توسط تولید کنندگان برتر ماینر‌ ایسیک نسبت به سال گذشته بسیار کارآمد‌تر شده است.

در گزارش Tokenisight بهبود کارایی سخت افزار‌های ماینینگ بخشی از این دلایل است و سود آوری بخش ماینینگ بیت کوین یکی دیگر از فاکتور‌های موثر است. میانگین بازگشت سرمایه (ROI) صنعت ماینینگ حدود یک سال است و سود آوری آن با صنایع سنتی قابل مقایسه نیست.

مانند گزارش Coinshares درباره ماینینگ، مطالعه Tokeninsight نیز نشان می‌دهد که چین برترین منطقه برای ماینر‌های بیت کوین است.

از نظر جغرافیایی هش ریت شبکه بیت کوین در مناطق زیر توزیع شده است: چین، ایالات متحده، کانادا، اروپای شمالی، روسیه و گرجستان. علاوه بر آن، بیشتر برق مصرفی مورد استفاده برای ماینینگ از منابع انرژی تجدید پذیر تأمین می‌شود، به طوری که 70% صنعت ماینینگ از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده می‌کند.

بیش از 70% صنعت ماینینگ از انرژی های تجدید پذیر استفاده می‌کند

بحث دیگری که در مطالعه ماینینگ مطرح شده آینده سومین هاوینگ (نصف شدن پاداش) بیت کوین است. محققان تأکید می‌کنند پس از سومین هاوینگ، نرخ تورم بیت کوین به 1.7% کاهش خواهد یافت که بسیار کمتر از 6.2%-4.8% (طلا) است.

چین بر بازی تولید ماینر‌های ایسیک که برای چیپ های نسل آینده رقابت می‌کند، رشد کلود ماینینگ و ارائه دهندگان خدمات جامع تسلط دارد.

دیدگاه های دیگر در این گزارش نشان می‌دهد که چین 73% تولید ماینر‌های ایسیک جهان را تشکیل داده است. آینده بازار کلود ماینینگ خارج از چین است. Tokeninsight با انجام مصاحبه های مختلف و مطالعه بازار بر این باور است که می‌تواند سهم بازار پنج تولید کننده ماینر ایسیک را به صورت زیر پیش بینی کند. Bitmain حدود 63% از سهم بازار را تشکیل می‌دهد. MicroBT با 10%، Canaan با 18%، Ebang با 7% و سایر تولید کنندگان با 2% بیت مین را تعقیب می‌کنند.

توزیع تولید کنندگان ماینر‌های ایسیک متمرکز است و چهار تولید کننده برتر در سال 2019 بیش از 95% کل بازار را تشکیل می‌دهند.

سهم بازار تولید کنندگان ماینر الگوریتم SHA-256 در سال 2019 و 2020

 

 TokenInsight می‌گوید که پشتیبانی از سازندگان چیپ به طور گسترده‌ای موفقیت تولید کنندگان ماینر‌ را تعیین می‌کند. این مطالعه اشاره می‌کند که سامسونگ و شرکت تولید کننده نیمه هادی تایوان (TSMC) تأمین کنندگان اصلی این چیپ ها هستند. به دلیل آنکه شرکت هایی چون اپل و سامسونگ نیاز به بهترین چیپ ها برای گوشی های هوشمند جدید خود دارند، به نظر می‌رسد برای چیپ های نسل جدید با کمبود مواجه هستیم. در حال حاضر چیپ های 5 نانومتری در مرحله نهایی فرایند طراحی هستند و ماینر‌های تولید شده با استفاده از چیپ های 5 نانومتری ممکن است اوایل سال آینده عرضه شوند.

چه چیپ های 5 و 7 نانومتری TSMC و چه چیپ های 8 نانومتری سامسونگ، عرضه چیپ نسبتاً با کمبود مواجه است و همزمان تولید کنندگان ماینر برای تأمین چیپ باید با گوشی‌های تلفن همراه رقابت کنند.

باقی گزارش توضیح می‌دهد که استخر‌های ماینینگ به خوبی ساخته نشده‌اند و Tokeninsight پیش بینی می‌کند در آینده احتمالاً آنها با آژانس‌های ثالث مستقل همکاری خواهند کرد. در حال حاضر آلت کوین ها که از الگوریتم SHA-256 استفاده نمی‌کنند از سوی ماینر‌های CPU و GPU در اروپا و آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مطالعه برای چشم انداز سال 2020 پیش بینی می‌کند که در آینده استخر‌های ماینینگ، انواع بیشتری از ماینینگ آلت کوین را آغاز می‌کنند. Tokeninsight انتظار دارد که محصولات کلود ماینینگ رشد کند و به بازار بزرگ تری دست پیدا کند. هم چنین فارم های ماینینگ که در خارج چین هستند با سرعت بیشتری توسعه پیدا خواهند کرد.

بزرگ ترین پیام گزارش سالانه Tokeninsight آن است که تعداد ارائه دهندگان خدمات جامع اختصاص یافته به صنعت ماینینگ به صورت نمایی رشد خواهد کرد. مشکلات در صنعت ماینینگ ارز دیجیتال، موجب ایجاد مجموعه‌ای از ارائه دهندگان خدمات جامع ماینینگ شده است و آنها تلاش می‌کنند تا راهکاریبرای مشکلات این صنعت ارائه دهند. مطالعه Tokeninsight نشان می‌دهد که کمک های جریان اصلی می‌تواند این روند را با مزایایی چون عرضه سهام Canaan در نزدک (Nasdaq) تقویت کند. در کل گزارش 25 صفحه‌ای نشان می‌دهد که سرعت صنعت ماینینگ ارز دیجیتال بعید است به زودی کاهش یابد.


اضافه شدن ۱۲۴ میلیون آدرس بیت کوین جدید از سال ۲۰۱۷

بیت کوین در یک پارامتر رشد داشته است که نشان دهنده دیدگاه های مثبت درباره پذیرش و پتانسیل دستیابی به کاربران جدید است. آدرس‌های فعال و آدرس‌های جدید رشد داشته‌اند و از سال 2017 به طور خاص افزایش یافته‌اند.

با رشد پیوسته آدرس‌های بیت کوین، پذیرش بیت کوین و فعالیت‌های شبکه آن نیز افزایش یافته است

پس از آنکه بیت کوین در دسامبر 2017 وارد فعال ترین بازار صعودی خود شد، مالکیت گسترش یافت و در کل 124 میلیون آدرس ایجاد شد. حتی طی رکود بازار در سال 2019 نیز رشد آدرس‌ها ادامه یافت و بر اساس تحلیل انجام شده توسط Decentralized بیش از 300000 آدرس جدید در روز ایجاد شده است.

تعداد آدرس های جدید بیت کوین (ماهانه)

دهه گذشته نشان داد که نگهداری بیت کوین چیزی فراتر از یک جنبش یا الگوی رفتاری است و در حقیقت یکی از  برجسته ترین الگو‌ها در مالکیت بیت کوین است.

اگر بخواهیم مقیاس را در نظر بگیریم تعداد افرادی که در ژانویه 2011 بیش از 0 بیت کوین نگهداری می‌کردند 70000 نفر بود. تحلیل ها نشان می‌دهد امروز این عدد بیش از 28 میلیون نفر است که یک رشد 400 برابری در دهه گذشته است.

البته در این مدت، بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شد که به مخاطبان بیشتری این امکان را می‌داد که به کوین‌ها دسترسی داشته باشند. اما فاکتور‌هایی مانند تعداد صرافی‌هایی بیشتر و پذیرش بیشتر خرده فروشی موجب رشد آدرس‌های بیت کوین شده است.

جزئیات تمام آدرس‌های بیت کوین مشخص نشده است و ممکن است که این رشد به دلیل مجموعه نهاد‌های کوچک‌تر باشد. علاوه بر آن محدودیتی برای ایجاد آدرس‌های جدید وجود ندارد و این امکان وجود دارد که کوین ها را انتقال داد و کیف پول‎ها را برای اجتناب از شناسایی آسان، تغییر داد. رشد آدرس هم چنین به دلیل حملات داستینگ (Dusting attack) یا دیگر روش‌هایی که تراکنش ها را تقسیم می‌کنند ناهنجاری‌هایی را تجربه کرده است. حملات داستینگ یکی از حملاتی است که در حوزه ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد و در آن هکر‌ها تلاش می‌کنند هویت کاربر را شناسایی کنند. اما به طور کلی کیف پول‌های کوچک و نهنگ‌ها هر دو پس از تبدیل شدن بیت کوین به جریان اصلی در سال 2017، رشد داشته‌اند.

شمار تراکنش‌ها و انتقال ارزش نزدیک به سطح اوج

فعالیت بیت کوین در زنجیره به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. این تعداد از چند صد تراکنش روزانه در سال 2011 افزایش یافته و بیت کوین به سادگی بیش از 300000 تراکنش در روز را مدیریت می‌کند. بیت کوین در ماه دسامبر به یک اوج رسید، اما اکنون کاهش یافته است.

در حالی که شبکه بیت کوین آهسته تر شده و تراکنش‌های کمتری در مقایسه با آلت کوین ها انجام می‌دهد، اما برای انتقال‌هایی در مقیاس بزرگ توانمند است. بیشترین مقادیر انتقال یافته در اوایل سال 2018 و در زمانی بود که قیمت بیت کوین نزدیک به اوج بود. کارمزد‌ها نیز به تدریج افزایش یافت و در کل به یک میلیارد دلار رسید.

اما بزرگ ترین رشد در اکوسیستم ماینینگ مشاهده شده است که با نسل جدید ماینر‌های ایسیک شاهد توسعه‌های فراوانی بوده است. اکنون توسعه جدید از طریق ماینر‌های با ظرفیت بالا و ارتباط با برق آبی در کشور‌هایی مانند چین، روسیه و آمریکا امکان پذیر است.

 

دیدگاه خود را بنویسید