بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک ذخیره ارزش واقعی و ... (اخبار ماینر، ماینینگ و ارز دیجیتال ۲۱ خرداد ۹۸)

دسته: اخبار و تحولات تاریخ:

بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش

یک کاربر توییتر اعلام کرده است که بیش از 60% بیت کوین‌های موجود طی یک سال گذشته از کیف پول‌ها انتقال داده نشده است. این به معنای آن است که بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک ذخیره ارزش واقعی است. بسیاری از اعضای جامعه ارز دیجیتال معتقدند بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک ذخیره ارزش است و طلا را از دور خارج می‌کند. یکی از این اعضا صندوق سرمایه گذاری Mike Novogratz است.

نگهداری 60% بیت کوین‌ها توسط کاربران در سال گذشته می‌تواند نشانه ای از افزایش سرمایه‌ها به سمت بیت کوین باشد. این یعنی افراد در جستجوی دارایی هایی هستند که سرمایه گذاری در آنها امنیت داشته و بازدهی بالایی داشته باشد.

بسیاری از ناظران از این دیدگاه حمایت می‌کنند و برخی از آنها معتقدند که بیت کوین در این زمینه از طلا پیشی گرفته است. اکثریت سرمایه گذاران نسل جدید به طور گسترده در حال ماینینگ بیت کوین هستند. بسیاری از موسسات مالی نیز در تلاشند تا تعادل در ذخایر خود را با کاهش سهم فلزات گرانبها و افزایش سرمایه گذاری در بیت کوین به بهترین شکل انجام دهند. پیش از این نیز گزارش هایی منتشر شده بود مبنی بر آنکه بسیاری از متولدین بین سال‌های 1980 تا 2000 میلادی ترجیح می‌دهند به جای طلا یا اوراق بهادار سنتی در بیت کوین سرمایه گذاری کنند.

البته باید توجه داشت که بخشی از آن 60% بیت کوین انتقال داده نشده به مدت یک سال، به دلیل آن بوده که دارندگان آن کلید‌های خصوصی خود را گم کرده و نتوانستند آنها را بازیابی کنند.

نظرات در این زمینه به دو دسته تقسیم می‌شود. سرمایه گذارانی چون Mike Novogratz اصرار دارند که بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش و سرمایه گذاری امن به جای طلا و دلار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. زمانی که چنین اتفاقی بیفتد قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت.

برخی افراد دیگر از جمله Tim Draper دیدگاه دیگری دارند و معتقدند ظرف 5 یا 10 سال بیت کوین فقط به عنوان یک ابزار پرداخت استفاده خواهد شد. گروه سومی از طرفداران کریپتو نیز وجود دارد که معتقدند هر دو رویکرد می‌تواند ترکیب شود و قیمت بیت کوین را به شدت افزایش دهد.

مدیر عامل پیشین بیت مین در راه ایجاد کسب و کار جدید در زمینه ارز دیجیتال

جیهان وو (Jihan Wu) یکی از بنیان گذاران و مدیر عامل پیشین شرکت بیت مین (Bitmain) در حال آماده سازی کسب و کار جدید خود است. شرکت بیت مین در ماه مارس پس از به تعویق افتادن درخواست عرضه اولیه سهام (IPO) تغییراتی در مدیریت خود ایجاد کرد.

یک منبع ناشناس اعلام کرد این استارت آپ که در زمینه سرویس‌های ارز دیجیتال فعالیت می‌کند Matrix نام دارد و بزرگ ترین شرکت فرابورس و مدیریت دارایی است. انتظار می‌رود شرکت تجاری و سرمایه گذاری جدید Wu تا پیش از پایان ماه ژوییه آغاز به کار کند.

در حالی که ماتریکس در حال مذاکره با مشتریانی در سطح جهان است، بیت مین می‌تواند یکی از بزرگ ترین مشتریان آن باشد. ارتباط نزدیک Matrix با شرکت ماینینگ بیت کوین بیت مین می‌تواند تأثیر قابل توجهی در پیشرفت آن داشته باشد.ماتریکس خدمات نگهداری و وام به بیت مین ارائه خواهد کرد و در عوض خدماتی در زمینه استخر برای سرویس‌های فرابورس خود دریافت کرد. یکی منبع ناشناس دیگر گفت چنین میزانی از نقدینگی می‌تواند موجب کاهش قیمت ارز‌های دیجیتال شود و به شرکت Matrix یک مزیت رقابتی در آسیا بدهد.

Bitmain به دلیل قابلیت‌های گسترده در تولید دستگاه های ماینر یکی از بزرگ ترین بازیگران صنعت ماینینگ و ارز دیجیتال است. از این رو جیهان وو 20.5% سهم خود را در شرکت بیت مین حفظ کرده است. ماتریکس می‌تواند بخشی از استراتژی خروج Wu و Zhan (بنیان‌گذاران بیت مین) از این شرکت باشد، چرا آنها برای خارج نکردن سهام خود از شرکت بیت مین تحت فشار هستند.

هنوز مشخص نیست که Wu در جایگاه رئیس این شرکت جدید قرار خواهد گرفت یا مدیر عامل. هم چنین با توجه به سابقه محدودیت‌های اعمال شده بر صنعت ارز دیجیتال در چین مشخص نیست آیا  Matrix می‌تواند در چین فعالیت کند یا خیر.

NSA استفاده از ابزار‌های افشا شده خود برای ایجاد باج افزار بیت کوین را رد کرد

آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) هر گونه استفاده از ابزار‌های هک خود را توسط مجرمان سایبری در حمله علیه سیستم‌های دولتی رد کرد. بر اساس گزارش جدید نیویورک تایمز، حمله باج افزاری که شهر بالتیمور ایالت مریلند در آمریکا را در ماه مه هدف قرار داد با استفاده از یکی از سلاح های سایبری به سرقت رفته آژانس امنیت ملی آمریکا صورت گرفته است.

تایمز نیز در یکی از مقالات خود که پیش از این منتشر شده بود گزارش داد سلاح سایبری EternalBlue پس از کشف توسط پیمانکاران استخدام شده برای بررسی حمله و تعمیر شبکه شهر، شناخته شد.

این سلاح سایبری احتمالاً در سال 2017 به سرقت رفته و توسط گروهی به نام Shadow Brokers مجدداً توزیع شده است. اما NSA از اظهار نظر درباره این رویداد خودداری کرده و وجود سلاح سایبری را رد کرد.

EternalBlue در حملات کره شمالی و روسیه در سال 2017 مطرح شد. این ابزار موجب وارد شدن میلیارد‌ها دلار خسارت به دولت‌ها و شرکت‌ها شد.

 Dutch Ruppersberger نماینده ایالت مریلند درکنگره به رسانه‌ها گفت یکی از مدیران ارشد NSA در این خصوص با او صحبت کرده است. بنابر اظهارات Ruppersberger آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرده در حال حاضر شواهدی مبنی بر نقش EternalBlue در حملات باج افزاری به بالتیمور وجود ندارد.

محققانی که خواستند نامشان فاش نشود در گفتگو با تایمز اعلام کردند در حال گرد آوری تاریخچه و اطلاعات این حمله باج افزاری هستند. گفته می‌شود هکرها به یک سرور در شبکه بالتیمور نفوذ کرده و یک در پشتی نصب کردند. EternalBlue احتمالاً برای پیمایش در شبکه کامپیوتر‌های بالتیمور مورد استفاده قرار گرفته و یک ابزار نرم افزاری مجزا به نام Web Sell نیز همراه با آن عمل کرده است.

هکر‌ها درخواست پرداخت 76,000$ بیت کوین کرده‌اند، اما شهردار بالتیمور آنرا پرداخت نکرده است. اگرچه این حرکت هوشمندانه‌ای بوده اما هزینه این حمله باج افزاری به دلیل از دست دادن درآمد‌ها و هزینه‌های بازیابی بیش از 18 میلیون دلار تخمین زده شده است.

بنابر اعلام محققان، یک تکنیک هک محبوب به نام "Pass-the-hash" به انتشار باج افزار کمک کرده است. به تازگی EternalBlue به عنوان ابزاری جهت انجام حمله علیه شهرداری‌ها و دولت‌های محلی عمل کرده است. این مکان‌ها تمایل به استفاده از تجهیزات قدیمی خود را دارند و به روز رسانی‌های نرم افزاری جدید را دنبال نمی‌کنند.

در سال 2017 مایکروسافت یک به روز رسانی برای ویندوز منتشر کرد که کامپیوتر‌ها را در برابر EternalBlue محافظت می‌کرد اما به نظر می‌رسد این به روز رسانی نصب نشده است.

پوشش رسانه ای این حمله باج افزاری بر روی بیت کوین به عنوان روش پرداخت مهاجمان متمرکز شد. داستان تکراری استفاده بیت کوین و ارز دیجیتال توسط گروه های تروریستی، فروشندگان مواد مخدر و بازار‌های وب تاریک یک بار دیگر مطرح شد. جالب است که بیت کوین بارها کانون توجه بوده و به خاطر باج افزار‌ها و سایر حملات مورد سرزنش قرار گرفته است.

گزارشی در ماه آوریل منتشر شده که می‌گوید بیت کوین 98% پرداخت باج افزار‌های مبتنی بر ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد. کوین‌های محرمانه‌ای چون مونرو (Monero) سهم نسبتاً کوچکی از این پرداخت‌ها را تشکیل می‌دهند. اما باید توجه داشت در چنین مواردی مقصر اصلی زیرساخت‌های قدیمی فناوری اطلاعات و کمبود آموزش امنیت سایبری مناسب کارمندان است.

دیدگاه خود را بنویسید